۲۰ توصیه مهم برای آنهایی که هیچهایک می کنند

نکات هیچهایک یکی از جذاب ترین و بحث برانگیزترین شیوه های سفر رفتن، هیچهایکری است. هیچهایک به نوعی از سفرها گفته می شود که مسافر آن برای رفت و آمد و رسیدن به مقصد خود از ماشین های بین راهی و البته به صورت رایگان استفاده می کند. به مسافری هم که اینگونه سفر می رود، هیچهایکر گفته می شود. امروزه با گسترش صنعت گردشگری و آشنایی بیشتر مردم با سفرهای هیچهایکی، به تعداد افرادی که این چنین سفر می کنند، افزوده شده است اما شاید بسیاری از آن ها از نکات هیچهایک مطلع نباشند. جهان پر از دیدنی های فراوان است و اگر بخواهید همه آن ها را ببینید، باید یا بسیار ثروتمند باشید یا اینکه از هزینه های سفر خود بکاهید. یک هیچهایکر با انتخاب این چنین سفرهایی، حداقل از هزینه های حمل و نقل سفر خود می کاهد. در مجله ی گردشگری آوای اروند می توانید ۲۰ توصیه و نکات هیچهایک را بخوانید.

۱- احساس هایی که در هیچهایک تجربه خواهید کرد هنگامی که به عنوان یک هیچهایکر سفر خود را شروع می کنید، مطمئن باشید که با احساس های بسیاری روبرو خواهید شد. ممکن است در زمان هایی که برای ساعت های طولانی منتظر ماشینی ایستاده اید تا شما را سوار کرده و به مقصد برساند، از هیچهایک خسته یا متنفر شوید. همچنین یادتان باشد که هنگامی که سوار ماشینی برای سواری شدید، از این احساس ناراحتی خلاص شده و احساس خوبی پیدا خواهید نمود. با تجربه احساس های گوناگون انسانی در این نوع سفرها و در درون خود، می توانید بیشتر از پیش با روحیات خود آشنا شده و شخصیتی بسیار قوی پیدا نمایید.

۲- بالا بردن تجربیات برای صحبت با افراد

از نکات هیچهایک می تواند یافتن تجربه در زمینه ارتباط با مردم باشد. اینکه شخص مورد نظر خود را بشناسید و در بعضی از مکان ها سکوت کنید یا اینکه در مناطق روستایی با مردمی صمیم این مناطق شروع به صحبت نمایید، از تجربیاتی هستند که کم کم و به مرور و با سفرهای بیشتر خواهید آموخت.

۳- گاهی مجبور به هیچهایک خواهید شد

اگر عاشق سفر هستید و بسیار سفر می کنید، باید خود را با موقعیت های مختلفی که در هنگام سفر می تواند رخ دهد، وقف دهید. حتی اگر عادت به هیچهایک ندارید و تاکنون این نوع سفر را انجام نداده اید، باز ممکن است که در مناطق دورافتاده مجبور به هیچهایک شوید. تنها تصور کنید که به مناطق روستایی در کشورهای آسیای جنوب شرقی رفته اید. پس از بازدید از این مناطق منتظر اتوبوس می شوید اما هیچ اتوبوسی در کار نیست. همچنین مطلع می شوید که تا روز بعد هیچ اتوبوسی نخواهد آمد و شما بایستی برای اقامت شبانگاهی خود را به مکان دیگری برسانید. در این شرایط شاید تنها راه قدم گذاشتن در جاده برگشت و هیچهایک کردن است. شاید یکی از اهالی روستا در هنگام برگشت شما را سوار نماید.

۴- آشنایی با قوانین منطقه ای که درون آن هستید

یکی از نکات هیچهایک توجه به ایمنی در سفر است. قبل از اینکه به سراغ هیچهایک در منطقه ای بروید، مطمئن شوید که هیچهایک در آن منطقه غیرقانونی و خطرناک نباشد. می توانید در این رابطه از مردم محلی سوال بپرسید یا موقعیت ها را بسنجید. هیچهایک در همه کشورها قانونی نیست. اگر در کشوری که هیچهایک را غیرقانونی می دانند، اینگونه سفر کنید ممکن است که با مشکل روبرو شوید. پلیس ها می توانند جلوی شما را گرفته و در مورد این موضوع شما را سوال جواب کنند.

۵- برای هیچهایکری همراه داشته باشید

شاید این موضوع برای افرادی که آزادی و انعطاف بیشتری در سفرهایشان می خواهند، صدق نکند اما بیشتر در نکات هیچهایک توصیه می کنیم که به تنهایی هیچهایک نکنید. اگر برای اولین بار است که می خواهید هیچهایکر شوید یا حتی می خواهید به مناطقی بروید که بیشتر برایتان ناآشناست، حتما در گروه های حداقل دو نفره هیچهایک کنید. دیدن دو هیچهایک که با یکدیگر دوست بوده و با هم سفر می کنند، برای دیگر افراد شاید خوشایندتر از دیدن فردی است که به تنهایی هیچهایک می کند. همچنین میزان خطر را برای این گونه افراد پایین می آورد. این در حالی است که کسانی که به تنهایی هیچهایک می کنند، می توانند بیشتر در معرض خطر باشند. تجربیات هیچهایکرهای دیگر این گونه نشان می دهد که یک گروه نفره تشکیل شده از یک زوج راحت تر سفر می کنند.

۶- علامت درست هیچهایکری را بدانید

مطمئن شوید که علامتی که به ماشین ها برای سوار نمودن شما می دهند، علامت درستی است. بسیاری در دنیای گردشگری هیچهایکرها را با علامت اشاره آن ها (استفاده از انگشت شست دست) می شناسند. در حالی که این علامت و حرکت دست ممکن است در بعضی از کشورها، به دلیل تفاوت فرهنگی معناهای دیگری پیدا کند. در نکات هیچهایک این موضوع را در نظر بگیرید

– مکان خوبی پیدا کنید

مکانی که برای هیچهایکری انتخاب می کنید، بسیار اهمیت دارد. ممکن است در هر نقطه ای جاده یا مسیر باشد که هیچ ماشینی شما را سوار نکند. از نکات هیچهایک پیدا کردن نقطه مناسب برای سفر است. به جای اینکه در بزرگراه های شلوغی که هیچ ماشینی نمی تواند توقف داشته باشد، بایستید، به مکان هایی از جاده بروید که امکان توقف ماشین ها وجود داشته باشد. همچنین از ترافیک هایی که در مناطق خارج شهری به وجود می آیند، دوری کنید. مطمئن شوید که در مکانی بایستید که راننده ها بتوانند به خوبی شما را ببینند. همچنان باید در پیدا کردن مکان های امن نیز مهارت خود را بالا ببرید.

۸- برای نوشتن تابلوی خود بیشتر فکر کنید

همیشه جمله اولی که به ذهنتان می رسد را بر روی تابلویی که می خواهید به دست بگیرید، ننویسید. کمی بیشتر فکر کنید. نوشتن نام مقصد به صورت مختصر و مفید برای مکانی که می خواهید به آنجا بروید، کار هوشمندانه ای است. هر چند که یک عیب بزرگ هم دارد. در این صورت بسیاری از راننده هایی که تا نیمه راه می روند، دیگر برای شما متوقف نخواهند شد. برای همین در مورد مقصد خود به درستی فکر کنید و بدون هیچ گونه غلط املایی و خط خوردگی آن را بر روی تابلوی خود بنویسید.

۹- لباس های تمیز و به رنگ روشن بپوشید

در سفرهای هیچهایک همیشه سعی کنید که لباس های روشن بپوشید. از نکات هیچهایک می توان به راحت دیده شدن شما در جاده ها اشاره کرد. منظور این نیست که لباس هایی با رنگ هایی بپوشید که آزاردهنده چشم باشند. رنگ سفید می تواند انتخاب خوبی باشد اگر بتوانید آن را تمیز نگه دارید. این رنگ به دیگر افراد حس خوبی منتقل می کند. همچنین سعی کنید تا تمیز به نظر برسید. هیچ راننده ای دوست ندارد پس از پیاده شدن مسافری که داشته، تمام صندلی های ماشین خود را دوباره تمیز کند.