کریسمس چیست؟

کریسمس به اعتقاد بسیاری از افراد یکی از بزرگترین جشن‌های دنیاست که مردم در این زمان کوچه ها و خیابان‌ها را چراغانی می‌کنند و به تزیین درختان می‌پردازند اما به دلیل این که کریسمس مخصوص پیروان مسیحیت و دین رسمی در ایران، اسلام است شاید شما اطلاعات زیادی در رابطه با این جشن بزرگ نداشته باشید. در گذشته باهم غذاهای مخصوص کریسمس را بررسی کردیم و با آداب کریسمس در کشورهای مختلف دنیا آشنا شدیم. جالب است بدانید که با فرارسیدن تعطیلات کریسمس بسیاری از ایرانیان تور اروپا یا تور ارزان استانبول یا تورهای تفریحی روسیه را تهیه می کنند تا در این جشن باشکوه شرکت کنند.

ما در فاینداتور بر آن شدیم تا کریسمس را به صورت خلاصه به شما عزیزان معرفی کنیم و درباره‌ی زمان دقیق آن و کادوها و رسوم این جشن برایتان بگوییم. اگر شما هم مایل هستید که بدانید چرا در تعطیلات کریسمس خیابان‌ها در اکثر کشورهای دنیا پر می‌شود از تزئینات قرمز، سبز و سفید با ما همراه بمانید.

کریسمس چیست؟

هرسال به مناسبت به دنیا آمدن حضرت عیسی (ع) جشنی برپا می‌شود که به آن کریسمس می‌گویند. همانطور که به احتمال زیاد می‌دانید حضرت عیسی هسته‌ی مرکزی دین مسیحیت است و اهمیت زیادی برای پیروان این دین دارد. همه ساله در کشورهایی که دین رسمی آنها مسیحیت است کریسمس به صورتی بسیار گسترده برپا می‌شود و همه در آن به میمنت به دنیا آمدن حضرت مسیح جشن می‌گیرند و پایکوبی می‌کنند.

کریسمس 12 روز به طول می‌انجامد و روز اول آن نیز 25 ماه دسامبر مصادف با 4 دی ماه، کریسمس سال 2021 (آغاز سال 2022) نیز همین تاریخ است. این جشن هم مراسمی مذهبی و هم فرهنگی به حساب می‌آید به همین خاطر همواره مردم حضور پررنگی در آن به عمل می‌آورند که در بخش‌های بعدی بیشتر به مراسمی که در کریسمس انجام می‌دهند، خواهیم پرداخت.

توجه داشته باشید که از دیدگاه مسیحیان حضرت عیسی (ع) پسر خدا است به همین خاطر تاریخ تولد وی امر مهمی تلقی می‌شود. دانشمندان و پژوهشگران بر سر تاریخ دقیق تولد او اختلاف نظر دارند و برخی هم معتقد هستند که تاریخ تولد وی مشخص نیست. در حال حاضر عقیده بر این است که دانشمندان بر روی تاریخ 25 دسامبر به توافق رسیدند و آن را به عنوان آغاز کریسمس تعیین کردند. شاید برایتان سوال پیش بیاید که چرا 25 دسامبر؟ یکی از مهم‌ترین نظریه‌ها این است که در این تاریخ طول مدت تابیدن نور آفتاب در نیم کره‌ی شمالی بیشتر می‌شود و از آنجایی که لقب حضرت عیسی (ع) نیز “نور جهان” است، 25 دسامبر را انتخاب کردند.

از سده‌ی بیستم میلادی تاکنون کریسمس دیگر تنها یک جشن مذهبی نیست زیرا بسیاری از پیروان ادیان دیگر که در کشورهای مسیحی نشین زندگی ‌می‌کنند نیز کریسمس را با هم‌وطنانشان جشن می‌گیرند و شاید بتوان گفت که حالا این جشن بین‌المللی است و اغلب افراد علاقه‌مند به شرکت در آن هستند. در اینجا باید بیان کرد که برخی معتقد هستند که کریسمس ریشه دروغی دارد و با وجود این که می تواند ادعایی درست باشد اما حالا بهانه ای برای شادی و گردهم آمدن خانواده هاست.

کریسمس ایو چیست ؟

همیشه تا نام کریسمس به میان می‌آید نام کریسمس ایو Christmas Eve هم به گوش می‌رسد. کریسمس ایو به شب قبل از فرارسیدن کریسمس یعنی شب 24اُم ماه دسامبر گفته می‌شود. کریسمس ایو یا شب کریسمس با غروب کردن خورشید و به صدا در آمدن ناقوس آغاز می‌شود.

گفتنی است مراسمی که در کریسمس ایو انجام می‌شود، کمی در بین پیروان کاتولیک‌ها و پروتستان‌ها متفاوت است اما اغلب این اعمال بین کاتولیک‌ها و آنگلیکان‌ها مشترک است. مهمترین رسمی که در کریسمس ایو وجود دارد تهیه‌ی شام مخصوص و گردهم جمع شدن اعضای خانواده است؛ به این منظور غذاهایی بسیار رنگین طبخ می‌کنند که بوقلمون مهمترین قسمت آن محسوب می‌شود و باید حتما بوقلمون به صورت کامل (درسته) پخته شود. پس از آماده شدن میز غذای کریسمس ایو همه‌ی اعضای خانواده گردهم جمع شده و بعد از شکرگذاری به خوردن غذا می‌پردازند.

مهم نیست که پیروی چه دینی هستید، حتما شما هم تصاویری از بابا نوئل را دیده‌اید، پیرمردی با ریش سفید و لباسی قرمزرنگ که همه از دیدنش خوشحال می‌شوند. فیلم‌ها و انیمیشن‌های متعددی درباره‌ی بابا نوئل ساخته شده است و اگر یکی از آنها را تماشا کرده باشید، حتما می‌دانید که کار او آوردن هدیه برای کودکان است. بابا نوئل جنبه‌ای نمادین دارد و در حقیقت اعضای خانواده هستند که برای یکدیگر کادو خریداری می‌کنند اما هنوز هم بابا نوئل با کیسه‌ای پر از کادو در جشن‌های کریسمس حضور پیدا می‌کند و به سوژه‌ای برای عکاسی تبدیل می‌گردد. جالب است بدانید که در داستان‌های اصیل بابانوئل تنها به کودکانی که در سال گذشته رفتارهای خوبی داشتند، هدیه می‌داد و هرکسی کادو دریافت نمی‌کرد اما حالا این موضوع کمرنگ شده است.