ماجراجویی خطرناک در پله های بهشت هاوایی

پله های هایکو در هاوایی (The Haiku Stairs)

با شنیدن نام هاوایی یاد چه چیزی می افتید؟ حتما سواحل مشهور آن که به آبی دریا و سواحل بی نظیر، وسیع و آرامش بخشش و خلاصه ی این ها می شود زیبایی هاوایی، اما به نظر شما چه چیزی می تواند از زیبایی برای مردم جذاب تر باشد؟ مطئمنا ماجراجویی و ریسک! می خواهیم راجع به یکی از زیباهای ترسناک هاوایی یعنی پله های هایکو در هاوایی صحبت کنیم. با آوای اروند همراه باشید:

یکی از جذابیت های خطرناک جزیره هاوایی، پله هایی است که به پله های هایکو در هاوایی مشهورند، این پله های بسیار خطرناک در طی جنگ جهانی دوم در میان کوهستان ساخته شده اند و تعداد آن ها به ۳۹۲۲ عدد می رسد. در مورد تاریخچه ی ساخت پله های هایکو این طور گفته می شود که بعد از یکی از درگیری های جنگ جهانی دوم به نام «جنگ پرل هاربر»، ارتش دریایی انگلستان به این فکر افتاد تا یک پروژه ی مرموزانه را راه اندازی کند.

ارتش این کشور تصمیم گرفت تا برای تقویت ارتباطات نطامی خود راهی در دره ی هایکو بسازد، طبق گفته ی بومیان این منطقه، برای اینکه چنین راهی ساخته شود نیاز بود تا دو کوه هم ارتفاع در کنار هم وجود داشته باشند و مسیر بین آن ها هم یک مسیر صاف باشد. از آن جا که چنین شرایطی در آنجا وجود نداشت، کارگران مجبور شدند تا راه پله هایی در دل دره و کوهستان بسازند تا بتوانند به قله ی کوه برسند.

از آن جا که پله های هایکو در هاوایی در دل کوهستان سرسبز ساخته شده است، به آن ها پله های بهشت هاوایی هم گفته می شود اما واقعیت این است که این پله ها بسیار خطرناک اند و بالا رفتن از آن ها می تواند به قیمت جانتان تمام شود. پله هایی جادو کننده در لفافه ای از گیاهان و درختان سرسبز نخل و مانگو، که همین طبیعت زیبا باعث می شود تا افراد ماجراجو را دعوت به دیدن جادوی خیره کننده ی خود کند…

این پله ها تا سال های سال بسته بودند و بازدید از آن ها قدغن بود تا اینکه در سال ۱۹۷۵ بازگشایی شد و مردم می توانستند از آن دیدن کنند اما به دلیل خرابی پله ها و امنیت بسیار پایینی که داشت، در سال ۱۹۸۷ دوباره بسته شد.

باگذشت زمان به دلیل حوادث طبیعی مانند وزش باد و طوفان، آسیب های زیادی به پله های هایکو در هاوایی وارد شده است و باعث سست شدن آن ها شده است و به همین دلیل بالا رفتن از آن ها اصلا کار معقولی نیست اما با این حال باز هم ظاهرا دولت منطقه نتوانست جلوی افراد ماجراجو را بگیرد، به همین دلیل برای افرادی که از این پله ها بالا بروند، مجازات و جریمه ی نقدی ۱۰۰۰ هزار دلاری در نظر گرفت.


اگر از آن دسته افرادی هستید که به خطر کردن بیشتر از جانتان اهمیت می دهید و روزی تصمیم گرفتید از این مکان دیدن کنید، یادتان باشد در صورت زنده ماندن، باید مجازاتش را هم به جان بخرید. بعضی از افراد در بین ۲ پرتگاه تابی نصب کرده اند تا هیجان این خطر را چند برابر کنند، کاری که مسئولان به شدت خطرناک و مرز جنون دانسته اند.