خانه بروجردی/عروس کاشان

تاریخچه /

کاشان شهری تاریخی واقع در مرکز ایران و ۲۲۰ کیلومتری جنوب تهران است و بخشی از استان اصفهان بشمار می رود. کاشان مهد تمدن و فرهنگ سنتی ایران و معروف به دارالمومنین است. قدمت شهرنشینی کاشان به ۷۰۰۰ سال پیش باز می گردد و در زمره ی زیباترین شهرهای تاریخی ایران قرار دارد.

خانه بروجردی ‌ها یکی از بناهای تاریخی شهر کاشان می باشد که در نیمه ی دوم قرن ۱۳ هجری و در دوران قاجار احداث یافته است. تاریخ احداث خانه ی بروجردی ها به سال ۱۲۹۲ هجری قمری باز می ‌گردد. این بنا واقع در محله ی سلطان میراحمد است. حاج سید حسن نطنزی از بازرگانان آن دوره و مقیم کاشان، صاحب این خانه بود. در بین سال های ۱۲۹۲ تا ۱۳۱۰ قمری خانه ی بروجردی ها توسط معمار علی مریم کاشانی، از نوابغ و طراحان مشهور معماری کاشان احداث شد.

حاج سید حسن نطنزی عاشق دختر سید جعفر طباطبایی، که یکی از بزرگ ترین تاجران فرش آن دوران بود، می ‌شود. طباطبایی نیز برای رضایت دادن نسبت به ازدواجشان شرطی می‌ گذارد. طباطبایی در خانه ی بسیار زیبایی (خانه ی طباطبایی ‌ها) زندگی می‌ کرد؛ لذا از سید مهدی می‌ خواهد که خانه‌ ای همانند خانه طباطبایی ها بسازد تا با ازدواج وی با دخترش رضایت دهد. سید مهدی نیز قبول می ‌کند و بعد از ۷ سال که ساخت حیاط اندرونی به پایان می‌رسد، در خانه ساکن شده و بعد از ۱۱ سال تالار اصلی نیز تکمیل می ‌شود. خانه بروجردی اکنون محل اداره میراث فرهنگی کاشان است.

از خانه بروجردی ها با پای پیاده فقط ۴ دقیقه با حمام سلطان‌امیر،خانه طباطبایی‌ها، عباسیان و خانه عامری ها فاصله دارید. همه این جاهای دیدنی در  خیابان علوی، کوچه سلطان امیر احمد واقع شده‌اند.

برای رفتن به مسجد آقابزرگ هم فقط کافی است ۱۲ دقیقه تا خیابان فاضل نراقی پیاده‌روی کنید. با ماشین هم می‌توانید در عرض یک ربع خودتان را به باغ فین در شش کیلومتری جنوب کاشان در انتهای خیابان امیرکبیر برسانید.

این خانه به خاطر دارا بودن ویژگی‌ها و ارزش‌های والای معماری ایرانی، به کارگیری تمامی فنون معماری سنتی در حد کمال، دارا بودن تزئینات متنوع و بسیار ظریف و هنرمندانه، نبوغ و خلاقیت شگرف معماری به کارگرفته شده در آن علی‌الخصوص در ترکیب منحصربه‌فرد و استثنایی سرپوشیده حیاط بیرونی، تقریبا معروف‌ترین و مهم‌ترین خانه تاریخی ایران و به نوعی سمبل بناهای مسکونی ایران به‌شمار می‌رود. زیرزمین (سرداب) اصلی و مفصل خانه در این بخش قرار داشته و از داخل حیاط و زیر ایوان قابل دسترسی است. دو بادگیر بلند از بالای بام تا زیرزمین اجرا شده‌اند و عمل تهویه هوا، خنک کردن زیرزمین و دور کردن رطوبت از پایه‌های بنا را انجام می‌دهند. این بادگیرها به کانال‌هایی موسوم به ناکش متصل هستند. ناکش‌ها دورتادور زیرزمین و داخل بستر زمین حفر شده‌اند و با مشبک‌هایی به فضای زیرزمین ارتباط پیدا می‌کنند. 

دومین جمعه مهرماه یکی از بهترین زمان‌ها برای سفر به کاشان است. چون می‌توانید با یک‌تیر دو نشان بزنید و هم از آب و هوای خوش پاییز حظ ببرید و هم مراسم سنتی قالی‌شویی مشهد اردهال که هر ساله در ۴۲ کیلومتری غرب کاشان برگزار می‌شود را تماشا کنید.

بهترین فصلی که میشه از این خانه عروس بازدید کرد اردیبهشت ماه است که زمان گلاب گیری کاشان هم هست اگر چه کاشان در این موقع بسیار شلوغ است اما فضای رویای و زیبا کاشان قشنگ تر به چشم میاید هوش از سرما میبرد این فضای زیبا قشنگ به تمام دشواری های سفر به این شهر زیبا می ارزد .

زمان بندی برای بازدید از این مکان:

ساعت بازدید/9 صبح الی 19 شب_بهای هر بلیط -(ریال ) ۱۵۰۰۰