چگونه چمدان سفر ببندیم؟

یکی از هیجان انگیزترین و البته استرس‌زا‌ترین لحظات پیش از شروع سفر و رزرو هتل و اقامتگاه بدون شک لحظه‌ای است که می‌خواهید چمدان خود را ببندید. اولین چالشی که با آن مواجه خواهید شدشد، پاسخ به پرسش همیشگی «چه وسیله‌ای با خود به سفر ببرم؟» و «چگونه چمدان سفر ببندیم؟» است. در این نوشتار ما به شما خواهیم گفت هر چمدان برای چه نوع سفری مناسب است و به چه نکاتی باید در زمان خرید یک چمدان مناسب توجه کرد. همچنین در مورد نحوه چیدن وسایل در چمدان اشاره خواهیم کرد و در این زمینه توصیه‌هایی برای شما خواهیم داشت، پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید

چگونه چمدان سفر ببندیم؟

نحوه چیدن وسایل در چمدان اگر سخت‌ترین کار در زمان سفر نباشد، بی‌شک یکی از سخت‌ترین‌ها خواهد بود، به ویژه زمانی که سفر ما سفری خانوادگی یا دوستانه‌ است و قصد داریم تا یک چمدان چند نفره ببندیم. نکات زیر در مورد آموزش بستن چمدان برای سفر به شما کمک خواهد کرد.

 

 

 

 • قبل از قرار دادن وسایل در چمدان یک لیست از لوازمی که نیاز دارید همراه خود ببرید، تهیه کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا همه‌ لوازم ضروری را برداشته و همچنین از برداشتن لوازم غیر ضروری خودداری کنید. علاوه بر این اگر نیاز به بازرسی از لوازم شما شد، می‌توانید به راحتی به سوالات ماموران در مورد لوازم موجود در چمدانتان پاسخ بگویید.
 • اگر سفر شما یک سفر کوتاه مدت است و قصد دارید تا وسایل کمی به همراه داشته باشید، می‌توانید برای صرفه‌جویی در فضای چمدان لباس‌های ضخیم خود را بجای قرار دادن در چمدان، به تن کنید. معمولا لباس‌های ضخیم فضای زیادی می‌گیرند و جایی برای سایر وسایل باقی نخواهند گذاشت، به همین علت شاید بهتر باشد، به جای گذاشتن آنها در چمدان آنها را به تن کنید. یا اگر چند جفت کفش همراه خود دارید، کفشی که وزن بیشتری دارد مانند بوت‌ها یا کفش‌های کتانی خود را پا کنید.
 • لباس‌هایی برای قرار دادن در چمدان انتخاب نمایید که بتوانید از آنها در تمام طول سفر استفاده کنید. به عنوان مثال یک شال یا روسری بزرگ را می‌توانید هم به عنوان پوشش و هم به عنوان زیرانداز استفاده کنید و حتی به جای یک حوله نیز کاربرد دارد.
 • اگر برای به همراه داشتن لباس محدودیت فضا دارید و در عین حال دوست دارین چند دست لباس با رنگ‌های مختلف داشته باشید، لباس‌هایی انتخاب کنید که بتوانید با لباس‌های دیگر آنها را هماهنگ کنید. مثلا یک شلوار جین همیشه قابلیت هماهنگ شدن دارد.
 • امروزه بیشتر اقامتگاه‌ها در اتاق‌های خود لوازمی مانند سشوار، اتو مو، اتو لباس، لوازم بهداشتی و… قرار می‌دهند و نیازی نیست آنها را از خانه با خود ببرید. در هر حال سفر به مقصدی دیگر همیشه با محدودیت‌هایی همراه است و شما نمی‌توانید تمام آنچه را که در منزل در دسترس دارید، در سفر نیز به همراه داشته باشید و این خود جزئی از جذابیت‌های سفر است.
 • تقسم کننده‌های فضای داخلی چمدان بسیار کمک کننده هستند. این تقسیم کننده‌ها که در ابعاد و اشکال مختلف قابل خریداری هستند، علاوه بر اینکه به حفظ نظم چمدان شما کمک خواهند کرد، چیدمان وسایل در چمدان را نیز راحت می‌کنند و به شما این امکان را می‌دهند تا لوازم خود را دسته‌بندی کنید.
 • بجای تا کردن لباس‌ها آنها را رول کنید. رول کردن لباس‌ها به شما این امکان را می‌دهد تا تمام لوازم همراه خود را در کنار دیگر قرار دهید و به همه‌ آنها دید داشته باشید. در صورتی که لباس‌ها را با روش همیشگی تا کنید و روی هم قرار دهید، برای بیرون آوردن هر کدام مجبور هستید، تعدادی از لوازم را از چمدان خارج کنید. علاوه بر این مربع تا کردن لباس‌ها فضای زیادی می‌گیرد و همچنین فضای بلااستفاده زیادی میان لباس‌ها باقی خواهد ماند.
 • از کیسه‌های پارچه‌ای غافل نشوید. کیسه‌های پارچه‌ای برای جدا کردن لباس‌ها از هم و دسته‌بندی آنها بسیار مناسب هستند. همچنین شما می‌توانید لباس‌هایی که کثیف هستند را در کیسه‌های پارچه‌ای و بعد در چمدان قرار دهید. برای قرار دادن کفش‌ها نیز می‌توانید از کیسه‌های پارچه‌ای استفاده کنید تا آلودگی کف کفش‌ها به لباس‌ها منتقل نشود.
 • اگر قصد دارید لوازم بهداشتی شخصی به همراه خود داشته باشید، حتما از محکم بودن درب آنها اطمینان کسب کنید. برای جلوگیری از نشت مواردی مانند کرم‌ها یا شامپوها حتما آنها را در یک کیسه‌ پلاستیکی قرار دهید. بهتر است از به همراه داشتن ابعاد بزرگ لوازم بهداشتی خودداری کنید و از ابعاد کوچک آنها استفاده کنید. برای این کار می‌توانید از ظرف نگهداری لوازم بهداشتی که در بیشتر مغازه‌ها به فروش می‌رسند، استفاده کنید.
 • اگر محلول مایع مانند شامپو، شامپو بدن، لوسیون، کرم و… به همراه دارید به این نکته توجه داشته باشید. باید آنها را در ظروف شفاف و در یک بسته و روی لوازم خود قرار دهید تا در زمان بازرسی قابل مشاهده باشند.
 • لوازم آرایشی را حتما در داخل کیف‌های آرایشی پلاستیکی قرار دهید تا در صورت نشت کردن به لباس‌های داخل چمدان رنگ ندهند. از بسته بودن در آنها حتما اطمینان کسب کنید و برای اطمینان بیشتر در لوازمی مانند کرم پودر که امکان باز شدن دارند را با یک تکیه نوار چسب محکم کنید.
 • شارژرها را فراموش نکنید. معمولا در زمان بستن چمدان افراد بعد از قرار دادن لوازم الکترونیکی خود فراموش می‌کنند شارژر آنها را در چمدان قرار دهند. برای آنکه در طول جا‌به‌جایی و در زمان سفر این سیم‌ها گره نخورند و مشکلی پیش نیاید حتما آنها را با یک کش و یا یک سیم کوچکتر ببندید. می‌توانید برای راحت پیدا کردن سیم‌ها آنها را در یک جعبه مانند جعبه‌ عینک قرار دهید.
 • چمدان بزرگ انتخاب نکنید. معمولا توصیه می‌شود از چمدان‌های کوچک در زمان چیدن وسایل در چمدان استفاده کنید. البته نه به این معنا که وسایل خود را به زور و به صورت فشرده شده در چمدان قرار دهید. بلکه به این دلیل که معمولا اگر چمدان شما فضای خالی داشته باشد، به صورت غیر ارادی تمایل برای پر کردن آن دارید و هر وسیله‌ای که پیش از این غیر ضروری می‌دانستید را در چمدان خود قرار داده و وزن بار خود را افزایش می‌دهید.
 • وسایل حساس و شکستی مانند لپ تاپ، تبلت و… را در چمدان خود قرار ندهید. هر قدر که این وسایل را با لوازم نرم مانند لباس مهار کرده باشید، باز این امکان وجود دارد که در زمان حمل به چمدان شما فشار وارد شود و وسیله شما آسیب ببیند.
 • بهتر است در مورد نحوه چیدمان وسایل در چمدان زمانی که وسیله الکتریکی به همراه دارید تجدید نظر کنید. شاید مناسب‌ترین و ساده‌ترین راه این باشد که یک کیف دستی مناسب برای حمل لپ تاپ یا تبلت خود خریداری کنید.
 • در مورد نحوه چیدمان وسایل در چمدان وسایلی که وزن بالا دارند را در نیمه پایینی و نزدیک به چرخ‌های چمدان قرار دهید تا هم حمل ساده‌تر داشته باشند و هم تعادل چمدان شما در زمان حمل به هم نخورد.
 • اگر قصد دارید تا زیورآلات خود را در چمدانتان قرار دهید، حتما آنها را به صورت جداگانه نگهداری کنید. بر اثر تکان‌های رخ داده در زمان جا به جایی یقین داشته باشید که در زمان رسیدن به مقصد باید ساعتی را صرف باز کردن گره‌های گردنبند و دستبندها کنید، پس توصیه می‌کنیم حتما آنها را به صورت جداگانه نگهداری کنید تا حداقل کمتر گره بخورند.
 • در زمان خرید چمدان توجه کنید که چمدانی که انتخاب می‌کنید، سبک باشد تا زمانی که وسایل خود را در آن قرار می‌دهید بیش از اندازه سنگین نشود، که هم کار حمل آن را مشکل خواهد کرد و هم احتمال پرداخت اضافه بار را افزایش خواهد داد.
 • توصیه می‌کنیم پیش از سفر حتما میزان مجاز باری که می‌توانید به همراه داشته باشید را چک کنید، پیش از رفتن به فرودگاه و در منزل چمدان خود را وزن کنید و حتی مقداری کمتر از حد مجاز آن را ببندید تا در فرودگاه به مشکل نخورید.
 • برای تمیز نگه داشتن چمدانتان از کاورهای چمدان استفاده کنید. انواع کاور پارچه‌ای و پلاستیکی مناسب چمدان شما در بازار وجود دارد و شما می‌توانید از آنها استفاده کنید. علاوه بر این در بیشتر فرودگاه‌ها امکان پلاستیک پیچ کردن چمدان شما وجود دارد و شما قبل از تحویل بار می‌توانید چمدان خود را در چند لایه پلاستیک بپیچانید تا آسیبی به آن وارد نشود.
 • برای جلوگیری از گم شدن چمدانتان و یا اشتباه نشدن آن با چمدان دیگران می‌توانید از یک روبان رنگی و یا نشانگرهای آماده در بازار استفاده کنید. در سفرهای طولانی که نیاز دارید به چند کشور سفر کنید بهتر است از تگ‌هایی که به چمدان متصل می‌شوند و نام و آدرش شما بر روی آنها نوشته شده است، استفاده کنید.
 • نکات خرید یک چمدان مناسب

 • چمدان از جمله کالاهایی است که به تعداد و دفعات محدودی در طول زندگی خریداری می‌شود. معمولا چمدان‌ها در خانواده باقی می‌مانند و توسط اعضا بارها مورد استفاده قرار می‌گیرد، پس بهتر است در زمان خرید به این نکته توجه کنید و چمدانی تهیه کنیم که کیفیت مناسبی داشته باشد. با این وجود چمدان‌ها نیز مانند هر کالای دیگری عمر مفید دارند. اگرچه که برخی از برندها چمدان‌های خود را گارانتی می‌کنند اما معمولا بعد از چند سال ممکن است زیپ‌ آنها خراب شده، یا دسته آنها بشکند و… برای خرید چمدان نکات زیر را در نظر بگیرید.

  ۱- بودجه خود برای خرید چمدان را مشخص کنید

  چمدان‌ها رنج قیمتی متفاوت دارند؛ از چند صد هزار تومان تا چند میلیون تومان. به یاد داشته باشید که به هر حال بودجه‌ شما برای خرید یک چمدان مناسب محدود است. اگرچه که خرید از میان برندهای معروف تولید چمدان شاید توصیه بهتری باشد و برای چندین سال شما را از خرید بی‌نیاز می‌کند، اما گاه به خاطر کمبود بودجه بهتر است از برندهای ارزانتر خرید کنید.

  به عبارت دیگر سفر رفتن با یک چمدان ارزان بهتر از داشتن یک چمدان گران قیمت در کمد است.

  ۲- چمدان مناسب برای خود انتخاب کنید

  اگر سفر شما یک سفر انفرادی و کوتاه مدت است، شاید بهتر باشد وسایل خود را در یک کوله پشتی قرار دهید، یا اگر سفر شما یک سفر خانوادگی یا دوستانه است و وسایل زیادی دارید، بهتر است از چمدان‌های بزرگی استفاده کنید که دارای زیپ افزایش حجم هستند. البته مهم است که بدانیم چگونه چمدان سفر ببندیم.

  ۳- به امکانات و ویژگی‌های چمدان دقت کنید

  چمدان‌ها ممکن است دارای دو یا چهار چرخ بوده یا دسته بلند یا کوتاه داشته باشند. اگر چمدان شما در ابعاد بزرگ است، حتما دقت کنید که وجود ۴ چرخ برای آن ضروری است تا راحت‌تر بتوان تعادل آن را حفظ کرد. همچنین دسته‌های بلند برای چمدان‌هایی که ابعاد کوچک دارند می‌تواند حمل آنها را بسیار راحت‌تر کند.

  اگرچه توصیه می‌کنند که چمدانی را خریداری کنید که رنگ تیره داشته باشد، چون در زمان حمل در فرودگاه یا ایستگاه راه آهن ممکن است چمدان شما بر روی زمین گذاشته شود و کثیف شود. اما به این نکته نیز توجه داشته باشید که اکثر مسافران از چمدان‌های تیره استفاده می‌کنند، پس شاید انتخاب یک رنگ متفاوت کار شما را در زمان پیدا کردن چمدانتان از بین چندین چمدان راحت‌تر می‌کند.

 • 4-زیپ افزایش حجم بسیار کاربردی است

  اگر معمولا به سفرهایی می‌روید که افراد زیادی شما را همراهی می‌کنند و یا قصد خرید در زمان سفر را دارید، چمدان مناسب شما چمدانی است که زیپ افزایش حجم دارد و می‌تواند حدودا ۱۰ سانتیمتر فضای داخلی چمدان شما را افزایش دهد. البته آموزش بستن چمدان برای سفر می‌توانید وسایل بیشتری در چمدان جای دهید.

  5- هر قالب چمدان برای یک نوع سفر مناسب‌تر است

  بر اساس سفری که در پیش داشته و وسایلی که قصد حمل آنها را دارید، از چمدان‌های Soft و یا Hard استفاده کنید. معمولا هزینه‌ چمدان‌های سخت (Hard) به نسبت نرم (Soft) بیشتر است. در انواع Hard چارچوب و اسکلت داخلی چمدان از جنس محکم‌تری ساخته شده است و امکان خم شدن آن وجود ندارد، اما در انواع Soft چارچوب داخلی جنس نرم‌تری داشته و منعطف هستند.

  سفر شما چه سفری یک روزه در اطراف شهرتان باشد یا سفری بلند مدت به کشوری دیگر، یکی از مهمترین مراحل که گاه تا چندین روز می‌تواند ذهن شما را به خود مشغول کند، بستن چمدان است. مطالبی که در این مقاله ارائه شد، به ما آموزش داد تا بدانیم چگونه چمدان سفر ببندیم و تا حد زیادی از سردرگمی در این زمینه رها شویم.