سفارش خرید ایرباس ای ۳۸۰ توسط هواپیمایی امارات

هواپیمایی امارات ایرباس A380 را نجات داد

سفارش خرید کلان هواپیمایی امارات باعث حیات دوباره ایرباس ای ۳۸۰ شده است. هواپیمای ایرباس ای ۳۸۰، بزرگ ترین هواپیمای مسافربری جهان که قرار بود از خط تولید ایرباس کنار گذاشته شود، حداقل تا چند سال باز هم در کنار ما خواهد بود. هواپیمایی امارات که هم اکنون ۱۰۰ فروند از این نوع هواپیما در اختیار دارد، سفارش ۲۰ فروند دیگر را نیز به شرکت هواپیماسازی ایرباس تحویل داده است. به این تعداد خرید ممکن است ۱۶ فروند دیگر نیز اضافه شود. سفارش خرید ایرباس ای ۳۸۰ توسط هواپیمایی امارات جان تازه ای به خط تولید این مدل هواپیما خواهد بخشیده و آینده امیدوارکننده ای برای آن رقم زده است.

معامله ای که ایرباس ای ۳۸۰ را نجات داد

جان لیهای (John Leahy)، «مرد تریلیون دلاری» شرکت ایرباس بار دیگر توانایی خود در زمینه فروش را به نمایش گذاشت. این مدیر فروش ۶۷ ساله، درست یک هفته پیش از موعد بازنشستگی اش خط تولید ایرباس ای ۳۸۰ را از مرگ حتمی نجات داد. این بار، پس از خبر احتمال تعطیلی خط تولید ایرباس A380 قرارداد فروشی با هواپیمایی امارات به ارزش ۱۶ میلیارد دلار منعقد کرد که خط تولید این هواپیما را تا ده سال آینده تضمین خواهد کرد. البته سفارش خرید ایرباس ای ۳۸۰ توسط هواپیمایی امارات به اندازه ای که ایرباس امیدوار بود نیست. در نمایشگاه صنایع هوایی دبی، هواپیمایی امارات به جای خرید ۳۶-۳۸ فروند هواپیما، سفارش خرید ۲۰ فروند ایرباس ای ۳۸۰ را به ایرباس تسلیم کرد. البته این ایرلاین گفته که احتمال افزایش این سفارش تا ۱۶ فروند دیگر نیز وجود دارد. اما همین تعداد نیز کافی است تا سوپرجامبو را نجات دهد!

شیخ احمد بن آل مکتوم، رئیس و مدیراجرایی هواپیمایی امارات در ضیافتی در دفتر اصلی این ایرلاین در دبی بیان کرد: «ایرباس ای ۳۸۰ نقطه عطفی در روند فعالیت ما بوده است. مشتریان ما این هواپیما را دوست دارند و ما نیز از این مدل در ماموریت های مختلف استفاده کرده ایم. این هواپیما از لحاظ تعداد و تنوع مسافر به ما انعطاف پذیری لازم را می دهد. زیبایی و نقطه قوت این هواپیما این است که به دلیل تکنولوژی بالا و فضای داخلی گسترده می توانیم فضاسازی های متفاوتی را داخل کابین هواپیما ایجاد کنیم.»

اگرچه سفارش خرید ایرباس ای ۳۸۰ توسط هواپیمایی امارات باعث تجدید قوای خط تولید این هواپیما شده است، اما بازدهی و سودآوری خط تولید هواپیمای ایرباس ای ۳۸۰ همچنان در معرض تهدید است. ایرباس امیدوار است با پیدا کردن مشتریان بیشتر و توسعه بازار این هواپیما، خط تولید آن را به ثبات برساند.

هواپیمایی امارات، بزرگ ترین مشتری ایرباس

هواپیمای ایرباس ای ۳۸۰ در یک سال گذشته هیچ سفارش خریدی نداشت. در نتیجه، جان لیهای، مسئول امور مشتریان ایرباس اعلام کرده بود که خط تولید این هواپیما ممکن است به حالت تعلیق دربیاید. سفارش خرید ایرباس ای ۳۸۰ توسط هواپیمایی امارات جان تازه ای به خط تولید بی رمق این هواپیما بخشیده است.

شرکت هواپیمایی امارات بزرگ ترین مشتری هواپیمای ایرباس ای ۳۸۰ است و شبکه گسترده پروازهای خود را بر اساس این مدل هواپیما شکل داده است. این ایرلاین روزانه پروازهای مستقیمی از دبی به مقصد فرودگاه گاتویک، فرودگاه هیترو، بیرمنگام و منچستر انجام می دهد که همگی با این هواپیمای مسافربری انجام می شوند.

دبی روزانه ۸۰ پرواز با این هواپیما که به سوپرجامبو مشهور است انجام می دهد، که بیشتر از هر فرودگاه دیگری در دنیاست. فرودگاه هیترو لندن با حدود ۲۴ پرواز در روز در رتبه دوم قرار دارد که البته که بسیاری از این پروازها هم توسط هواپیمایی امارات انجام می شود. هواپیمایی سنگاپور نیز سومین کاربر این هواپیمای مسافربری است.

کشورهای اروپایی که سازنده این هواپیما هستند زیاد از این هواپیما استقبال نکرده اند. هواپیمایی لوفت هانزا تنها ۱۴ فروند هواپیمای ایربای A380 دارد، بریتیش ایرویز ۱۲ فروند و ایرفرانس ۱۰ فروند از این هواپیمای مسافربری در ناوگان هوایی هود دارند. اسپانیا (شریک چهارم ایرباس) که تبدیل به دومین مقصد پرطرفدار در جهان شده است تنها ۹ فروند از این هواپیمای مسافربری را استفاده می کند.

مشتریان بالقوه

آقای لیهای طی سخنرانی در دبی اعلام کرد: «سفارش خرید ایرباس ای ۳۸۰ توسط هواپیمایی امارات حداقل تا ۱۰ سال دیگر ادامه خط تولید ایرباس ای ۳۸۰ را تضمین می کند. به شخصه فکر می کنم در پی سفارش خرید امارات، هواپیمایی های دیگر نیز به سمت خرید این هواپیما روی خواهند آورد و تا سال ۲۰۳۰ نیز تولید این هواپیما را ادامه خواهیم داد.

فابریس برژی، مدیر ارشد اجرایی ایرباس معتقد است که چین بازارامیدوارکننده ای برای A380 به شمار می رود. به گفته وی، «ما باید شرکت های هواپیمایی را متقاعد کنیم سهم خود از بازار صنعت هواپیمایی را افزایش دهند. به این ترتیب می توانیم امیدوار باشیم که خرید هواپیمای ای ۳۸۰ نیز دوباره به دوران اوج خود بازخواهد گشت.»

به طور مثال، هواپیمایی هنگ کنگ اخیرا برنامه هایی را برای توسعه بازار در نیویورک، لندن و سن فرانسیسکو در پیش گرفته است. به نظر می رسد هواپیمای ایرباس ای ۳۸۰ به دلیل ظرفیت بالای جابجایی مسافر گزینه بسیار مناسبی برای این ایرلاین باشد.

هواپیمای ایرباس ای ۳۸۰

هواپیمای ایرباس ای ۳۸۰ بزرگ ترین هواپیمای مسافربری جهان است و در پروازهای طولانی استفاده می شود. این نوع هواپیما ظرفیت بالایی برای حمل مسافر دارد و در بهترین حالت می تواند بیش از ۵۰۰ مسافر را جابجا کند. این هواپیما از لحاظ شکل ظاهری و ابعاد بدنه شبیه هواپیمای غول پیکر بوئینگ ۷۴۷ است. این مدل هواپیما به طور رسمی در سال ۲۰۰۵ وارد صنعت هواپیمایی شد و هواپیمایی سنگاپور اولین پرواز مسافربری را با آن انجام داد. هواپیمایی امارات مشتری اصلی این هواپیما به شمار می رود و سفارش خرید ایرباس ای ۳۸۰ توسط هواپیمایی امارات جایگاه این هواپیما را در شبکه پروازی امارات بیش از پیش تقویت کرده است. از جمله مشتری های این مدل هواپیما می توان به ایرلاین های زیر اشاره کرد:

هواپیمایی امارات، کانتاس، ایرفرانس، سنگاپور ایرلاینز، قطر ایرویز، هواپیمایی الاتحاد، لوفت هانزا، هواپیمایی مالزی، تای ایرویز، بریتیش ایرویز، هواپیمایی کره و آسیانا ایرویز.