روستای هاله

روستای هاله روستایی از توابع بخش چاه مبارک شهرستان عسلویه استان بوشهر و جنوب ایران است. روستای هاله در روزگاران قدیم به دلیل صید مروارید یکی از مهم ترین بنادر تجاری حکومت آل بویه بوده است. این روستا در 85 کیلومتری جنوب شرق شهرستان کنگان و در 9 کیلومتری بندر عسلویه واقع شده است. از شمال کوه، از جنوب راس نایبند، از مغرب عسلویه، و از سمت مشرق به بساتین محدود شده است. این روستا به خلیج نای بند نیز معروف می باشد. ارتفاع روستای هاله از سطح دریا 9 متر است. هوای روستای هاله در تابستان گرم و شرجی و در زمستان و بهار مطبوع است. گونه هایی از بادام کوهی، گون و گیاهان مرتعی پوشش گیاهی این منطقه را تشکیل داده اند.درختان کُنار، کهور، انجیر، استبرق نیز در این منطقه به وفور دیده می شوند.این روستا تابع دهستان نای بند است و 641 نفر جمعیت آن می باشد.

معماری خانه ها و بافت این روستا الهام گرفته از معماری فوق العاده سواحل جنوبی ایران است. خشت، گل، آجر و چوب از جمله مصالح مورد استفاده قرار گرفته در ساخت خانه های این منطقه می باشند. سقف خانه های روستای هاله با تیرک های چوبی و کاهگل به شکل مسطح پوشیده شده است. معماری این بناها بسیار جالب و فوق العاده است. با این حال این روز ها در طراحی ساختمان های جدید از مصالح نوین ساختمان سازی مانند سایر نقاط ایران استفاده میشود. مردم روستای هاله در اعیاد ملی نوروز، چهارشنبه سوری و اعیاد مذهبی و دیگر مراسمات رسمی، مناسبت ها را با آداب و رسوم مخصوص خود جشن می گیرند و اوقات شاد و لذت بخشی را می گذرانند.

پوشش مردم روستای هاله لباس های محلی جنوبی می باشد. مردان در آن جا عبا و دستار به تن می کنند و زنان لباس های محلی و رایج زنانه را به تن میکنند. خوراک و غذا های مخصوص و متداول روستای هاله در خلیج نای بند شامل قلیه ماهی، میگو، ماهی پلو، هریس، رنگینک و حلوای خرما است. شایان ذکر است که قرار است یک موزه روستایی در منطقه هاله عسلویه ساخته شود. با فراهم شدن بستر های مورد نیاز، موزه روستایی هاله عسلویه در زمینی به مساحت پانصد متر یک بنا با معماری سنتی ایجاد می گردد. هم چنین در این منطقه یک کارگاه صنایع دستی و قهوخانه سنتی نیز در دست احداث می باشد.

شناخت گونه های جانوری روستا

گونه‌های جانوری خلیج نای‌بند را روباه، خرگوش، کل، شغال، میش، گراز ، کفتار ، بز و قوچ تشکیل می دهند. همچنین، پرندگان کبک، هوبره، تیهو، قمری، لاشخور، جیرفتی، و از پرندگان آبزی پلیکان، فلامینگو، اگرت کوچک، اگرت سفید، اگرت ساحلی، پرستوی دریایی، انواع کاکایی، حواصیل و صدف‌خور، و دیگر پرندگان همچون کبوتر چاهی، سنگ چشم، چکاوک در این منطقه هستند.

در مورد قدمت این روستاوان گفت که به دوران هخامنشیان باز میگردد و جزو سکونت‌گاه‌های باستانی ایران به شمار می آید. آثار تاریخی نشان می‌دهد در دوره آل بویه این‌ محدوده بندر مهمی در زمینه تجارت مروارید بوده و مرکز صید پررونقی به‌حساب می‌آمد.همان طور که گتیم نام دیگر روستای هاله ، خلیج نای بند است که به دلیل مجاورت روستا با ساحل و خلیج نای‌بند به این نام شهرت دارد. نام اصلی آن نابند یا ناوبند بوده است. چنانچه مقدسی؛ جغرافیدان قرن چهارم در کتاب “احسن التقاسیم فی معرفه الاقالیم”، آن را به معنی محل پهلو گرفتن و لنگرانداختن ناو (کشتی و قایق) معنا کرده است. هرچند در برخی از منابع هم ناو، محل عبور آب تعبیر شده است.

روستای هاله یكی از زیباترین روستاهای ساحلی جنوب ایران است. سواحل زیبای صخرهای، عمق مناسب آب در ساحل نای بند، پوشش گیاهی و مردابی و جنگل‌های حرّا، زیبایی‌های پیوند آب و خاک را به نمایش گذاشته‌اند. سواحل زیبا، مرداب، جنگل‌های حرّا و منطقۀ حفاظت شدۀ نای بند، شرایط بسیار مناسبی برای توسعه گردشگری این روستا فراهم آورده‌اند. درختان گز، کهور و کُنار اطراف روستا، سبب سرسبزی و زیبایی آن شده‌اند

پوشاک رایج در میان مردم روستای هاله، لباس‌های محلی جنوبی است. مردان از عبا، دستار و دیگر پوشش‌های رایج استفاده می‌کنند و زنان نیز لباس‌های رایج زنانه می‌پوشند

صنایع دستی روستای هاله مشتمل بر تولیدات تزیینی است. گلدان، سبد و آویزهای كوچك و بزرگ ساخته شده از حصیرو صدف و قلیان چوبی، از جمله صنایع‌دستی معروف این روستاست.
از
غذاهای‌های رایج روستای هاله می‌توان به هریس (للك)، ماهی پلو، قلیه ماهی، میگو، رنگینك و حلوای خرما اشاره کرد.

جاهای دیدنی در هاله

معروفیت این منطقه بخاطر داشتن ساحل زیبا و خلیجی زیباتر می‌باشد.
– پارک جنگلی روستای هاله در حد فاصل شهر عسلویه تا روستای هاله می باشد . در این منطقه چشم اندازی دیدنی ازسواحل زیبای صخره ای، پوشش گیاهی و مردابی و جنگل‌های حرّا دیده می شود. حرکت انواع ماهی ها و آبزیان در میان درختان حرای سر بر آورده از دل دریا و بالا و پایین رفتن آب در نتیجه جزر و مد، صحنه هایی را می آفریند که گردشگران بسیاری را شیفته خویش می نماید. اولین پارک ملی دریایی در ایران را در خلیج نایبند، واقع در عسلویه داریم که به پارک ملی دریایی نایبند معروف است و ساحل نایبند بیشتر شهرتش را مدیون این پارک ملی است. منطقه‌ی حفاظت شده‌ی نایبند، ۴۱۳۰ هکتار وسعت دارد. وجود سواحل متنوع حفره‌ای، ماسه‌ای و جنگلی، تپه‌های مرجانی برای غواصی و تخمگذاری لاک‌پشتان دریایی (که در کمتر نقطه‌ای از سواحل صورت می‌گیرد)، این منطقه را در میان سواحل خلیج فارس شاخص کرده است. ساحل نایبند در بخش چاه مبارک و کنار آب‌های خلیج‌فارس، قرار گرفته و منطقه‌ی حفاظت‌شده، جنگل های حرا و دماغه را در خود جای داده است. خلیح نایبند بین نخل تقی، عسلویه، بیدخون و روستای هاله واقع شده است.

– روستای هاله با داشتن معماری زیبا، وجود سواحل ماسه ای سفید رنگ، صخره‌ای با پوشش گیاهی مردابی چشم هر گردشگری را به خود خیره می‌کند.

– از دیگر جاذبه‌های گردشگری روستا می‌توان به جنگل‌های حرا، زیستگاه لاک‌پشت‌ها، درختان کهنسال انجیر، آب انبارهای قدیمی، اسکله تفریحی‌صیادی، گشت دریایی و اکوسیستم‌های مرجانی نام برد.
– قرار است یک موزه روستایی در منطقه هاله عسلویه ایجاد می‌شود با فراهم شدن بسترهای لازم، موزه روستایی هاله عسلویه در زمینی به مساحت ۵۰۰ متر یک بنا با معماری سنتی ایجاد می‌‌شود. هم چنین در این منطقه یک کارگاه صنایع دستی و قهوخانه سنتی نیز ساخته می‌شود.