درختی شگفت انگیز با تنه ایی رنگی! درخت رنگین کمان ( Rainbow Eucalyptus)

تا به حال نام درخت رنگین کمان به گوشتان خورده است؟ با دیدن تصاویر زیر شاید فکر کنید که این درختان تنها یک نقاشی هستند … اما باید بگویم که این درختان کاملا طبیعی هستند و به درخت رنگین کمان یا اکالیپتوس رنگین کمان معروف هستند.

با ما همراه باشید تا با این درخت شگفت انگیز بیشتر آشنا شوید ….

معرفی گونه ایی خاص از درختان = اکالیپتوس دلتا (رنگین کمان) 

اکالیپتوس دلتا گونه ای از درختان بلند است که معمولاً به اوکالیپتوس رنگین کمان،  صمغ میندانائو یا صمغ رنگین کمان معروف است. اینگونه از درختان بیشتر در کشور های فیلیپین، اندونزی یافت می شود. می توان گفت که نوعی درخت بومی این کشور ها است.

 

درخت رنگین کمان

 

مشخصات درخت رنگین کمان چیست؟

در یک کلمه می توان گفت که شاخصه اصلی این درختان پوستی چند رنگ است و به همین علت به درخت رنگین کمان معروف شده است و امروزه به یکی از جاذبه های گردشگری تبدیل شده است.

دیگر مشخصات صمغ رنگین کمان

درخت رنگین کمان سریع رشد می کند که به طور معمول به ارتفاع ۶۰-۷۵ متر  با تنه قطر تا ۲۴۰ سانتی متر  و دارای پایه های تا ۴ متر می رسد. این پوست پوستی صاف و نارنجی دارد که به صورت نواری ریخته می شود و رگه هایی از سبز کم رنگ، قرمز، نارنجی، خاکستری و قهوه ای مایل به ارغوانی را نشان می دهد.

شاخه ها تقریباً به صورت مقطع مربع و اغلب دارای بال های باریک در گوشه ها هستند. برگ ها به صورت جفت مخالف، عمدتا ۷۵–۱۵۰ میلی متر طول و ۵۰–۷۵ میلی متر  عرض روی یک دمبرگ کوتاه مرتب شده اند.

 

اکالیپتوس گلپا: درخت رنگین کمان

با قضاوت از ظاهر چند رنگ تنه درخت، ممکن است تصور کنید که این چوب صحنه نبرد نقاشی ها یا یک چالش هنری بین نقاشان بوده است. اما اینگونه نیست، این رنگ ها به همان اندازه متنوع و زنده، طبیعی هستند که جزئی از ویژگی های اکالیپتوس گلپا شده اند که این درخت نیز به  رنگین کمان اکالیپتوس معروف شده است.

اکالیپتوس گلپا در کجا یافت می شود؟

همانطور که در ابتدا گفتیم درخت رنگین کمان بیشتر در نیم کره شمالی یافت می شود که این گونه خاص بومی جزیره میندانائو، در مجمع الجزایر فیلیپین است. این درخت به صورت طبیعی در مناطق بریتانیا، گینه نو، سرام و سولاوسی نیز یافت می شود.

رنگ های درخت رنگین کمان از کجا آمده است؟

درختان اکالیپتوس یا درخت رنگین کمان یک ویژگی خاصی دارد که با گذشت زمان قسمت هایی از پوست خود را خرد می کنند و پوست جدیدی تولید می کند که همین امر باعث رنگارنگ شدن تنه خود شده است. در ابتدا رنگ تنه این درخت سبز رنگ است و با گذشت زمان شما شاهد رنگ های  آبی، نارنجی، قرمز و قهوه ای نیز خواهید بود.

شما با دیدن این درختان تصور خواهید کرد که در حال تماشای طیف وسیعی از مداد رنگی ها خواهید بود.

زمانی که شما در بین هزاران درخت رنگین کمان بایستید تصور خواهید کرد که در سرزمین عجایب خواهید بود…

همچنین درختان رنگین کمان بیشتر به دلیل برگ های معطر و منبع اصلی غذای کوالا شناخته شده است.

درخت رنگین کمانکاربرد اصلی درخت رنگین کمان چیست؟

شاید فکر کنید که درخت اکالیپتوس تنها کاربرد زیبایی دارد اما باید بدانید که امروزه اکالیپتوس رنگین کمان یکی از بالاترین ارزش های تجاری را در صنعت تجارت دارد که شاید باور آن کمی سخت باشد.

کاربرد اصلی این درخت در مغز ساقه آن است. به گونه ایی که از آن به عنوان یکی از اصلی ترین مواد تهیه کاغذ سفید استفاده می شود.

پس از آنکه فیلیپینی ها متوجه کاربرد های این درخت شدند، سعی کردند در حفظ آن بیشتر تلاش نمایند و تعداد بیشتری از این درختان را پرورش دهند.

اگر شما به کشور های فیلیپین و اندونزی سفر کنید شاهد مزارع وسیع درخت رنگین کمان خواهید بود.

سخن پایانی

فقط به یاد داشته باشید که ممکن است درخت رنگین کمان تنها یک درخت رنگارنگ بوده باشد با عطری معطر اما در اصل مغز آن است که بسیار کاربردی بوده است. همچنین اکالیپتوس رنگین کمان نام خود را از ظاهر رنگارنگ خود گرفته است.