دیدنی‌های فجیره ؛ شهر باستانی امارات

فجیره، شهری تاریخی و آرام واقع در امارات و مقصدی جذاب برای گردشگرانی است که می‌خواهند از شلوغی شهرهای بزرگ فاصله بگیرند. فجیره، آثار تاریخی و طبیعی بسیاری دارد

فجیره، شهری مدرن و صنعتی و یکی از هفت امارت و شیخ‌نشین‌های امارات متحده عربی است. این شهر از غرب با رأس‌الخیمه و شارجه و از سمت جنوب با کالبا هم‌مرز است. فجیره یکی از شهرهای مهم تاریخی و باستانی امارات متحده عربی است. مسجد بدیه و قلعه فجیره، دو عدد از مهم‌ترین دیدنی‌ های فجیره هستند. در سفر به‌همراه تور امارات متحده عربی، بازدید از این شهر زیبا را از دست ندهید.

فجیره به‌وسیله رشته‌کوه حجر از سایر بخش‌های امارات متحده عربی جدا شده است. این شهر دارای چشم‌اندازی زیبا و میراث فرهنگی غنی است. خط ساحلی فجیره با طول ۷۰ کیلومتر و رشته‌کوه حجر منظره فوق‌العاده‌ای را به نمایش می‌گذارد. گردشگران می‌توانند علاوه بر جاذبه‌های طبیعی از مناطق تاریخی و باستان‌شناسی این شهر هم دیدن کنند. اغلب فجیره را به‌عنوان جواهر عربی می‌شناسند. فجیره تنها شهر امارات متحده عربی است که در امتداد خلیج‌ فارس قرار ندارد و سواحل آن در خلیج عمان واقع شده است. مسجد شیخ زاید، قلعه بثنه، موزه فجیره، قلعه حیل، روستای مسافی، چشمه‌های آب گرم عین المدحب از دیگر جاهای دیدنی فجیره هستند. در ادامه شما را با جاذبه‌های گردشگری فجیره آشنا می‌کنیم.

مسجد بدیه

«مسجد بدیه» (Al-Bidyah Mosque)، قدیمی‌ترین مسجد امارات متحده عربی واقع در شمال فجیره است. این مسجد در سال ۱۴۴۶ میلادی با استفاده از خشت خام بنا شد. مسجد بدیه معماری بسیار ساده و در عینِ حال پیشرفته‌ای دارد و یکی از دست آوردهای مهم معماری آن زمان محسوب می‌شود. این مسجد دارای چهار گنبد مخروطی و یک ستون بزرگ مرکزی است که چهار گنبد را نگه می‌دارد. مسجد بدیه یک نمازخانه با سقف قوسی‌شکل، سیستم تهویه هوای طبیعی و یک محراب رو به قبله دارد. این مسجد و ناحیه‌ی اطرافش را «منطقه باستان‌شناسی مسجد بدیه» (Al Badiyah Archaeological Mosque) می‌نامند. بازدیدکنندگان می‌توانند در قبرستان بزرگی که در نزدیکی مسجد قرار دارد، از مقبره‌ای متعلق به عصر آهن دیدن کنند. همچنین طی حفاری‌هایی که در این منطقه انجام شده است آثار هنری، سفال، سرامیک و سرنیزه‌هایی با قدمت ۱۰۰۰ سال پیش از میلاد کشف کرده‌اند

قلعه فجیره

«قلعه فجیره» (Fujairah Fort) در سال ۱۶۷۰ میلادی ساخته شد و پس از حمله انگلیسی‌ها در اوایل قرن بیستم، شدیداً آسیب دید. این قلعه قدیمی‌ترین قلعه‌ی امارات متحده عربی محسوب می‌شود. در گذشته از این قلعه گاهی به‌عنوان ساختمان دفاعی و گاهی به‌عنوان محل اقامت خانواده حاکم استفاده می‌شده است. قلعه فجیره برای قرن‌ها، تنها ساختمان سنگی واقع در ساحل فجیره بود. این قلعه سه بخش اصلی، چندین سالن، یک برج مستطیلی و دو برج مدور را شامل می‌شد. قلعه فجیره در سال‌های اخیر به‌طور کامل بازسازی‌ شده است. امروزه منطقه‌ی اطراف این قلعه، بخشی از «روستای میراث فجیره» (Fujairah Heritage Village) است که سازمان باستان‌شناسی و میراث فجیره آن را ساخته است. بازدیدکنندگان در این روستا می‌توانند خانه‌های قدیمی بازسازی‌شده، نمایشگاه‌هایی با موضوع زندگی سنتی را ببینند و با لوازم آشپزخانه و سیستم آبیاری الیزره که کشاورزان امارات از آن استفاده می‌کنند، آشنا شوند.

مسجد شیخ زاید

«مسجد بزرگ شیخ زاید فجیره» (Sheikh Zayed Mosque)، پس از مسجد شیخ زائد ابوظبی، بزرگ‌ترین مسجد امارات متحده عربی محسوب می‌شود. ساختمان مدرن و سفید مسجد شیخ زاید، یکی از نمادهای مهم شهر فجیره است. این مسجد مساحت سه زمین فوتبال را در برمی‌گیرد که دارای ۶۴ گنبد و ۶ مناره با ارتفاع ۱۰۰ متر است. در نمازخانه بزرگ این مسجد، ۳۲ هزار نفر می‌توانند نماز بخوانند. تنها مسلمانان می‌توانند از فضای داخلی این مسجد بازدید کنند و ورود غیرمسلمانان به آن ممنوع است.

سواحل فجیره

فجیره تنها شهر امارات متحده عربی است که ساحلی در امتداد خلیج فارس ندارد. سواحل فجیره در مشرق امارات متحده عربی و در امتداد خلیج عمان قرار دارد. این سواحل شنی که به خاطر محیط ساکت و آرام، چشم‌انداز فوق‌العاده زیبا و ورزش‌های آبی متنوع از جمله غواصی شناخته شده‌اند، یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری فجیره محسوب می‌شوند. همچنین آلاچیق، کافه، لانژ و رستوران‌های بسیاری در این سواحل وجود دارد.

چشمه آب گرم عین المضب

«چشمه آب گرم عین المضب» (Ain Al-Madhab Hot Spring) واقع در دامنه کوه حجر، یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی فجیره میان گردشگران محلی و خارجی است.. این چشمه در «باغ عین المدحب» (Ain Al Madhab Garden) واقع شده است که بقایای قلعه فجیره و روستای میراث را هم در برمی‌گیرد. این چشمه‌های آب گرم دو بخش زنانه و مردانه را شامل می‌شود. یک تئاتر فضای باز هم در این محل وجود دارد که در طول تعطیلات نمایش‌های سنتی در آن اجرا می‌شود

جزیره اسنوپی

«جزیره اسنوپی» (Snoopy Island) یکی دیگر از مقاصد محبوب فجیره است. این جزیره در اقیانوس هند و در نزدیکی عمان قرار دارد. چون این جزیره شباهت زیادی به شخصیت کارتونی به نام اسنوپی دارد، آن را اسنوپی می‌نامند. منطقه‌ی اطراف جزیره اسنوپی، منظره‌ای بی‌نظیر از صخره‌ها، سواحل و اقامتگاه‌های لوکس دارد. گردشگران می‌توانند در این جزیره تجربیات تازه‌ای کسب کنند و به ورزش‌های آبی بپردازند. همچنین می‌توانند هنگام غواصی از کشتی‌های غرق‌شده، غارهای طبیعی و غیره بازدید کنند.

وادی‌ها

در عربی وادی به رودخانه‌های خشک‌شده‌ای می‌گویند که از آب باران‌های سنگین پر شده است؛ همچنین ممکن است اشاره‌ای به آبادی درون دره داشته باشد. با توجه به مکان‌نگاری این منطقه، تمام ناحیه‌ی اطراف فجیره دارای وادی است. زیباترین وادی‌های این منطقه عبارت‌اند از «وادی سیجی» (Siji Wadi)، «وادی سحام» (Wadi Saham) و «وادی مای» (Wadi Mai). «وادی حام» (Wadi Ham)، طولانی‌ترین دره فجیره است و «وادی طویان» (Wadi Al-Tawian) مسیر کوهستانی فوق‌العاده زیبایی دارد. «وادی وریعه» (Wadi al-Wurayah) واقع در شمال فجیره نیز یکی از مقاصد اصلی گردشگری است. در این وادی، آبشارهای زیبایی وجود دارد.