یک بار برای همیشه! معرفی کامل شهرهای شمالی ایران

معرفی کامل شهرهای شمالی ایران

حرف برنامه ریزی برای تعطیلات که به میان می آید، همیشه سفر به شهرهای شمالی ایران یک گزینه عالی به نظر می رسد (البته این مطلب مسلما شامل ساکنان شهرهای شمالی نمی شود). اما انتخاب از میان شهرهای مقصد کاری دشوار است، از کدام جاده سفر کنیم؟ به کدام استان برویم؟ و کدام شهر را برای اقامت انتخاب کنیم؟ سوالی است که قبل از سفر با آن مواجه هستیم. این منطقه خوش آب و هوا که به دلیل قرار گرفتن در کنار بازمانده دریای تتیس (دریای مازندران) بسیار مرطوب و سرسبز است از سه استان گیلان، مازندران و گلستان تشکیل شده است. استان های گیلان و مازندران فاصله کم تری با تهران دارند و بیشتر برای سفرهای کوتاه مدت انتخاب می شوند. در ادامه با اوای اروند همراه شوید تا معرفی کامل شهرهای شمالی ایران را بخوانید و راحت تر بتوانید مقصد شمالی خود را انتخاب کنید.

استان گیلان در نقشه شمال ایران طبق سرشماری های انجام گرفته در سال ۹۵ بیش از ۲٫۵ میلیون نفر جمعیت دارد. دارای ۱۶ شهرستان و ۵۲ شهر می باشد. که غربی ترین آن ها شهرستان آستارا و شرقی ترین آن ها رودسر است. هریک از شهرهای استان گیلان زیبایی های منحصر به فرد خود را دارند. بسته به این که می خواهید به دیدن جاذبه های تاریخی بروید، از ساحل رویایی دریای خزر لذت ببرید و یا می خواهید در گرمای تابستانی زمانی را در منطقه ای خنک و کوهستانی بگذرانید انتخاب ها متفاوتی را پیش رو دارید. برای سفر به این استان باید جاده تهران قزوین و سپس قزوین رشت را پیش بگیرید. همچنین پرواز به فرودگاه بین المللی رشت نیز گزینه دیگر پیش روی شما است. در ادامه این بخش برای معرفی کامل شهرهای شمالی ایران، شهرهای گیلان را توضیح خواهیم داد.

آستارا، شهرهای شمالی ایران

آستارا از شهرهای ساحلی استان گیلان به شمار می رود و مردم آن غالبا به زبان ترکی آذربایجانی و عده ای نیز تالشی صحبت می کنند. از جاذبه‌ های طبیعی گردشگری آن می ‌توان به تالاب استیل، آبشار لاتون، تله کابین حیران، گردنه حیران، ساحل صدف و ارتفاعات سرسبز و جنگلی آن که همه ساله مسافران و گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند اشاره کرد. این شهرستان علاوه بر جاذبه های طبیعی همسایه جمهوری آذربایجان است که موجب شده بازارچه ها و پاساژهای ساحلی متعددی داشته باشد که اجناس را با قیمت مناسب برای فروش می گذارند.

مسیر دسترسی از تهران: می توانید اتوبوس های مسافربری به سمت آستارا را سوار شوید یا از جاده کرج-قزوین به سمت جاده رشت و سپسصومعه سرا، تالش و در نهایت آستارا بروید.

تالش یا طوالش، زیباترین شهر شمال ایران

این شهرستان پس از رشت دومین شهر پرجمعیت استان گیلان به شمار می رود و با کوهستان ‌ها و طبیعتی زیبا و دشت ‌های دل ‌انگیز و با واقع شدن در سواحل دریای خزر قطب اکوتوریسم ایران محسوب می‌شود. تالش دومین مرکز خاوایار کشور است و قسمتی از آن کوهستانی و سمت دیگر ساحل دریای خزر قرار گرفته است. مردم آن به زبان تالشی صحبت می کنند.

مسیر دسترسی از تهران: می توانید اتوبوس های مسافربری به سمت آستارا را سوار شوید یا از جاده کرج-قزوین به سمت جاده رشت و سپس صومعه سرا و تالش بروید.

رضوانشهر، شهر زیبای شمالی

شهرستان رضوانشهر نیز بین کوه و دریا واقع شده و جاده رویایی پونل به خلخال از آن عبور می کند از دیگر جاذبه های طبیعی آن  آبشار ویسادار و منطقهٔ توریستی دوران می باشند. همچنین کارخانه تولی کاغذ چوکا که روزگاری ۷۰% کاغذ کشور را تامین می کرد در آن قرار دارد. مردم آن مخلوطی  از تالشی و گیلکی صحبت می کنند.

مسیر دسترسی از تهران: برای رفتن به شهرهای شمالی ایران مانند رضوانشهر می توانید اتوبوس های مسافربری به سمت آستارا را سوار شوید و بعد از صومعه سرا در این شهر پیاده شوید یا جاده کرج-قزوین به سمت جاده رشت و سپس صومعه سرا و در نهایت رضوانشهر بروید.

بندر انزلی، بهترین شهر استان گیلان برای زندگی

بندرانزلی که امروز تبدیل به منطقه آزاد تجاری شده برای خرید بسیار مناسب است. ماهی گیری زیادی در آن انجام می شود و اسکله تجاری آن بسیاردیدنی است. انزلی شهری کاملا جلگه ای و ساحلی است که تابستان های گرم و مرطوب و زمستان های ملایمی دارد و عنوان پرباران ترین را از آن خود کرده است. تالاب دیدنی انزلی نیز از جاذبه های طبیعی آن است.

مسیر دسترسی از تهران: می توانید اتوبوس های مسافربری بندر انزلی را سوار شوید یا از جاده کرج-قزوین به سمت جاده رشت و در نهایت بندر انزلی بروید.

صومعه سرا، از شهرهای گیلان

در ادامه معرفی کامل شهرهای شمالی ایران از غرب به شرق به شهر صومعه سرا می رسیم که در زبان محلی مردم سوماسرا خوانده می شود.

مسیر دسترسی از تهران: می توانید اتوبوس های مسافربری به سمت صومعه سرا را سوار شوید یا از جاده کرج-قزوین به سمت جاده رشت و سپس صومعه سرا بروید.

فومن بهترین شهر شمالی کشور

فومن طبیعی فوق العاده دیدنی دارد و جزو شهرهای کوهستانی به حساب می آید، مردم ساکنان مناطق کوهستانی آن تالشی و اغلب جلگه نشینان گیلک هستند. شهرستان فومن یکی از قطب‌ های گردشگری ایران است. از جاذبه‌ های دیدنی این شهرستان می ‌توان به شهر تاریخی ماسوله، دژ قلعه رودخان و همچنین شهر تاریخی فومن اشاره کرد. همچنین چشم ‌اندازها، دشت ‌ها، رودخانه ‌ها و کوهستان ‌های بسیار زیبایی نیز در این شهرستان قرار دارند. کلوچه فومن نیز شهرت بسیاری دارد و جاده های آن نیز بی نظیر است.

مسیر دسترسی از تهران: می توانید اتوبوس های مسافربری به سمت فومن را سوار شوید یا از جاده کرج-قزوین به سمت جاده رشت  حرکت کنید که بعد از منجیل به سمت جاده آستارا به فومن می رسید.

رشت از زیباترین شهرهای شمال

هر چند که شهر رشت از ساحل دور است اما پس از طی مسافتی اندک به دریا می رسید. ۲۲ کیلومتر نوار ساحلی در مسیر رشت به دریا وجود دارد که در آن ها ۱۴ طرح سالم سازی شنا احداث شده اند. برای رسیدن به این ساحل از شهر رشت، ۳۰ کیلومتر باید رانندگی کنید. گشت و گذار در خیابان های قدیمی و بازار میدان شهرداری رشت از دیگر جاذبه های این شهر می باشد که مردم مهمان نواز آن مانند دیگر شهرهای کشور به گرمی از شما استقبال می کنند.

مسیر دسترسی از تهران: می توانید اتوبوس های مسافربری یا راه آهن به سمت رشت را سوار شوید یا از جاده کرج-قزوین به سمت رشت بروید.

شفت شهری در شمال ایران

در ادامه معرفی کامل شهرهای شمالی ایران شفت قرار دارد که از جاذبه های دیدنی آن می توان به منطقه سیاحتی، زیارتی سیاهمزگی و آبشار دودوزن، پارک جنگلی چنار رودخان، بقاع متبرک امام زاده ابراهیم و امام زاده اسحاق، منطقه سیاحتی کلوان و چماچاء اشاره کرد.

مسیر دسترسی از تهران: می توانید اتوبوس های مسافربری به سمت آستارا را سوار شوید که بعد از منجیل و قبل از صومعه سرا به شقت می رسید. از جاده کرج-قزوین به سمت جاده رشت و سپس صومعه سرا بروید و قبل از شهر صومعه سرا مسیر بین راهی شفت را پیش بگیرید.

آستانه اشرفیه، بهترین شهر شمال برای تفریح

این شهر نیز از سال ۱۳۹۲ جزو منطقه آزاد انزلی شد. از دیدنی های آن می توان به سواحل زیبا و پول چوبی بندر کیاشهر، پل خشتی نیاکو، پارگ جنگلی بوجاق و پارک جنگلی بندر کیاشهر اشاره کرد. در ادامه معرفی کامل شهرهای شمالی ایران و شهر آستانه لازم است بگوییم که اگر برای دیدن آن رفتید امتحان کردن بادام آستانه را فراموش نکنید.

مسیر دسترسی از تهران: می توانید از جاده کرج-قزوین به سمت لاهیجان رفته که بعد از سیاهکل و لاهیجان باید به سمت آستانه اشرفیه تغییر جهت بدهید.

لاهیجان

لاهیجان که به عروس شهرهای گیلان شهرت دارد آب و هوایی نسبتا خنک تر دارد و کوه های زیبای پوشیده شده از جنگل در آن قرار گرفته اند. از جمله دیدنی های آن می توان به بقعه شیخ زاهد گیلانی، تالاب سوستان، استخر لاهیجان و شیطان کوه اشاره کرد که بسیار دیدنی هستند. شهر لاهیجان پر است از مزارع زیبای چای و از خوراکی های خوشمزه آن می توان کلوچه را نام برد.

مسیر دسترسی از تهران: از جاده کرج-قزوین به سمت لاهیجان رانندگی کنید یا اتوبوس سوار شوید، بعد از منجیل چندراهی لاهیجان-رشت-آستارا را به سمت لاهیجان بروید. که بعد از سیاهکل و لاهیجان باید به سمت آستانه اشرفیه تغییر جهت بدهید.

سیاهکل

در زبان گیلکی به معنی آبادی کنار کوه است و این شهر نیز آب و هوایی خنک دارد به خصوص منطقه ییلاقی آن دیلمان که از دیرباز منطقه ای برای سپری کردن تابستان ها بوده است. از دیدنی های این شهرستان می توان به جاده رویایی سیاهکل به دیلمان، آبشار لونک، روستای پیرکوه، حمان تاریخی دیلمان، چشمه آب معدنی لاریخانی و قلعه گرماور اشاره کرد. این شهر در واقع از ترکیب ۳ شهر کلسر، کدوبنک و برفجان تشکیل شده و به جز این جاذبه ها جنگل و منطقه آبرفت و جلگه ای این شهر هم زیبایی خاصی دارد.

مسیر دسترسی از تهران: از جاده کرج-قزوین به سمت لاهیجان رانندگی کنید یا با اتوبوس لاهیجان تا سیاهکل بروید.

رودبار

اگر از سمت تهران و قزوین راهی استان گیلان شوید اولین شهری که میزبان شما خواهند بود شهرستان رودبار است که همه آن را با باغ های زیتونش می شناسند.

مسیر دسترسی از تهران: از جاده کرج-قزوین به سمت رودبار رانندگی کنید یا با اتوبوس رودبار را سوار شوید.

لنگرود

از دیدنی های این شهرستان جلگه ای می توان به ساحل زیبای چمخاله، پل خشتی، روستای پرشوه، اسخر شابیجارسل، پارک فجرریال روستای لیلاکوه و استخر کومله اشاراه کرد. در ضمن بازار ماهی فروشان لنگرد یکی از مقاصد مسافران استان های شمالی برای خرید ماهی تازه است.

مسیر دسترسی از تهران: از جاده کرج-قزوین به سمت لاهیجان رانندگی کنید یا اتوبوس سوار شوید، بعد از منجیل چندراهی لاهیجان-رشت-آستارا را به سمت لاهیجان بروید. بعد از لاهیجان باید به سمت لنگرود تغییر مسیر بدهید.

املش

شهرستان املش، در شرق گیلان واقع شده است و۶۵ کیلومتر ازمرکز استان فاصله دارد، شمال املش جلگه ای و جنوب آن کوهستانی می باشد. از دیدنی های آن می توان به روستای کجید، روستای تابستان نشین، روستای رانکوه، خانه گوهر تاج خانم، عمارت عبدالعلی خان صوفی، آبشار سیاه تاش و غار تلاین اشاره کرد.

مسیر دسترسی از تهران: بعد از لنگرود به املش می رسید.

رودسر

در تقسیمات امروز کشوری رودسر شرقی ترین شهرستان استان گیلان است و همسایه آن رامسر متعلق به استان مازندران است. مردم آن گیلک هستند و به همین زبان صحبت می کنند البته لهجه آن ها مقداری متفاوت است. از جمله نقاط دیدنی در این شهرستان، ساحلی به طول ۳۰ کیلومتر است که به دلیل نزدیکی کوه با دریا، در این منطقه، چشم‌ انداز زیبایی را شکل داده است. همین عامل، این شهرستان را به مهمترین مرکز والیبال ساحلی در ایران تبدیل کرده ‌است. از دیگر دیدنی های آن پل تاریخی تمیجان، بندبن و گنبد پیرمحله می باشد.

مسیر دسترسی از تهران: مسیر همانند مسیر املش و لنگرود است با این تفاوت که بعد از لنگرود، به جای جاده املش جاده رامسر را پیش می گیرید.

جواهردشت

این روستای ییلاقی در ارتفاعات بالای ۲۰۰۰ در استان گیلان، پر از دامنه های سرسبز و جنگل های زیبایی است که در ماه های فروردین تا شهریور گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. این روستا از توابع شهرستان رودسر است و به دلیل قرارگیری در ارتفاعات در ماه های پاییز و زمستان کاملا خالی از سکنه می شود. چرا که بارش شدید برف به کسی اجازه زندگی در آن را نمی دهد.

مسیر دسترسی از تهران: می توانید از جاده کرج-قزوین به سمت لنگرود و سپس جواهر دشت بروید اما بهتر است از سمت مازندران و جاده چالوس، به سمت رامسر، چابکسر و سپس جواهردشت بروید.

قاسم آباد رودسر

این روستا در بخش چابکسر شهرستان رودسر قرار گرفته و جاذبه باستانی قلعه بندبن دارد. به جز این لباس های محلی این روستا به دلیل رنگ های شادی که در آن ها به کار رفته است، طرفداران فراوانی را در بین گردشگرانی که به این منطقه سفر می کنند دارند.رقص های محلی با موسیقی خاص این مردم در جشنواره ها، تکمیل کننده زیبایی این لباس ها هستند. کشتی گیله مردی یکی از مراسمات پر طرفدار برگزار شده در این روستا است.

مسیر دسترسی از تهران: می توانید از سمت مازندران و جاده چالوس، به سمت رامسر و سپس قاسم آباد بروید.

کلاچای

یکی دیگر از شهرهای شمالی کشورمان در استان گیلان شهر کلاچای است. این شهر با نزدیکی به دریا و جنگل و دارا بودن سوغاتی های فراوان یکی از پر طرفدارترین شهرهای شمالی برای گردشگران ایرانی ست.مزارع سرسبز برنج و چای و باغات مرکبات نیز به مناظر زیبای طبیعی آن، جلوه دیگری بخشیده است.

مسیر دسترسی از تهران: می توانید از سمت مازندران و جاده چالوس، به سمت رامسر، چابکسر و سپس کلاچای بروید.