سفر با حیوان خانگی؛ نکاتی که باید بدانید

امروزه بسیاری از افراد در شهرها و کشورهای مختلف حیوان خانگی نگهداری می‌کنند اما آیا می‌توان حیوان خانگی را با خود به سفر برد؟ چگونه باید از حیوان خانگی در مسافرت مراقبت کرد؟ در این نوشتار تلاش کرده‌ایم تا موارد مهمی که پیش از سفر با حیوان خانگی و در حین سفر باید رعایت کرد را با شما در میان بگذاریم. پس اگر قصد دارید در سفرهای آتی خود حیوان خانگی‌تان را به همراه خود ببرید، حتما تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

آیا می‌توان با حیوان خانگی به مسافرت رفت؟

داشتن حیوان خانگی در سالیان اخیر سیر پر سرعتی داشته و بسیاری از افراد که تنها زندگی می‌کنند از حیوانات خانگی برای پر کردن لحظات تنهایی خود نگهداری می‌کنند. یکی از نکات مهم که در زمان سفر می‌تواند سبب نگرانی و دل مشغولی افراد شود مسئله نگهداری یا سپردن حیوانات خانگی به افراد مورد اعتماد است. اصولا به علت آنکه حیوانات خانگی از نظر روحی و جسمی به سرپرستان خود وابسته هستند، سپردن آنها به دیگران می‌تواند سبب بروز مشکلاتی برای آنها شود. برخی از حیوانات مانند گربه‌ها می‌توانند برای چند هفته در صورت نبود سرپرستان خود به راحتی زندگی کنند و مشکلی به وجود نخواهد آمد، اما انواع دیگر حیوان خانگی مانند سگ، ماهی‌های زینتی، کاسکو و… به شدت به سرپرستان خود وابسته هستند.

از طرف دیگر سفر با حیوان خانگی نیز ممکن است برای سلامت حیوان خطراتی داشته باشد. در بسیاری از تورهای تفریحی به عدم همراه آوردن حیوانات خانگی اشاره شده است. چون اولا ممکن است سایر افراد با حیوان مشکل داشته باشند (بعضی افراد به حیواناتی مانند گربه حساسیت دارند) و دو اینکه سفر برای خود حیوان می‌تواند سخت و مشکل باشد. به عنوان مثال سفر به کویر به طور قطع برای سگ یا گربه به علت گرمای هوا مشکل خواهد بود.

نکاتی که پیش از سفر با حیوان خانگی باید بدانید

بعد از آنکه در مورد مقصد خود مطمئن شدید و تصمیم نهایی را در مورد سفر با حیوان خانگی خود گرفتید، موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • پیش از سفر با حیوان خانگی حتما به دامپزشک معتمد مراجع کنید. با مراجعه به کلینیک دامپزشکی از سلامت جسمی حیوان خانگی خود مطمئن شوید، واکسیناسیون را به طور کامل انجام دهید و از درمان انگلی حیوان خود اطمینان کسب کنید. حال چون مقصد شما معین شده است می‌توانید از دامپزشک حیوان خود کمک بخواهید تا اگر حیوان شما برای شروع این سفر به داروی خاصی نیاز دارد، برای او تجویز کند. در سفر به هر منطقه غریبه ممکن است عوامل بیماری‌زایی وجود داشته باشد که حیوان شما در محل زندگی خود با آنها مواجه نباشد؛ پس بهتر است برای کاهش ریسک ابتلا و بیماری حیوان خود واکسن‌ها و داروهای پیشگیری به او تزریق شود. این کار برای راحتی خیال شما در طول سفر نیز ضروری است.
 • یکی دیگر از مشکلاتی که در زمان سفر با حیوان خانگی دامن‌گیر افراد می‌شود، حالت تهوع حیوان در وسیله نقلیه است. اصولا سیستم بدنی حیوانات با شرایط جابه‌جایی با قطار، خودرو شخصی و هواپیما سازگاری ندارد، هر چند که این مشکل برای بسیاری از افراد نیز وجود دارد. اگر حیوان خانگی شما از دوران بچگی با این شرایط سازگار شده باشد، مشکل کمتری خواهد داشت. اگر حیوان شما اولین مرتبه است که سفری طولانی با یک وسیله نقلیه را تجربه می‌کند و شما بابت عکس‌العمل او نگران هستید، حتما برای این نگرانی با دامپزشک حیوان خود صحبت کنید و از او بخواهید تا دارویی مناسب برای کنترل مشکل حیوان شما تجویز کند.
 • حیوانات زمانی که سوار قطار یا هواپیما می‌شوند، ممکن است به دلیل فضای بسته، دوری از صاحبان خود، قرارگیری در محیط تاریک و… دچار اضطراب شوند. حتی در سفر با خودرو شخصی نیز ممکن است به دلیل آنکه مدت طولانی مجبور هستند در فضایی بسته و بدون تحرک بمانند، دچار اضطراب شوند و حرکات عصبی و هیجانی نشان دهند. برخی از افراد برای کنترل بهتر حیوانات خود در طول سفر از داروهای مسکن برای خواباندن یا آرام کردن آنها استفاده می‌کنند. اما استفاده از این داروها بدون دلیل و تجویز دامپزشک می‌تواند خطرناک باشد، چرا که تنظیم حرارت بدن آنها را به هم خواهد زد و از نظر فیزیکی برای آنها مشکلاتی در بر خواهد داشت. به همین دلیل توصیه می‌شود قبل از سفر این موضوع را با دامپزشک حیوان خانگی خود که مورد اعتماد شما است و به بیماری‌ها و شرایط بدنی حیوان شما شناخت کافی دارد، در مورد این موضوع صحبت کنید و تنها با تایید او نسبت به مصرف داروهای مسکن اقدام نمایید.
 • حیوانات باید با شرایط سفر آشنا شوند تا بتوانند خود را با آن سازگار کنند. به همین علت بهتر است اگر سفری در پیش دارید قبل از آن چند سفر کوتاه یک روزه با حیوان خود بروید تا از نظر فیزیکی برای سفر آماده شوند. شما باید حیوان خود را از نظر روحی نیز برای سفر آماده کنید. به عنوان مثال اگر قصد دارید برای جابه‌جایی از باکس‌های نگهدارنده استفاده کنید باید با تمرین‌هایی او را برای این شرایط آماده کنید. مثلا برای عادت دادن حیوان خانگی خود به باقی ماندن در سبد مخصوص حمل و نقل، باکس او را در خانه بگذارید و تا نیمه سر آن را باز بگذارید و اسباب بازی‌ها و وسائل مورد علاقه‌اش را داخل آن بگذارید چند هفته بعد سر جعبه  و باکس را بگذارید ولی در باکس را باز کنید، به این صورت تشویق می‌شود که به داخل باکس برود، البته این موضوع ممکن است برای شما زمان بر باشد‌ اما بسیار نتیجه‌بخش خواهد بود‌.
 • سفر شما می‌تواند طولانی باشد و شما مدت زیادی را صرف رسیدن به مقصد کنید. در این هنگام حیوان شما باید زمان طولانی (طولانی‌تر از زمان معمول) را در باکس مخصوص نگهداری حیوانات بماند. در یک محیط کوچک و بسته قرار داشتن می‌تواند برای حیوان شما اذیت کننده باشد. به علاوه بهتر است برای راحتی حیوان خود و برای آنکه کمتر اذیت شود، داخل باکس نگهداری آب و غذای مورد نیاز او یا پتو و اسباب بازی مورد علاقه او را قرار دهید تا در طی سفر مشغول باشد.
 • در فواصل زمانی معین، مثلا هر یک ساعت یک بار، در مسیر توقف کرده و حیوان را از باکس نگهداری خود خارج کنید و اجازه دهید قدری در محیط اطراف راه برود. این کار به کاهش اضطراب و بی‌قراری او بسیار کمک خواهد کرد.
 • بهتر است برای جلوگیری از مشکلات گوارشی برای حیوان خود غذا و آب کافی به همراه داشته باشید. تغییرات در غذا و آب می‌تواند سبب ایجاد مشکلات و حساسیت‌هایی شود که در زمان سفر بسیار اذیت کننده خواهد بود.
 • قبل از سفر حیوان خود را به حمام ببرید و بدن او را کامل بشویید، ناخن‌های او را کوتاه کنید تا در زمان سفر نیازی به این کار نداشته باشید. همین طور به شما توصیه می‌کنیم برای آنکه حیوان خود را برای سفر آماده کنید.
 • او را چند ساعت قبل از حرکت به یک پیاده‌روی نسبتا طولانی ببرید تا هم خسته شود و در طول سفر راحت در باکس خود بخوابد و هم ادرار و مدفوع کند تا در زمان سفر نیاز کمتری به توقف داشته باشید.
 • حتما کیفی برای حیوان خود آماده کنید که شامل داروها، اسباب بازی، تشویقی‌ها، مدارک شناسایی و کارت واکسیناسیون او و… باشد. این کار به خصوص در سفرهای خارجی بسیار ضروری است و همچنینی اگر حیوان شما دچار بیماری شد در روند درمان او به دامپزشک کمک خواهد کرد.
 • اگر سفر شما یک سفر خارجی است، حتما پیش از سفر در مورد مدارک و مجوزهای ضروری که برای سفر با حیوان خانگی خود در کشور مقصد نیاز دارید، مطالعه و جستجو کنید. ورود حیوانات خانگی به یک کشور شامل موارد نظارتی و پزشکی بسیاری می‌شود و این قوانین از کشوری به کشور دیگر می‌تواند متفاوت باشد. اغلب کشورها قوانین و استانداردهای مختص به خود را دارند که در صورت عدم رعایت آنها به شما اجازه آوردن حیوان خانگیتان را نخواهند داد. ورود حیوانات خانگی به برخی کشورها می‌تواند شامل چندین هفته قرنطینه باشد، به همین علت توصیه می‌شود حتما از این قوانین پیش از سفر خود آگاه شوید.
 • مواردی که در طول سفر با حیوان خانگی باید رعایت کرد

 • در حین سفر با حیوان خانگی نیز برای داشتن سفری لذت‌بخش‌تر و بدون دردسر بهتر است نکات زیر را رعایت کرد:
  • روی قلاده یا پلاک متصل به قلاده حیوان خود اطلاعات حیوان و اطلاعات تماس با خود را بنویسید تا در صورت گم شدن بتوانند با شما تماس بگیرند.
  •  ظرف قابل حمل برای آب، اسباب بازی‌ها، مسواک، شامپو، برس، به تعداد کافی زیرانداز برای روی صندلی، کیسه پلاستیکی مناسب برای جمع آوری مدفوع حیوان و… به همراه داشته باشید.
  • اگر حیوان خانگی شما بیماری خاصی دارد و یا داروی خاصی باید مصرف کند، حتما به میزان کافی از این داروها به همراه داشته باشید. برخی از داروها بهتر است به طور کلی در کیف وسایل حیوان قرار داشته باشد، مواردی مانند قطره‌های چشم و گوش‌، قرص یا ویتامین و…
  • اگر حیوان خانگی شما جثه ریزی دارد، مانند گربه‌های خانگی یا پرندگان، آنها را حتما در باکس مخصوص نگهداری حیوانات قرار دهید. اما اگر بزرگ و درشت هستند و نمی‌توانید آنها را در باکس نگهدارنده قرار دهید و یا باکس آنها فضای زیادی را لازم دارد، بهتر است از کمربندهای مخصوص برای نگهداری حیوانات بزرگ استفاده کنید تا در زمان حرکت در یک جا ثابت باقی بمانند.
  • چند کیسه پلاستیکی مناسب برای جمع‌آوری فضولات حیوان، آماده کنید. اگرحیوان خانگی شما سگ است، برداشتن مقدار کافی پد دستشویی برای سگ و یا سینی دستشویی او ضروری است؛ اما اگر گربه خانگی دارید، حتماً یک بسته خاک آنتی باکتریال مخصوص گربه و باکس مسقف دستشویی برای او تهیه کنید.
  • بهترین مکان برای سگ‌های بزرگ‌، قسمت پشتی خودرو است. ماشینی که دارای فضای عقب بزرگ باشد و پشت پنجره یک محافظ داشته باشد، بهترین گزینه خواهد بود. سگ‌های کوچک، گربه‌ها و توله‌ها می‌توانند داخل یک سبد فایبرگلاس مخصوص یا جعبه‌های چوبی قرار بگیرند.
  • جایی را برای حیوان انتخاب کنید که امن باشد. آن را در جایی قرار دهید که بتوانید گاه‌گاه لمسش کنید، تا از حضور شما مطمئن باشد و دچار اضطراب جدایی نشود.
  • آفتاب‌گیرهایی که از داخل ماشین روی پنجره باز نصب می‌کنند، برای تهویه هوا در روزهای گرم مفید است اما به آنها زیاد اعتماد نکنید و از کارکردن درست سیستم تهویه در وسیله نقلیه مطمئن شوید.
  • بهتر است باکس نگهدارنده حیوان را در جایی قرار دهید که در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار نداشته باشد. قرار گرفتن طولانی مدت زیر نور آفتاب علاوه بر احتمال آفتاب سوختگی سبب گرما، بالا رفتن حرارت بدن حیوان و عصبی شدن و بی‌قراری آن خواهد شد.
 • سفر با حیوان خانگی با خودرو شخصی

 • اگر با خودرو شخصی به سفر می‌روید، برای همراه بردن حیوان خانگی خود موارد زیر را در نظر بگیرید:
  • هرگز به حیوان خود اجازه ندهید که سر خود را از پنجره خودرو بیرون نگهدارد. این کار خطرات بسیاری به همراه دارد. شک تنفسی و اختلال در نحوه تنفس یکی از مواردی است که می‌تواند سلامت حیوان شما را به خطر اندازد. از طرف دیگر اگر مجبور به ترمز ناگهانی شوید، خطر برخورد با شیشه یا قسمت‌های مختلف خودرو و صدمه دیدن حیوان وجود خواهد داشت.
  • به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی اجازه ندهید که راننده باکس نگهداری حیوان شما را در قسمت بار وانت یا کامیون قرار دهد و همچنین خودتان نیز آن را در صندوق عقب قرار ندهید. همان طور که پیشتر نیز اشاره کردیم هوای گرفته، تاریکی، سر و صدا و دور شدن از شما ممکن است، سبب ایجاد اضطراب و استرس در حیوان شود.
  • در طول سفر هر ۲ تا ۳ ساعت قدری توقف داشته باشید و به حیوان خود فضایی برای راه رفتن و دویدن بدهید تا هم بازی کند و هم خستگی‌اش در شود.
  • اگر مسیر شما طولانی است و مدت زیادی را باید در مسیر باشید، برای کنترل روحی حیوانتان هر ۳ یا ۴ ساعت به او قدری غذا بدهید تا گرسنه نماند و بیقراری نکند.
  • برای آنکه حیوان شما در محیط دچار هیجان و بی‌قراری و ترس نشود، حتما قبل از پیاده شدن از خودرو شخصی خود قلاده او را ببندید و در زمان پیاده شدن نیز خود شما یا همراهتان که حیوان او را می‌شناسد و در کنار او احساس راحتی دارد، چند دقیقه‌ای کنار حیوان بمانید تا قدری با محیط اطراف آشنا شود و اصطلاحا با محیط خو بگیرد. محیط ناشناس و جدید می‌تواند در حیوان شما ایجاد ترس کرده و موجب حرکاتی پیش بینی نشده شود.
  • اگر قصد دارید که در مقصد خود در هتل یا اقامتگاه، اقامت داشته باشید، حتما پیش از رزرو هتل از مسئولان مربوطه در مورد به همراه داشتن حیوان خانگی سوال کنید. برخی از اقامتگاه‌ها اجازه ورود حیوان به داخل اتاق‌ها را نمی‌دهند. برخی دیگر به شما اجازه می‌دهند تا حیوان خود را تنها با باکس نگهداری کننده به داخل اتاق ببرید.
  • بسیاری از اماکن عمومی، پارک‌ها، کافه‌ها و رستوران‌ها اجازه ورود حیوانات را نمی‌دهند و از علائم ورود حیوانات ممنوع در محیط خود استفاده کرده‌‌اند. بهتر است از ورود قاچاقی و پنهانی حیوانات به این محل‌ها خودداری کنید، چون هم برای حیوان و هم برای دیگران آزاردهنده خواهد بود.
  • به طور کلی در خیابان و اماکن عمومی حتما از قلاده برای مهار حیوان خود استفاده کنید. حتی اگر قصد دارید او را تمام مدت در بغل نگه دارید، بهتر است قلاده او را بپوشانید، چون ممکن است حیوان از دست شما فرار کند.
  • اگر حیوان خود را برای مدفوع کردن به پارک یا محیط عمومی مانند خیابان و کوچه می‌برید، حتما از پلاستیک‌های مخصوص برای تمیز کردن محل استفاده کنید. علاوه بر اینکه این کار صورت خوشی ندارد، در اکثر کشورها رها کردن مدفوع حیوانات در اماکن عمومی جریمه‌های سنگینی به همراه خواهد داشت.
  • زمانی که  مقصد شما خانه یکی از دوستانتان است، حتما محل جدید غذا، آب و خوابیدن را نشانش بدهید و حیوان را در اطراف محل جدید به گردش برده و به همسایه‌ها معرفی نمایید تا از سفر خود به همراه دوستانتان و حیوان خانگی‌تان لذت برید.
  • سفر و حمل حیوان خانگی با هواپیما

  • برخی از شرکت‌های هواپیمایی به مسافران خود این اجازه را نمی‌دهند که حیوانات خانگی خود را به داخل کابین بیاورند تنها می‌توانند آنها را در باکس نگهدارنده و به بخش بار تحویل دهند. اما بعضی از شرکت‌ها نیز این اجازه را به مسافران خود می‌دهند تا حیوان خود را در باکس به داخل کابین بیاورند. در هر حال حتما قبل از خرید بلیط این مورد را پیگیری کنید.
   • از آنجایی که حمل حیوانات چه خانگی چه وحشی قوانین سختی دارند، بهتر است مدارک را کامل و جامع و همان طور که شرکت هواپیمایی اعلام می‌کند، آماده کنید تا در فرودگاه به مشکل برنخورید. مدارکی که باید هنگام تحویل حیوان خانگی به فرودگاه همراه داشته باشید عبارتند از:
    شناسنامه یا گذرنامه حیوان
    اصل برگه پرداخت کرایه حمل
    تکمیل فرم مخصوص درخواست انجام امور موجود زنده
    اصل گواهی معتبر بهداشتی بین‌المللی که از دامپزشکی دولتی کشور مبدا (یا مقصد) صادر می‌شود و تائید کتبی قرنطینه دامپزشکی فرودگاه (دریافت گواهی معتبر بهداشتی بین‌المللی برای حمل حیوانات در مسیرهای داخلی لازم نیست و فقط همراه داشتن آن در سفرهای خارج از کشور ضرورت دارد.)
   • ۲۴ ساعت قبل از سفر با فرودگاه مبدا تماس بگیرید تا در صورت پیش آمدن مشکل یا مساله خاصی از آن مطلع شوید.
   •  کد AVIH را از دفاتر فروش بلیط هواپیما دریافت کنید.
   •  از آنجایی که پذیرش حیوان خانگی و تحویل آن به قسمت باربری زمان‌بر است بهتر است ۲ ساعت قبل از پرواز در سفرهای خارجی و یک ساعت  قبل از پروازهای داخلی در فرودگاه حاضر باشید.
   •  اگر قرار است بچه سگ یا گربه با هواپیما حمل شود، باید ۱۰ هفته از تولد آنها گذشته باشد (بعضی از کشورها هم حداقل سن را ۱۲ هفته در نظر گرفته‌اند.)
   •  شما در تعداد حیواناتی که در پرواز حمل می‌کنید، محدودیت دارید و بر اساس قوانین سازمان دامپزشکی ایران هر مسافر حداکثر ۲ قلاده سگ یا گربه یا برای بردن پرنده در هواپیما ۱۰ قطعه پرنده تزئینی می‌تواند حمل کند.
   •  باید تا چند ساعت پیش از پرواز غذای سبک به حیوان بدهید تا در طول پرواز اذیت نشود.
   • فراموش نکنید که در پروازهای بیشتر از ۲ ساعت، آب و غذا به میزان کافی برای حیوان بگذارید.
   •  کادر هواپیما باید از خطر نیش زدگی یا گازگرفتگی حیوان مطلع باشند.
   • برای بردن پرنده در هواپیما و حمل حیوان خانگی با هواپیما لازم است همه حیوانات قفس داشته باشند. شرکت‌های هواپیمایی به مسافران توصیه می‌کنند که در خرید و گذاشتن حیوانات در قفس نکات زیر را در نظر داشته باشند:
    باید قفس ابعاد مناسب داشته باشد، در غیر این صورت از سفر حیوان جلوگیری می‌شود.
    قفس باید برای ایستادن طبیعی حیوان به اندازه کافی بزرگ باشد.
    باید برای نگهداری حیوان به اندازه کافی محکم، مطمئن و دارای منافذ تهویه باشد.
    در قفس باید قفل داشته باشد تا به صورت تصادفی باز نشود.
    نباید زیر قفس چرخ داشته باشد.
    پوزه حیوان باید داخل قفس آزاد باشد و به همین دلیل بستن غلاده در داخل قفس ممنوع است.
    قفس باید برچسب اطلاعات داشته و روی آن نام کامل، نشانی و شماره تماس مسافر نوشته شود.