شهر دلبر؛تبریز

تبریز دوست داشتنی رو یه خونه ی قدیمی با وسایل مدرن و آدمای اصیل تصور کنید . خونه ای با آجرای سه سانتی ، پنجره هایی با هره های پهن و راه پله های سنگ فرش که دو طرفش پر از گل های شمعدونیه…

تبریز از کلان شهرهای ایران و مرکز تاریخی آذربایجان است. تبریز شهری است پر از جاذبه و دیدنی که شاید مسافرانش پس از روزها گردش هم نتوانند تمام زیبایی‌های آن را ببینند. شهر تاریخ و فرهنگی غنی و پر شکوه دارد آنطور که از دیرباز مورد توجه پادشاهان و حکام محلی بوده است. تبریز شهر اولین‌هاست و پیشنهاد کی سفر این است که شما نیز  تبریز را برای بازدید در اولویت اول‌تان قرار دهید. با هم سری می‌‌زنیم به دیار سرافرازان…

تبریز را می‌توان در یک کلمه شهری سرد نامید. آب‌وهوایی مدیترانه‌ای و اغلب خشک دارد. در بیش‌تر روز‌های زمستان‌ و پائیز یخبندان است و بارش‌های مکرّر برف و باران این شهر را فرا می‌گیرد. در عین حال تابستان‌های گرمی را تجربه می‌کند که این گرما در تیرماه به اوج خود می‌رسد. پوشش گیاهی در تبریز متأثر از اقلیم سردسیر آن است. می‌توان، به، سیب، گلابی، فندق، گردو، بلوط، راش و افرا درختانی هستند که در تبریز مجال رشد دارند. گیاهان خارشتر، کنگر، بومادران، خاکشیر، شیرین بیان، روناس، گندم و گَوَن نیز در کوه‌پایه‌های تبریز می‌رویند. در تبریز می‌توان سراغ خرس، روباه، گرگ، گراز، آهو، بز وحشی، قوچ، میش، شغال و خرگوش را گرفت که به صورت بومی قار به زیست در هوای سرد تبریز هستند. از میان پرندگان نیز می‌توان کبک، اردک، غاز، قرقاول را به صورت گسترده‌ای مشاهده کرد. گذشته از آن تالاب‌ها و رودخانه‌ها نیز مکان مناسبی برای توقّف و فرود پرندگان مهاجر هستند. از میان این پرندگان می‌توان به مرغ سقّا، دُرنا، فلامینگو، مرغابی، لک‌لک و حواصیل اشاره کرد.

می‌توان آن را نماد تبریز دانست. پارکی در شهر تبریز که یادگار زمان آق قویونلوها است. این پارک در دوره‌های مختلف و بیش‌تر در زمان صفویّه و قاجاریّه گسترش یافته است. یک استخر بسیار بزرگ با عمق ۱۲ متر در میان پارک قرار دارد که در گذشته برای آبیاری باغ‌های اطراف احداث شده است. این حوض بزرگ بعدها با ورود تجدد و خیابان‌کشی اطراف آن تبدیل به پارک شد و با گذر زمان بر محبوبیت و شهرت آن اضافه شد. در مرکز این استخر نیز عمارت کلاه فرنگی با کاربری تالار و رستوران قرار گرفته و بر زیبایی فضا افزوده است. مردم تبریز از این مجموعه برای قایق سواری،‌ ورزش و تفریح استفاده می‌کنند.

در مجموعه ایل گلی می‌توانید تجربه سورتمه‌سواری نیز داشته باشید. اولین و بزرگ‌ترین مجموعه‌ سورتمه سواری شمال‌غرب ایران با ۴۵۰ متر طول در جنب این پارک ساخته شده که باعث شده گردشگران بیشتری روانه بازدید از ایل‌گلی شوند.

تبریز شهری باستانی است و آثار تاریخی بسیاری در آن‌جا وجود داشته است؛ اما زمین‌لرزه‌های شدید و دیگر پدیده‌های طبیعی چون سیل‌های ویران‌گر از یک سو و حمله‌های مهاجمان و فاتحان تاریخ از سوی دیگر، خرابی‌هایی به بار آوردند که بخش بزرگی از این آثار را از میان برده، چنان‌که فقط نامی از آن‌ها در منابع و مآخذ باقی‌ مانده است..