ماهار زنوز، بهشتی که در جهنم تابستان می توان دیدش

 معرفی زنوز

زنوز یکی از شهرهای کوچک استان آذربایجان شرقی است که در بخش مرکزی شهرستان مرند قرار گرفته است. شهر زنوز در ۲۵ کیلومتری شمال مرند و ۱۰۰ کیلومتری شمال تبریز واقع شده ‌است. این شهر کوچک کوهستانی از سطح دریا ۱۷۰۰ متر ارتفاع دارد. زنوز طبیعت زیبا؛ چشمه های گوارا و اراضی حاصلخیز بسیاری دارد. آب وهوای معتدل و لطیف آن پرورش دهنده بهترین؛ مرغوبترین و خوش خوراک ترین سیب ایران است. در بخش ایرانگردی امروز قصد داریم تا به این منطقه سری بزنیم، پس همراهمان باشید تا در دوران پساکرونا به این بهشت زیبا سفر کنید!

 

 

زنوز کجاست؟

رودخانه زنوز چای از ارتفاعات سلطان زنجیر سرچشمه می‌گیرد و آب این رودخانه تمام باغ ها و مزارع زنوز و روستاهای تابع را سیراب می سازد. از از روستاهای پلکانی ‌ایران که در زنوز قرار دارد روستای زنوزق است و بنا به گفته مورخان قدمت روستا حتی از روستاهای مشابه‌ خود همانند ماسوله نیز بیشتر است. زنوزق ده‌‌ها چشمه دارد، چشمه ‌هایی که بیشتر آنها در باغات می ‌جوشند و مناظر دیدنی را رقم می زنند. زنوزق با چشم‌ انداز عالی در منطقه ای بسیار بکر، برای علاقه‌ مندان آثار تاریخی نیز جالب توجه است.

 

 

پس از حرکت از جاده زنوزو پس از طی کردن چندین کیلومتر به دشت بزرگ و سرسبزی خواهید رسید که در تابستان به بهشتی رویایی تبدیل می‌شود. دشتی که پذیرای بسیاری از مسافران دیگر شهرهای آذربایجان است با منظره‌ ای جالب و در نوع خود منحصر به ‌فرد که تا چشم کار می‌کند، سبزه و چمنزار است. در بلندی های ماهار، منطقه ای صاف و هموار با مساحت بیش از صد هکتار وجود دارد. ماهار از تفرجگاه های شناخته شده شمال غرب ایران است.

در ادامه شما را به تماشای تصاویر دیگری از این همه زیبایی دعوت می‌کنیم. آیا پیش‌تر به زنوز سفر کرده بودید؟ چه تجربه‌ای دارید؟