قسمتی ازجاهای دیدنی اصفهان

میدان نقش جهان/یکی از جاهای دیدنی اصفهان میدان نقش جهان است که به جرات می توان گفت یکی از بزرگترین و زیباترین میدان های جهان محسوب می شود. این میدان با ۵۰۷ متر طول و ۱۵۸ متر عرض، چهار اثر تاریخی اصفهان شامل مسجد شیخ لطف‌الله، مسجد امام، سر در بازار قیصریه و کاخ عالی قاپو را در خود جای داده است. این میدان در دورانی که صفویان اصفهان را به عنوان پایتخت انتخاب کردند، احداث شد. اطراف میدان نقش جهان ۲۰۰ حجره ۲ طبقه وجود دارد که گردشگران علاوه بر بازدید از این میدان میتوانند به خرید هم بپردازند.

سی وسه پل/یکی از مشهورترین جاهای دیدنی اصفهان سی‌وسه‌پل یا پل الله‌وردی‌خان است که با ۳۳ دهانه، ۲۹۵ متر طول و ۱۴ متر عرض، توسط الله‌وردی‌خان اوندیلادزه بر روی زاینده‌رود و همزمان با حکومت شاه عباس صفوی ساخته شده و محل برگزاری مراسم جشن آب پاشان و همچنین مراسم خاج شویان ارامنه اصفهان در دوره صفویه بوده‌است. در عصر صفوی، نوروز ۷ شبانه‌روز در کنار سی‌وسه‌پل جشن گرفته می‌شد. در این ایام سی‌وسه‌پل را چراغانی می‌کردند و بعضی‌اوقات شاه‌عباس دستور گل‌ریزان این پل را می‌داد.جهانگردان زیادی سی‌وسه‌پل را شاهکاری در معماری ایران می‌دانند؛ ازجمله آن‌ها می‌توانیم به پرسی سایکس اشاره کنیم که سی‌وسه‌پل را یکی از پل‌های درجه اوّل جهان خوانده است، شاردن آن را شاه‌کار معماری و شگفت‌آفرین و دن گارسیا آن را از بهترین آثار معماری ایران خواند. و به قول لرد کرزن «انسان هیچ انتظار ندارد برای دیدن آنچه که روی هم رفته می‌توان آن را باشکوه‌ترین پل دنیا نامید، ناچار از مسافرت به ایران باشد.

پل خواجو/یکی از بی نظیر ترین معماری های زمان شاه عباس دوم پل خواجو است که روی زاینده رود ساخته شده است، اسم دیگر این پل بابا رکن الدین است و از عملکردهای این پل می توان به سد بودن و تنظیم جریان آب اشاره کرد، سازه این پل از نظر معماری بسیار مستحکم و متقارن است. دقیقا در وسط این پل ساختمانی برای اقامت موقتی شاه و خانواده اش به نام بیگر بیکی بنا شده که هم اکنون نیز وجود دارد و زیر سقف طاق های آن نقاشی های بی نظیری وجود دارد که نمایانگر هنر و شکوه تمدن در آن زمان بوده است.

کاخ هشت بهشت/این عمارت زیبا و دلگشا و تاریخی در اواخر حکومت سلسله صفویان، محل سکونت حاکمان آن زمان بوده است. عمارت هشت بهشت در باغ بزرگ و بسیار زیبای نقش جهان قرار دارد که بنای اولیه‌ی آن را شاه اسماعیل اول بنا نهاد. این عمارت هشت ضلعی است در دو طبقه ساخته شده و چهار نما دارد و هیچ یک از نماها همانند دیگری نیست. به نظر می‌رسد نمای شمالی نمای اصلی عمارت باشد اما استخری که در ضلع شرقی قرار دارد، نشان می‌دهد که نمای اصلی در این سمت قرار دارد. در وسط تالار عمارت، حوض هشت ضلعی به جنس مرمر قرار دارد که به آن حوض مروارید می‌گویند. در و پنجره‌های آن نیز خاتم‌کاری است و زیبایی عمارت را دوچندان کرده است.

مدرسه چهار باغ/بسیاری از گردشگران که از مدرسه چهارباغ اصفهان بازدید کرده اند این بنا را یکی حیرت‌انگیز ترین جاهای دیدنی اصفهان می‌دانند. این بنا که به مدرسه مادر شاه و مدرسه سلطان حسین نیز مشهور است آخرین بنایی است که در عصر حکومت صفوی ساخته شد. چهار باغ یکی از مدارس ویژه‌ی علوم دینی بوده که با پشتوانه‌ی مالی فراون به تربیت و تحصیلی طلاب اختصاص پیدا کرده بود. این بنا با تمام ویژگی‌های چشم‌گیرش زیبایی تمام و کمالی دارد. از گره چینی‌ها و کاشی‌کاری‌ها تا تمام طرح و نقشی که در تزئینات بیرونی و داخلی ساختمان و حجره‌های آن انجام شده است تا تصویری ماندگار بسازدمدرسه چهارباغ پس از شهریور ۱۳۲۰ بازگشایی شد و در ۱۳۲۳ به جای کتابخانه قدیمی آن کتابخانه‌ای به نام کتابخانه فرهنگ ساخته شد. پس از پیروزی انقلاب، نام مدرسه چهارباغ و کتابخانه آن به «مدرسه علمیه امام جعفرصادق» و «کتابخانه عمومی امام جعفرصادق» تغییر یافت. این مدرسه هم اکنون از مدارس طلبه نشین حوزه علمیه اصفهان است.

منار جنبان / منار جنبان Menar Jonban بنایی است که ویژگی خاصی دارد و به خاطر همان ویژگی خاص هم هست که شهرت زیادی دارد. ماجرا از این قرار است که آن را طوری ساختند که با به لرزش در آوردن یکی از منارهای آن تمامی بنا می‌لرزد.
منار جنبان بنایی با یک طاق گنبدی شکل است که دو منار نیز دارد. در زیر گنبدش قبر فردی به نام عمو عبدالله کارلادانی قرار دارد که در سال 716 میلادی دار فانی را وداع گفت و حالا گردشگران می‌توانند به زیارت مزار وی بپردازند. اگر به منار جنبان بروید راهنمایان این مکان تمامی بخش‌ها و چگونگی معماری آن را برایتان توضیح می‌دهند و با جنباندن یکی از منارها به شما نشان می‌دهند که چطور با یک تکان کوچک تمامی بخش‌های بنا به لرزه در می‌آید و فرو نمی‌ریزد.
آدرس: اصفهان، بلوار آتشگاه، منار جنبان

بی‌شک در فصل زمستان، جاذبه‌های گردشگری در هر شهری، رنگ و بوی دیگری دارد و لذت فزاینده‌تری را برای مهمانانش به ارمغان خواهد آورد.جاهای دیدنی اصفهان در زمستان نیز نمی‌تواند خارج از تصور ما برای یک مسافرت زمستانی باشد. اصفهان شهری است که زمستان‌هایش با برف همراه است و این مزیت، یکی از آن برکاتی است که هر مسافری می‌خواهد از آن مستفیض شود. استان اصفهان، به‌دلیل گرمای بسیار زیادش در فصل تابستان، مسافران بسیاری را در فصل سرما به‌خود می‌بیند. بسیاری از مسافران زمستانی اصفهان بر این باورند که در این فصل می‌توانند چهره بسیار زیبایی از شهر را ببینند.

فرهاد یکی از همین شخصیت‌هایی است که با همسرش به اصفهان سفر کرده است. او در این زمینه می‌گوید: «ما چند سال پیش در تابستان به اصفهان آمدیم اما از بس شهر شلوغ بود که نتوانستیم آن‌طور که باید و شاید از تمام آثار دیدنی‌اش بازدید کنیم. در زمستان اما چون مسافران کمتری به این شهر می‌آیند، ما بهتر می‌توانیم از اماکن تاریخی و دیدنی آن بازدید کنیم».

این در حالی است که بسیاری از نقاط گردشگری شهر، با وجود سرما، طراوت تابستانی خود را حفظ کرده است. به‌عنوان مثال دومکان دیدنی باغ پرندگان و باغ گل‌های اصفهان، با تدابیر ویژه‌ای که مسئولان آنها اندیشیده‌اند، در فصل زمستان نیز دایر بوده و بازدیدکنندگان بسیاری را به سمت خود می‌کشانند.

اماکن تاریخی همچون سی‌وسه‌پل، پل خواجو، میدان نقش‌جهان، منارجنبان و… نیز با توجه به خلوت بودن نسبت به فصل گرم، امکان مناسبی را برای مسافران زمستانی فراهم می‌آورند تا بتوانند به نحو مطلوبی از این بناها استفاده معنوی ببرند

ا کسانی که علاقه‌مند به مشاهده جاذبه‌های اصفهان از بالای این شهر هستند می‌توانند با استفاده از تله‌کابین، بر فراز شهر اصفهان حرکت کرده و دورنمای این شهر را از بالای کوه صفه مشاهده کنند. تماشای اصفهان در زمستان، لذتی دوچندان دارد که بیننده‌اش را به هیچ وجه پشیمان نخواهد کرد ضمن اینکه قدم زدن در حاشیه زاینده‌رود پرآب و دیدن پرنده‌های مهاجر، آسودگی بسیاری را به ضمیر شما هدیه می‌دهد. صدای نوازشگر آب روان و نوای ملایم مرغان، شما را به چنان آرامشی می‌رساند که احساس سبکی خاصی در روح و روان خود می‌کنید.

اما جاذبه‌های سفرهای زمستانی در اصفهان، تنها به این شهر ختم نمی‌شود چرا که سطح استان نیز از این تصاویر بکر طبیعی برخوردار است.

باغ پرندگان معروف اصفهان/جنگل ناژوان از مناطق خوش آب و هوای حاشیه زایند‌ه‌رود به شمار می‌رود که تا پیش از بسته شدن آب زاینده‌رود، آب و هوای خوب آن نوید یک روز فوق‌العاده را به اصفهانی‌ها می‌داد. هرچند که هنوز هم از مناطق خوش آب و هوای اصفهان به شمار می‌رود و بدون شک اگر به دنبال یک ظهر آرام همراه با جوجه کباب و غذای کبابی در طبیعتی زیبا هستید، سر زدن به ناژوان به شما توصیه می‌شود. باغ پرندگان در امتداد مسیر ناژوان به خصوص برای بچه هایی که از دیدن پرنده های رنگ و وارنگ ذوق می کنند، یک روز خوب را رقم خواهد زد.