۹ شیرینی معروف عربی

شیرینی های لذیذ عربی

شیرینی های عربی همواره در طول تاریخ به طعم های خوشمزه و لذیذشان شهرت داشته اند و شاعران عرب و غیر عرب همواره از طعم لذیذ این شیرینی ها در اشعار و مطالب خود یاد کرده اند. همین موضوع سبب شده تا شاهد شیرینی های خوشمزه و شگفت ‌انگیزی در کشورهای عربی باشیم.

در این مطلب قصد داریم تا به سراغ بهترین شیرینی های عربی رفته و یک به یک این شیرینی های شگفت انگیز را به شما معرفی کنیم و در رابطه با کشور مبدا آن حرف بزنیم، پس با ما همراه باشید تا سری به دنیای فوق العاده شیرینی های عربی بزنیم.

۱-کنافه

یکی از شیرینی های بسیار خوشمزه و مشهور عربی کنافه است و شما می توانید در تمامی مراسمات و مناسبت های مردم عرب زبانی، این شیرینی لذیذ را مشاهده کنید. شیرینی خوشمزه کنافه با ترکیبی از خامه و یا پنیر تهیه شده و مزه فوق العاده ای دارد. اولین بار این شیرینی در سوریه و مصر به وجود آمد و سپس به سایر کشورهای عربی نیز صادر شد. با این وجود همچنان شیرینی کنافه مصری و سوری محبوبیت فوق العاده ای دارند

کنافه عربی

-بسبوسه

یکی دیگر از شیرینی های مشهور عربی بسبوسه است که عموماً عرب زبان ها، آن را در ماه رمضان و در ایام روزه ‌داری میل می کنند، چرا که این شیرینی به دلیل کالری بالا خود یک منبع غذایی مناسب برای جبران ضعف های بدنی در ایام روزه داری است.

در کشورهای عربی عموماً بسبوسه را به همراه قهوه عربی میل می کنند. برای تهیه این نوع شیرینی روش های مختلفی وجود دارد و در آن از ماست و یا خامه استفاده می شود. شما می توانید در کشورهای عرب زبان بسبوسه را با روش های پخت گوناگونی مشاهده کنید که هر یک از این روش های پخت مزه شگفت انگیز و فوق العاده ای دارند.

بسبوسه عربی

3-بلح الشام

شیرینی بلح الشام مثل بامیه ایران است و هر ساله در ماه رمضان مردم کشورهای عربی این شیرینی خوشمزه را در هنگام افطار میل می کنند. اگر به تاریخچه این شیرینی نگاهی بیاندازید، می توانید ریشه و اصالت آن را در کشور سوریه پیدا کنید. در ماه رمضان هیچ سفره ای در کشور سوریه را نمی توانید پیدا کنید که این شیرینی در آن جا قرار نگرفته باشد. بلح الشام یک شیرینی مقوی، نشاط آور و پر انرژی است که حتما باید آن را امتحان کنید.

۴-لگیمات

یکی دیگر از شیرینی های خوشمزه و پرطرفدار عربی لگیمات است که برای اولین بار در کشور کویت به وجود آمد و توانست راه خود را به سایر کشورهای عربی نیز باز کند. این شیرینی خوشمزه به قدری محبوب است که امروز حتی در شهرهای جنوبی ایران نیز وجود دارد و شما می توانید آن را در ماه رمضان میل کنید.

برای درست کردن لگیمات از مواد مختلفی مثل آرد، تخم مرغ، بکینگ پودر، مایع خمیر، ماست و… استفاده می شود و در نهایت این شیرینی خوشمزه و لذیذ را به وجود می آورند.

۵-کنافا

کنافا یکی دیگر از شیرینی های خوشمزه عربی است که راه خود را به کشورهای غیر عرب زبان مثل ترکیه نیز باز کرده است. برای درست کردن این شیرینی خوشمزه روش های پخت مختلفی وجود دارد و هر کشور با توجه به ذائقه غذایی مردم خود کنافاهای مختلفی دارند. به عنوان مثال در کشور لبنان در داخل این شیرینی از خامه استفاده می شود و یا در کشورهای دیگر عربی شاهد پخت این شیرینی با موادی مثل انبه، شکلات، پنیر و… هستیم. نباید از این موضوع چشم پوشی کرد که تمامی این کنافاها مزه لذیذی دارند.

۶-باقلوا

با وجود این که باقلوا از نظر تاریخی یک اسم ترکی بوده و اولین بار در مناطقی که مردم ترک زبان در آن زندگی می کردند به وجود آمد، با این حال این شیرینی در کشورهای عربی نیز جایگاه ویژه ای دارد.

شما می توانید در باقلواهایی که در کشورهای عربی تولید می شوند موادی مثل پسته، بادام زمینی، عسل، شیره و… را مشاهده کنید. این دسته از باقلوا ها جزو خوشمزه ترین شیرینی هایی هستند که می توانید در کشورهای عربی آن ها را امتحان کنید.

۷-ام علی

یکی از شیرینی های خوشمزه که عموما آن را در عروسی های کشور مصر میل می کنند، شیرینی ام علی است. این شیرینی تاریخچه مفصلی دارد. شما می توانید در این شیرینی مواد مختلفی مثل شیر، خامه، آجیل، عسل و… را مشاهده کنید. اگر سری به کشور مصر زدید، حتماً به سراغ شیرینی ام علی آمده و آن را امتحان کنید.

۸-قطایف

قطایف یکی دیگر از شیرینی های عربی است که معمولاً آن را در ماه رمضان میل می کنند و ریشه آن به دوران خلافت فاطمیان باز می‌ گردد.

قطایف شیرینی خوشمزه ای است که معمولاً آن را با پنیری خاص به اسم آکاوی درست کرده و برای لذیذتر کردن آن را مملو از آجیل می کنند. شیرینی قطایف با عسل، پودر قند و… نیز ترکیب شده و مزه شگفت ‌انگیزی پیدا می کند.

همان طور که مشاهده می کنید عمده شیرینی های عربی در ماه رمضان میل شده و مواد غذایی مهمی برای مردم کشورهای عربی در این ماه هستند. چرا که در این ماه به دلیل ماهیت روزه لازم است تا بدن تقویت شده، انرژی و کالری لازم را دریافت کند.

شیرینی باقلوای عربی

 

۹-لیالی لبنان

لیالی لبنان یک پودینگ بلغور لبنانی بوده که معمولا آن را با شکوفه های پرتقال، وانیل و یا گل رز طعم دار می کنند. بر روی آن یک شربت ساده نیز استفاده می شود که مزه این پودینگ را لذیذ و خاص می کند.

روی شیرینی لیالی لبنان یک لایه ضخیم از خامه قرار گرفته و پسته را نیز بر روی آن می ریزند. برای تزیین کردن این شیرینی می توان از میوه های مختلفی مثل گیلاس و توت فرنگی نیز استفاده کرد. اگر به کشور لبنان سری زدید، حتما این شیرینی خوشمزه و جذاب را میل کنید.

بی شک می توان گفت که لبنانی ها و سوری ها خوش ذوق ترین مردم در بین عرب زبانان هستند، چرا که آن ها خوشمزه ترین غذاها، دسرها و شیرینی های عربی را در طول تاریخ درست کرده اند و این شیرینی های خوشمزه را به سایر همسایه های خود نیز داده اند. مطمئنا اکثر شیرینی های عربی ریشه ای سوری و یا لبنانی دارند که این نشان از اهمیت هنر آشپزی در این کشورها است.