عمارت شترگلو ماهان، جاذبه منحصر بفرد قاجار در کرمان

معرفی شهر ماهان

کرمان را میتوان از کهن ترین شهرهای ایران دانست، کرمان از بناهای منحصر بفردی زیادی برخوردار است که آن را به کلکسیونی از آثار تاریخی ایران تبدیل کرده، ارگ بم، روستای تاریخی میمند و باغ شاهزاده ماهان نمونه‌هایی از این آثار است که ثبت جهانی شده‌اند. شهر ماهان در میان دیگر شهرهای این استان از اهمیت تاریخی خاصی برخوردار است، این شهر در نزدیکی کرمان است. ماهان باغ شهری بزرگ است که لبریز از تاکستانها و باغ های انار است.

 

 

معرفی عمارت شترگلو

عمارت منحصربفرد شترگلو در باغ شهر تاریخی ماهان در مسیر گردشگری کرمان به بم قرار گرفته است و درواقع سازه‌ای خلاقانه از ابداع معماران کهن ایران است که هنر معماری را با استفاده از آب در هم آمیخته و سازه‌ای آبی بنا نهاده‌اند که اوج خلاقیت و نوع‌آوری را در معماری کهن ایرانی دارد.

 

 

معماری عمارت
درست در مرکز عمارت، حوضخانه‌ای زیبا با سقف بلند و با گنبدی مقرنس کاری شده قرار گرفته است و در اطراف آن اتاق‌ها و رواق‌هایی بنا شده است که به گچبری‌های شگفت‌انگیزی مزیین شده‌اند. جهت تهویه هوا نیز دو بادگیر قرینه و زیبا وجود دارد که به جریان باد در عمارت کمک می کند. کمی آن طرف‌تر، فواره‌ای وجود دارد که همیشه می‌جوشد و در حوض و پاشویه‌ها جریان می‌یابد و آب را به فضاهای پیرامونی که برای استراحت ساکنان خانه در روزهای گرم طراحی شده، هدایت می‌کند.

 

 

این شکل از طراحی، یکی از نبوغ‌آمیزترین تمهیدات مهندسان و معماران ایرانی است که در جهت مبارزه با گرمای تابستان حاشیه کویر، با بکارگیری هوای پاک و سالم و بدون مصرف هرگونه سوخت و هزینه‌ای طراوت و شادابی کوهستان را به خانه می‌آورد. نبوغ دیگری که در طراحی این بنا بکار برده شده است را می‌توان استفاده از آجرهای سفالی در پوشش سقف و شیب بندی مناسب و دقیق دانست تا آن را از نفوذ آب باران در امان نگه دارد.

 

 

باتوجه به اینکه این عمارت در گذر دوران تاریخی خود دچار خسران و خسارت شده است و بی‌تفاوتی بر جای‌جای این اثر نمایان است، ولی همچنان ارزشمندی در گچبری، مقرنس کاری، تارمی‌های آجری، سنگفرش فضاهای درونی حوضخانه، درب‌های چوبی زیبا با شیشه‌های مشبک و رنگی و… وجود دارد که همه و همه از جاذبه های پرطرفدار شیفتگان معماری سنتی ایران به شمار می‌روند.