منزل شاپوری *شیراز

منزل شاپوری مربوط به اوایل دوره ی پهلوی است ، در شیراز خیابان انوری ،روبه روی خیابان اهلی واقع شده است این اثر از سال های هزارو سیصدوه تا هزارسیصدوپانزده توسط استاد ابولقاسم مهندسی معمار معروف شیرازی بنا شده است ومتعلق به عبدالصاحب شاپوری از تاجران بزرگ کازرون بوده است. از جذابیت های شیراز این است که در لحظه می تواند با زیبایی ها، ساختمان ها، باغ ها، خیابان ها و حال و هوای خوشی که در شهر جریان دارد شما را غافلگیر کند. یکی از بزرگترین این غافلگیری ها، باغ و عمارت شاپوری ست که با آن طراحی خاص و متفاوت خود، با آن نورپردازی های ویژه که به مانند نگینی در تاریکی شب می درخشد، با آن حال و هوای جذابی که شما را به آرامش می رساند و صداهایی که به گرمی جریان دارد، گردشی متفاوت در شیراز به شما هدیه می دهد. 

عمارت شاپوری با 840 مترمربع زیربنا در باغی به همین نام به وسعت 4635 مترمربع در محله انوری شیراز و خیابان کریم خان به دست معمار، حاج ابوالقاسم مهندسی ساخته شده و جلوه های تازه و جدیدی به معماری ایرانی داده است. خانه ای 2 طبقه که به عبدالصاحب شاپوری، تاجر بزرگ شیرازی تعلق داشت و بین سال های 1310 تا 1315 بنا شد. چیزی که عمارت شاپوری را از دیگر ساختمان های تاریخی و زیبای شیراز متمایز می کند، بهره گیری از معماری اروپایی، ستون های قرینه و رنگی، تزیینات و گچ بری های رنگی، راه پله ای دو سویه و … است. عمارتی که به شماره 2781 در تاریخ 16 مهرماه 1379 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت و در سال های اخیر به همت بخش خصوصی تعمیر و بازسازی شد. این عمارت و باغ امروزه به عنوان یک رستوران و کافی شاپ، نمایشگاه صنایع دستی و آثار هنری به فعالیت خود ادامه می دهد

.تنوع گیاهی، درهم‌آمیختگی رنگ‌ها، بوها، صدای پرنده‌ها، در کنار معماری بناها، در باغ‌های شیراز فضایی به وجود آورده که زمان در آنها به نحو دیگری سپری می‌شود، انگار که با بودن در آنها در دنیای دیگری هستیم و عمارت شاپوری یکی از جدیدترین این باغ‌هاست در خیابان انوری شیراز و روبروی خیابان اهلی می‌رسیم به باغ شاپوری شیراز. ۸۷ پیش، عبدالصاحب شاپوری، یکی از تجار بزرگ شیراز بنا به رسم زمانه خواست که باغ و خانه بزرگی داشته باشد. بنابراین در سال ۱۳۱۰، یعنی شش سال بعد از تاج‌گذاری شاه اول پهلوی، ابولقاسم مهندسی، معمار معروف شیراز را مامور ساخت بنا کرد.