سفربه غار چال نخبیر

غار چال‌نخجیر از غارهای آهکی است که در شهر دلیجان قرار دارد. این غار در سال ۱۳۶۷ بر اثر یک انفجار که نزدیک به دهانه آن رخ داد کشف شد و تا قبل از آن کسی از وجود آن اطلاعی نداشت. قدمت این غار متعلق به دوران سوم زمین‌شناسی است و از عمر آن نزدیک به ۷۰ میلیون سال می‌گذرد. این غار در سه طبقه بنا شده و یک دهانه اصلی، یک شاخه اصلی و چندین شاخه فرعی دارد و عمق آن بین ۸ تا ۱۲ کیلومتر تخمین زده شده است. غار چال‌نخجیر از تالارهای متعددی مانند چهل‌ستون، دریاچه، چهل‌چراغ، زیبایی‌ها، سفره‌عروس، برزخ و باغ وحش تشکیل شده و تالار چهل‌ستون از بقیه تالارها زیباتر است. این غار در سال ۱۳۸۴ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد غار چال نخجیر در نزدیكی شمال شرقی شهرستان دلیجان از توابع استان مركزی و در منطقه‌ای به نام چالنخجیر نزدیك روستای نراق در دل كوه تخت واقع شده است. این غار شكوهمند و باستانی اواخر سال 67 در جریان اجرای یك طرح عمرانی و بر اثر انفجار در نزدیكی دهانه كشف شد. غار چال نخجیر مجموعه‌ای زیبا از سنگ‌های مرجانی چند میلیون ساله است كه كارشناسان قدمت این غار را حدود 70میلیون سال می‌دانند.

این غار طبیعی كه به دوره سوم زمین شناسی تعلق دارد، با پنج كیلومتر مسیر خاكی و با سقف‌ها و دیوارهای آهكی، یكی از زیباترین غارهای جهان به شمار می‌رود. عامل اصلی و اولیه بوجود آمدن این غار مرجانی ، گسل معكوسی بوده كه در منطقه عمل كرده و پس از گذشت میلیون‌ها سال به این شكل در آمده است.

این غار به دلیل وجود مناظر بكر طبیعی و جذابیتهای حیرت آور فراوان از اهمیت ویژه‌ای در جذب توریست برخوردار است. در گنجینه شگفتی این غار اسرارآمیز ، سنگ‌های تزئینی با اشكال متنوع مانند عقاب، لاك پشت، گوزن، انسان، كبوتر و تندیس‌های عظیم الجثه بلورین ایجاد شده است كه بیشتر آنان از جنس آهك است.

وجه تسمیه
نام غار از منطقه‌ای به نام چال‌نخجیر گرفته شده است. چال‌نخجیر منطقه‌ای گود است و در گذشته شکارچیان، شکار خود را از نقاط دیگر به این منطقه رم می‌دادند تا آسان‌تر بتوانند آنها را شکار کنند. از نظر لغوی، چال‌نخجیر به معنای پایین‌تر از شکارگاه است، زیرا چال در زبان راجی (زبان مردم شهرستان دلیجان) به معنای پایین و نخجیر به معنای شکارگاه معنی می‌شود. در سال‌هاي بسيار دور مردم بدان غار «هوهو» مي‌گفتند.

مشخصات غار: دهانه اصلی این غاردارای 10 متر عرض و بین 10 تا 40 متر ارتفاع است که هر بیننده ‌ای با گذر از این دهانه و ورود به غار به حیرت و تفکرفرو می ‌رود.
این غار دارای یک شاخه‌ اصلی و چند شاخه فرعی است که تا کنون توسط افراد محلی و غار نوردان مجرب در حدود 4 کیلومتر از آن شناسایی شده و پیش بینی می شود حدود 8 تا 10 کیلومتر عمق داشته باشد. تاکنون بالغ بر 2هزار متر فضای خشک در محوطه درونی این مجموعه شناسایی شده ‌است که عموما “کریستالیزه” بوده و تزئینات بلوری و اسفنجی کف، دیوارها و سقف آن از ناب ترین نمونه‌ های موجود جهان است.
قدمت غار ۷۰ میلیون سال تخمین زده شده و عامل اصلی و اولیه بوجود آمدن آن، گسل معکوسی است که در منطقه وجود دارد و پس از گذشت میلیون‌ها سال غار را به وجود آورده است. بنابراین می‌توان غار را از نوع غارهای لرزه‌ساختی دانست. بیشتر غار از سنگ‌های آهکی تشکیل شده است که متعلق به دسته سنگ‌های رسوبی اند. ویژگی مهم سنگ‌های آهکی، حل‌شدن آنها در آب‌های حاوی دی اکسید کربن است. حدود ۹۵٪ از دیواره‌های غار پوشیده از رسوبات آهکی و مابقی سنگی است. تاکنون ۱٫۳۰۰ متر از غار برای بازدید عموم کف‌سازی، ایمن‌سازی و نورپردازی شده است. گفته شده است که در انتهای غار دریاچه‌ای هست که امکان قایقرانی در آن وجود دارد، اما به طور کلی شناسایی نشده است.

گردشگران عزیز جهت بازدید از این غار زیبا به این نکته توجه داشته باشید:

ورود افرادی که ناراحتی قلبی و تنفسی دارند به داخل غار ممنوع می باشد.
مسیر رفت و برگشت یک مسیر میباشد و دارای 470 عدد پله می باشد.(درمسیررفت و برگشت470)
قسمتی از غار که برای عموم مردم باز می باشد دارای سنگ فرش است و تردد در این قسمت راحت می باشد ولی برای رفتن به قسمتهای دیگر غار نیاز به ابزار و تجهیزات کامل می باشد و برای عموم ورود به این قسمت ها ممنوع است.