سوار شدن به هواپیما

سفر یکی از بهترین لذات و تفریحات در زندگی ماست. لذت کشف مکان‌ها و فرهنگ‌های جدید و به‌دست آوردن تجربه‌های مختلف از آن. اما باید چه نکاتی را برای سفر خود قرار دهیم؟ طبق یک‌ برنامه‌ریزی درست و خوب و تصوری‌ از اینکه چه‌کارهایی را باید برای تجربه‌ی اولین سفرتان انجام دهید؛ کمک بزرگی به شما خواهد کرد. اما نگران نباشید. تیم‌ آوای اروند به شما کمک می‌کند تا قبل از اینکه پرواز‌ خود را شروع کنید از تمام‌ نکاتی که نیاز است سر در بیاوردید و یک سفر بدون‌ استرس و نگرانی داشته باشید. قبل از هرکاری شما با یک برنامه‌ریزی درست می‌توانید به سفرتان‌ نظم دهید. یاداشت کردن تمام مایحتاج خود کمک بزرگی به شما می‌کنید. با این چک لیست می‌توانید علاوه بر صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ی شما، باعث می‌شود چیزی را از قلم‌ نیاندازید. برای سفر کردن با هواپیما اگر پیش‌زمینه یا تصوری از قبل داشته باشید کمک‌ می‌کنید سفری با خیال راحت داشته باشید.

قبل از اینکه در فرودگاه حضور پیدا کنید، شما می‌توانید بلیت خود را از طریق آنلاین خرید کنید یا به صورت حضوری به آژانس مسافرتی رفته و بلیت تهیه کنید. به‌یاد داشته باشید که از تمامی مدارکتان‌ حتما کپی بگیرید. مدارکتان را فراموش نکنید و حتما قبل از پرواز همه‌ی آنها را چک کنید‌. حدود ۱ساعت قبل از پرواز در فرودگاه باشید‌. اگر بارتان‌، وسایل یا چمدانی که به همراه دارید بیشتر از حد معمول باشد باید آن را کم کنید یا جریمه‌ پرداخت کنید.

یک‌سری قوانین برای موارد ممنوعه‌ای که با خود به هواپیما ببرید وجود دارد‌. حتما آن‌ها را چک کنید که به‌همراه نداشته باشید. علاوه بر چمدان، یک کیف کوچک‌ همراه خود داشته باشید که وسایل ضروری و یا حتي خوراکی‌ که می‌خواهید در هواپیما داشته باشید و مدارک لازم را در آن قرار دهید تا آن‌ها را با خود به داخل هواپیما ببرید. چرا که بار تحویل داده‌ی شما تا زمانی که به مقصد نرسید امکان دسترسی به آن را ندارید.

ورود به فرودگاه:

براساس بلیتی که گرفته‌اید نام فرودگاهی‌ که پروازتان آنجاست، مشخص می‌شود. حدود ۱ساعت قبل از پرواز حتما در فرودگاه باشید. ممکن است پرواز تاخیر داشته باشد ولی بهتر از قبل آنجا باشید چراکه احتمال اینکه دیر برسید و بلیتتان‌ باطل شود وجود دارد.

عبور از بازرسی:

بعد از وارد شدن به فرودگاه و در ورودی باید همه وسایل خود را از جمله چمدان، کیف، ساک و… را بر روی نقاله بگذارید تا مورد بازرسی قرار بگیرد. و سپس خودتان را هم‌مورد بازرسی قرار می‌دهند و از گیت‌ بازرسی عبور می‌کنید. همینطور وسایل ممنوعه‌ای که نباید به همراه داشته باشید را چک می‌کنند و در صورت نبودن وسایل مشکوک و ممنوع از جمله: ابزار برنده مثل قیچی و چاقو، مواد آتش‌زا، مواد اسیدی مثل سرکه، لوازم آرایشی و… چمدان و وسایلتان‌ را تحویل می‌گیرید.

کانتر دریافت کارت پروز(Check in):

به کانتر فرودگاه مراجعه می‌کنید و بعد از تحویل مدارک یا شماره ملی، کارت پرواز خود را می‌گیرید. روی این کارت شماره صندلی شما هم نوشته شده‌است. بارهایتان‌ را تحویل می‌دهید تا آنها را وزن‌ کنند. و همانجا برچسبی که شامل مشخصات شماست‌ بروی چمدان و وسایلتان‌ می‌زنند. درصورت بیشتر بودن وزن مجاز باید جریمه پرداخت کنید. یا از وسایلشان کم کنید تا وزن آن مجاز شود و نیازی به پرداخت جریمه نباشد.

سالن انتظار:

بعد از گرفتن کارت پرواز خود، به سالن انتظار می‌روید. البته قبل از ورود به سالن انتظار باید دوباره مرحله بازرسی را انجام دهید. در ابتدا تمام مدارک شما را چک می‌کنند(کارت پرواز و کارت ملی) تا مطابق با مشخصات شما باشد و سپس بازرسی بدنی انجام می‌دهند و همین‌طور باری که قرار است با خود به هواپیما ببرید را نیز چک می‌کنند. بعد از بازرسی‌ها وارد سالن انتظار می‌شوید و منتظر می‌مانید تا در بلندگوهای سالن پرواز شما را بخوانند‌ و نوبتتان‌ شود.

گیت پرواز:

هر گیت مختص یک شرکت هواپیمایی است که بالای آن تابلوی اعلان قرار دارد که نام ایرلاین و شماره پرواز و ساعت پرواز روی آن درج شده است. کارت پرواز را به مسئول آن بخش تحویل می‌دهید. منتطر می‌مانید و بعد از خواندن نام مقصد، شرکت هواپیمایی و ساعت پروازتان به سمت خروجی می‌روید. ممکن است مسیر سالن تا هواپیما طولانی باشد پس با اتوبوس شما را به هواپیما می‌رسانند و اگر نزدیک باشد پیاده مسیر را طی می‌کنید.

امیدوارم تمام نکات گفته شده به شما کمک کند؛ برایتان سفر شاد و آرامی را آرزو می‌کنیم.

-تیم‌ آوای اروند