سفر به ماسال بهشت روی زمین/تبریز

حدود ۱۰ دقیقه که به سمت شمال شهر حرکت کنیدتابلوی بزرگی نوشته شده که به سمت ییلاق در حرکت خواهید بود. ییلاق یک مکان پیچ در پیچ در دل کوه قرار گرفته است و هر چه به سمت قله کوه می روید زیبایی این مکان بیشتر می شود. در ابتدای جاده خانه‌های روستایی می بینید و کمی که حرکت کنید با یک آبشار بزرگ و دیدنی روبرو خواهید شد. درختانی که به صورت عمود در دل کوه سبز شدند دلربایی خاصی می کنندحدود یک ربع در جاده ییلاق حرکت کردید، ماشین را در جای متوقف کنید و پیاده شوید و آب و هوای آن مکان را استشمام کنید. اگر خوب دقت کنید؛  گوسفندانی خواهید دید که در حال مرتعی هستند و لذت گشت و گذار در این مکان را چندین برابر خواهد کرد تجسم کردنش هم بسیار لذت بخش است برای استراحت کردن می توانید از رستوران های اطراف که وجود دارد استفاده کنید اما پیشنهاد می کنم که تا انتها این جاده را بروید و پا روی ابرها بگذارید. در انتها جاده حس می کنید در بالای ابرها قرار گرفتید و تا چشم کار می کند مه و ابر خواهد بود.نام ماسال از « مازال » یا« مزال» به معنی کوه یا کوه وار گرفته شده، مردم ماسال تالشند و به زبان تالشی تکلم می‌کنند این شهرستان دارای محدوده‌های کوهپایه‌ای، جنگلی و مرتعی است و آب و هوای آن در ناحیه جلگه‌ای، مرطوب و در ناحیه کوهستانی، نیمه مرطوب کوهستانی است.

وجود رودخانه در میانه ماسال، زیبایی این شهر را دوچندان کرده است رودهای خالکایی ماسال و رود مرغک شاندرمن رودخانه‌های مهم شهرستان ماسال هستند،رودخانه خالکایی ماسال از قله مرتفع و ۳هزارو ۱۵۰ متری شاه معلم سرچشمه می‌گیرد و پس از طی ۴۰ کیلومتر از داخل شهر ماسال عبور می‌کند. این رودخانه‌ها قابلیت کایاک سواری (قایقرانی در آب‌های خروشان یا همان رفتینگ) را دارند. پارک ساحلی ماسال در کنار رودخانه خالکایی قرار دارد که روز خوبی را در کنار خانواده‌ها می‌توانید در آن بگذرانید.

جاذبه های گردشگری ماسال/از جاذبه‌های گردشگری ماسال می‌توان به منطقه جنگلی طلاسکوه وآری دول، منطقه باستانی اسبه ریسه باغارهای و صخرهای بلند‌، گردشگاه ریزه مندان، ییلاق شالماء، چلسی بیلگاه دون، اسپی دشت، دشت النزهوویرگاه، خندیله پست مارجونه، رشت پشت، وشنه راه، واشیار،صی فی، اولسبلنگاه، نم نم پشت، خشکه دریا، تلارگاه ملومه بند، غارآویشو، مناطق باستانی درخانه، گیله سرا، وردم، منطقه یادمانی مشهد میرزا(محل شهادت میرزاکوچک خان اشاره کرد.

غار آویشو/در شهرستان ماسال بیش از ۱۷ غار بزرگ و کوچک وجود دارد که بزرگترین آن‌ها غار آویشو در بلندای ۱۳۰۰ متری از سطح دریا و بین مناطقی ییلاقی و در بستر دره‌ای کم آب قرار دارد و در نوع خود در ایران کم‌نظیر است که دیدن قندیل‌ها و مناظر بکر اطراف و درون غار بیاد ماندنی است، همین‌طور غارهایی همچون غار باستانی خندیله پشت، غار چسلی، غار کلچال را می‌توان در این شهرستان نام برد.

وقتی حرف از رفتن به ماسال می شود ما همه فکر می کنیم که این منطقه تنها یک جای دیدنی است در حالی که ییلاق ماسال یکی از چندین منطقه ی دیدنی است که در شهر کوچک ماسال وجود دارد و برای دسترسی به آن باید حدود ۱۰ دقیقه به سمت شمال این شهر حرکت کنید. توجه داشته باشید که عرض جاده ی این منطقه بسیار کم است و جاده هم دو طرفه حسابی باید حواستان جمع باشد. در ابتدای جاده خانه‌ های روستایی می بینید و کمی که حرکت کنید با یک آبشار بزرگ و دیدنی روبرو خواهید شد. درختانی که به صورت عمود در دل کوه سبز شدند دلربایی خاصی را در این منطقه ایجاد کرده اند. به منظور استراحت کردن می توانید به سمت یکی از رستوران هایی که در این منطقه وجود دارد بروید. در انتها جاده ای که به سمت ییلاق ماسال حرکت می کنید احساس خواهید کرد که در بالای ابرها هستید و تا چشم کار می کند مه و ابر خواهید دید

بهترین زمان سفر به ماسال/خوب همانطور که می دانید، شهر ماسال در ارتفاعات شمالی ایران قرار دارد و طبیعت شرایط  آب و هوایی متفاوتی هم دارا می باشد. در بین ماه ها دبی، بهمن و اسفند و همچنین تیر و مرداد پیشنهاد می کنیم که برنامه سفر به سمت ارتفاعات ماسال را برنامه ریزی نکنید، چرا که سرمای شدید و گرمای و رطوبت بالایی که در زمان های گفته شده در این منطقه حکم فرما می شود برای هر مسافری نمی تواند قابل تحمل باشد. اما در فصل های بهار و و پاییز تا می توانید به سمت این شهر کوچک راهی شوید، به خصوص در ماه اردیبهشت که درختان شکوفه زده اند و در دلربایی چیزی کم برای شما نخواهند گذاشت./

واژه ماسال را در معنای کنار کوه دانسته‌اند. این شهر در کنار رودخانه خالکایی قرار گرفته است، این رودخانه در ادامه مسیر خود از داخل شهر عبور کرده و چشم‌انداز زیبایی را ترسیم می‌کند. حدود شهر ماسال از شمال به رضوانشهر و فومن صومعه سرا از غرب و جنوب به خلخال و استان اردبیل محدود میشود. حدود ۶۲۲ کیلومترمربع است. ارتفاع این شهر ۸۴ متر بالاتر از سطح دریا است و می‌توان آن را دومین شهرستان مرتفع استان گیلان پس از رودبار دانست. شهر ماسال دارای طبیعت کوهپایه‌ای و جنگلی است. آب و هوای آن در ناحیه جلگه‌ای، مرطوب و در ناحیه کوهستانی، نیمه مرطوب است. ماسال به دلیل کوهستانی بودن دارای زمستان‌های گرم و رطوبت بیش از ۷۵ درصد است. منطقه ییلاقات ماسال که یکی از جذاب‌ترین جاهای روستا است، دارای اقیانوس ابر زیبا و رویایی است.

آدم شناسی /ماسال را دارای جمیتی بالغ بر ۱۴هزار ۴۸۹ نفر دانسته‌اند. اکثریت مردم این شهر دارای قومیت تالشی هستند و به زبان مردم تالش صحبت می‌کنند. دهقانان شاندرمن نیز از این قبایل هستند. در حال حاضر، اکثر مردم این شهر به استان تهران مراجعه میکنند که بیشتر به منظور زندگی در تهران بوده است. به همین دلیل این شهر دارای قومیتی کهنسال است.طبیعی است که شغل اکثر مردم ماسال به دلیل داشتن طبیعتی سرسبز، کشاورزی و دامپروری است. به همین دلیل در مراتع سرسبز ماسال می‌توان تصویر زیبایی از گله‌های گوسفند را مشاهده کرد. در این شهر محصولاتی مثل برنج کاشته می‌شود. همچنین علاوه بر پرورش دام، پرورش طیور و کرم ابریشم نیز در ماسال رایج است. در این شهر پدیده شنبه بازار یکی از رسوم اقتصادی مهم است که از طریق آن، مردم شهر محصولات خود را به فروش می‌رسانند.