درختان در این روستا روی آب راه می‌روند!

جنگل‌های حرا یکی از جاذبه‌های عجیب و دیدنی در ایران است. جنگل‌های حرای ایران در آب‌های شور خلیج فارس و در جنوب ایران هستند. یکی از این جنگل‌های حرا در روستای طبل در جزیره قشم است. امروز در بخش ایرانگردی آوای اروند به معرفی این جاذبه در روستای طبل پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

روستای طبل در جزیره قشم

روستای طبل یکی از روستاهای تاریخی جزیره قشم است. این روستا در ۶۰ کیلومتری شهر قشم واقع شده و داستان‌های متفاوت در مورد نام روستا وجود دارد. یکی از داستان‌ها اشاره به وجود دو قبیله در این روستا می‌کند. این دو قبیله عبارت بودند از قبیله کهن بنی معین و ابو سعید، که نبردی میان این دو قبیله اتفاق می‌افتد. گفته می‌شود طبل جنگ در محل ایجاد روستا به صدا درآمده است و همین موضوع وجه تسمیه روستای طبل است.

جالب است بدانید در نزدیکی روستای طبل مکانی وجود دارد به ارتفاع ۲۲۰ متر که به بام قشم مشهور است، به همین منظور اغلب به روستای طبل، بام قشم هم می‌گویند.

جنگل‌های حرا روستای طبل

روستای طبل طبیعت بی‌نظیری دارد. در قسمت غرب روستا تنگه چاهکوه و در قسمت جنوب آن دره تندیس‌ها و در بخش شمالی روستا جنگل‌های حرا واقع شده است. جنگل‌های حرا روستای طبل یکی از زیباترین ژئوسایت‌های جزیره قشم محسوب می‌گردد. بیشترین مساحت جنگل‌های حرای جزیره قشم متعلق به روستای طبل است.

برای دیدن این جنگل‌های زیبا باید به اسکله‌ای در ۲ کیلومتری روستا بروید و از آنجا با قایق به میان درختان حرا بروید. اسکله روستای طبل درست مانند یک خیابان طویل می‌ماند که در میان دریا کشیده شده است. روی این اسکله خیابانی که به سمت دریا می‌رود بسیار صحنه‌ای زیبا ایجاد کرده است.

درختان حرا

حرا نام درختی از جامعه گیاهی مانگرو است. نام علمی این درختان به احترام دانشمند ایرانی Avicennia marina گذاشته شده است.

علت اینکه در زبان محلی به این درختان چرا حرا می‌گویند، مشخص نیست. اما برخی حدس می‌زنند که در گذشته زمانی که درختان این قسمت را هرس می‌کردند، مردم محلی به این جنگل‌های، جنگل هرس می‌گفتند که بعدها به حرا تبدیل شده است.

حرا گیاهی از تیره شاه‌پسند است و در واقع جزو نادرترین گیاهان زنده‌زای دنیا نیز محسوب می‌گردد. دانه گیاه بر روی درخت مادر می‌روید و نهال تولید می‌کند. سپس نهال از درخت جدا می‌شود و داخل مرداب می‌افتد. درختان حرا در دریا و آب‌های شور رشد می‌کنند. در واقع ریشه درختان حرا آب شور را به مانند یک دستگاه تصفیه به آب شیرین تبدیل کرده و به بخش‌های دیگر گیاه منتقل می‌کند.