روستای ایرانی که در محاصره ابرهاست

معرفی درازنو

همیشه سفرهای شمالی ایران جزء پرطرفدارترین مقصدهای گردشگری هستند – البته فعلا تا پایان بحران کرونا نباید به آن‌ها سفر کرد. با این حال، شاید کمتر نام ییلاق‌های استان گلستان به گوشتان خورده باشد. اما این استان از نظر زیبایی هیچ چیز کمتر از ارتفاعات مازندران و گیلان ندارند. یکی از مرتفع‌ترین مناطق استان گلستان در شهرستان کردکوی و روستای درازنو قرار دارد. این روستا در بلندترین ارتفاعات کردکوی قرار دارد و آنقدر مرتفع است که از بلندای آن می توان منظره حیرت انگیز بیش از ۱۰ شهر و ده‌ها روستا در استان‌های گلستان و حتی مازندران را مشاهده کرد.

تاریخچه

دهکده کوهستانی درازنو معماری کوهستانی دارد. از گذشته های دور، مردم خانه‌های چوبی و کاهگلی برای خود ساخته‌اند که سکونتگاه تابستانی آنان باشد. آب آن از چشمه‌هایی در دل کوه روان است. این روستا در طول سال چه در ماه‌های گرم و چه در ماه‎های سرد سال، شلوغ و پر از جمعیت است.

ساکنان این منطقه از شهرستان کردکوی هستند که شامل دو محله بنام محله بالاجاده‌ای‌ها و محله ای متشکل از مردم کردکوی می باشند. تخریب منابع طبیعی در دهه‌های گذشته به اندازه‌ای شدید بود که در بهار و تابستان، با وقوع بارانهای شدید و رگباری، حجم زیادی از خاک دچار فرسایش شده و سیلاب منطقه از آنجا شروع و به اراضی کشاورزی و معابر شهرستان کردکوی آسیب و خسارت وارد کرد.

جفرافیای روستا

این روستا در ۴۰ کیلومتری شهر کردکوی قرار گرفته و در همسایگی آن قله درازنو با ارتفاع ۲۸۰۰ متر از سطح دریا قرار دارد. برای دسترسی به این روستای زیبا، اول باید به شهر کردکوی گلستان رفته و مسیر جاده جنگلی درازنو را در پیش بگیرید. این جاده شیب‌دار و پر پیچ و خم، از میان پارک جنگلی امام رضا (ع) عبور می‌کند. پس از حدود ۴۰ دقیقه رانندگی در این مسیر بسیار زیبا، جاده خاکی می‌شود و به یک دو راهی خواهید رسید. مسیر سمت راست را ادامه دهید و پس از 30 دقیقه رانندگی به جهان نما برسید و پس از گردش به سمت چپ پس از حدود ۱۰ دقیقه به روستای درازنو خواهید رسید. امیدواریم که بتوانید پس از شکست کرونا به این روستای زیبا سفر کنید.