جنگل ابرها /مکانی رویایی

جنگل ابر شاهرود که از انواع جنگل‌های قدیمی هیرکانی است، از زیباترین و پُرطرف‌دارترین مناطق طبیعت‌گردی در شمال شرق ایران محسوب می‌شود. این جنگل حدود 35 هزار هکتار وسعت دارد و دلیل شهرت آن به ماجرای تشکیل ابر بر فراز جنگل برمی‌گردد.
جنگل ابر (Abr Forest) حدِ فاصل دو ناحیه دشت گرگان و منطقه ابر در شاهرود قرار دارد. این جنگل بخشی از جنگل‌های منطقه هیرکانی است که به عنوان جاذبه طبیعت‌گردی در لیست میراث جهانی یونسکو به نام ایران ثبت شد جنگل ابر شاهرود بین دو منطقه پر فشار دشت گرگان و منطقه کم فشار ابر قرار دارد. ترکیب این دو منطقه آب و هوایی باعث ایجاد یک لایه ابر بر روی جنگل شده است. وقتی از بالا به جنگل نگاه کنید، تصور خواهید کرد که ابرها می‎خواهند درختان را بپوشانند.

آیا میتونیم از همه جای جنگل ابرها دیدن کرد ؟ همان‌طور که اشاره شد جنگل ابر از مناطق مهم هیرکانی است که در جهان بی همتا هستند. در سال‌های گذشته بعضی از قسمت‌ های جنگل برای احیای مجدد پوشش گیاهی قرق شده‌اند و یا ورود به بخش های دیگر نیز به طور کل ممنوع است.

در جنگل ابر می‌توانید انواع درختان بلوط، افرا، توسکا، ون، شیردار، اقاقیا، گلابی وحشی، ممرز، انواع درختان سوزنی برگ، انواع کاج را مشاهده کنید. اگر علاقه‌مند به پرنده نگری هستید و یا دوست دارید نژادهای کم‌یاب پستانداران را از نزدیک مشاهده کنید؛ کافیست به جنگل ابر شاهرود سفر کنید. خرس قهوه‌‌ای، گرگ، پلنگ، شغال، روباه، خوک وحشی، خرگوش کل و بز، مار، شوکا، پرندگانی مانند کرکس، فاخته، شاهین، کبک، کبوتر جنگلی، بلدرچین، عقاب جنگلی و قرقاول در این جنگل زندگی می‌کنند

این جنگل زیبا و منحصر به فرد در سال 1389 به عنوان 114 اُمین اثر ملی ایران در میراث طبیعی ایران ثبت شد؛ اما جنگل‌های هیرکانی ایران که جنگل ابر نیز بخشی از آنها می‌باشد در سال 2007 در لیست میراث یونسکو ثبت شدند. تمام قسمت های جنگل ابر دیدنی است اما بعضی نقاط این جنگل زیبا به واسطه نام‌گذاری افراد محلی و گردشگران شهرت بیشتری پیدا کردند. دالان بهشت در کوه رستم، چشمه ترش و چشمه قطری، آبشار شرشر و آلوچال، روستای ابر معروف‌ترین بخش‌های جنگل ابر هستند. از آنجا که جنگل ابر نزدیک شهر بسطام می‌باشد پیشنهاد می‌کنیم در مسیر سفرتان از آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی در روستای قلعه نوخان، مجموعه بازدید بسطامی و روستای شیرین آباد دیدن کنید. شما مسافران عزیز می‌توانید ضمن بازدید از طبیعت زیبای منطقه از غذاهای محلی نوش جان کنید، با گیاهان دارویی و سبزی های معطر محلی آشنا شوید، کوهنوردی کنید و ضمن بازدیدتان چند عکس یادگاری زیبا از مناظر بکر جنگل ابر بگیرید

دلایل و اهمیت جنگل ابرها/” دلایل بسیاری برای اهمیت جنگل ابر وجود دارد اما از مهمترین آنها می توانیم به دلایل زیر اشاره کنیم:
– گونه‌های گیاهی نادر مانند راش، بلوط، بارانک، سرخدار در کنار گونه های گیاهی سوزنی مخصوص اقلیم نیمه بیابانی در این جنگل وجود دارد.
– جنگل ابر بخشی از جنگل‌های باستانی هیرکانی است که قدمت آن به دوران سوم زمین شناسی می‌رسد.
– جنگل ابر در مرز دو اقلیم بیایانی شاهرود و اقلیم جنگلی گرگان قرار دارد.
– بیشتر گیاهان دارویی در طب سنتی ایرانی را می‌توانید در جنگل ابر پیدا کنید.
– در عمق جنگل (مناطق مرکزی آن) اثری از نفوذ انسان ها و حیات انسانی مشاهده نشده است.
– طبق بررسی‎ها انجام شده به دلیل نوع پوشش گیاهی و اقلیم منطقه امکان جاده سازی و لوله‌کشی وجود ندارد.

جنگل ابرها کجاست: جنگل ابر در منطقه البرز شرقی و در شهرستان شاهرود در مرز استان سمنان و استان گلستان قرار دارد.

چطور به جنگل ابرها برویم ؟ این جنگل در مرز استان های سمنان و گلستان قرار دارد. برای رسیدن به جنگل‌ ابر باید از سمت شهر شاهرود به سمت بسطام حرکت کنید. سپس وارد جاده شاهرود- آزاد شهر شوید. پس از طی کردن مسافت 35 کیلومتری به روستای قلعه نو خان سپس به روستای ابر خواهید رسید. اکنون شما در نزدیک‌ترین نطقه به جنگل ابر هستید.

جنگل ابر را اقیانوسی از ابر فرا گرفته، به طوری که وقتی نشسته‌اید ابرها می‌آیند و همه جا را می‌پوشانند و دیدن ابرهایی که همیشه بالای سرمانند و حالا از کنارمان رد میشوند و ما را در بر میگیرند از آن فاصله کم حتما آدم را به وجود می آورد. اما دلیل وجود این ابرها چیست؟

این جنگل در منطقه‌ای قرار گرفته که از ضخامت کوه‌های البرز کم می‌شود و ابرهای گرفتار در پشت این دیواره از بین دره‌ها به سمت جنوب سرازیر می‌شوند؛ قرار گرفتن در دو ناحیه کم فشار و پرفشار یعنی دشت گرگان و منطقه ابر باعث شده هر وقت زمین انرژی می‌گیرد ابرها جابه‌جا شوند .

این جنگل مرز بین دو استان سمنان و گلستان است و همینکه دارید در بیابانی خشک و بی آب و علف می‌رانید، پوشش گیاهی انبوده هویدا می‌شود و  دیگر تصور آنهمه خشکی تصوری محال به نظر میرسد. یکی از ویژگی‌های این جنگل‌ها ارتفاع زیادش از سطح دریاست. از ۸۰۰ متر واقع در روستای شیرین آباد شروع میشود که این خودش عدد کمی نیست و تا ۲۷۰۰ متر میرسد

آبشار و چشمه ها/ جنگل ابر، دو آبشار معروف شرشر و آلوچال دارد. رسیدن به اولی مخصوص کوهنوردان حرفه‌ایست، ولی با حدود ۶۴ کیلومتر پیاده روی در دل جنگل میتوان به دومی رسید. آلوچال از دو آبشار تشکیل شده که روی هم می‌ریزند. این آبشار ۲۵ متر ارتفاع دارد. راه رسیدن به آن هم از منطقه‌ای تماشایی به اسم دالان بهشت می‌گذرد. در حاشیه شمال غرب روستای ابر، جاده‌ای خاکیست که در انتها به روستای شیرین آباد می‌رسد و با در پیش گرفتن ادامه مسیر، کوه رستم پیش رویتان است. در کنار این کوه مسیری پایکوبی شده وجود دارد. در این راه به حرکتتان ادامه بدهید تا به دالان بهشت برسید. در ادامه مسیر به یک فرعی می‌رسید.  آبشار آلوچال اَبر در فاصله یک ساعته از ابتدای این جاده فرعی است.

اگر در تابستان به دنبال جایی خنک و خوش آب و هوا و سرسبز هستید این جنگل می تواند یکی از بهترین انتخابهایتان باشد و تجربه ای فراموش نشدنی را برایتان به وجود بیاورد. با گشت و گذار در جنگل چشمه های پر آب زیادی را در آن می بینید که می توانید از آن ها آبی خنک و گوارا را نوش جان کنید. اما چرا در این جنگل ابرها انقدر به زمین نزدیک اند؟ در واقع این جنگل در جایی قرار دارد که از ضخامت کوه های البرز کم شده است و ابرهایی که در پشت این دیواره گرفتار شده اند از لابه لای دره ها به سمت جنوب می روند. در محل این جنگل، دو ناحیه کم فشار گرگان و پرفشار منطقه ابر در کنار همدیگر قرار گرفته است  به همین دلیل هر وقت زمین انرژی می گیرد ابرها جابجا می شوند و به نظر می آید که ابرها از آسمان به زمین می آیند. اگر علاقه به حیات وحش داشته باشید می توانید انواع مختلفی از حیوانت مثل خرس قهوه ای، گرگ، پلنگ، شغال، رویاه، شوکا، عقاب، شاهین، فاخته و … را در این جنگل ببینید فقط حواستان باشد که اگر قصد شب مانی در جنگل را دارید حتما آتش روشن کنید و پس از رفتن از محل، آتش را کاملا خاموش کنید این جنگل ۳۵ هزار متر مربع وسعت دارد و قدمت آن به دوره سوم زمین شناسی برمی گردد، در قلب جنگل انواع گیاهان دارویی مختلف و  کم نظیر پیدا می شود که به آن ارزشی خاص داده  و آن را یکی از بانک های گیاهان دارویی کرده است. در عمق جنگل تپه های شیب داری وجود دارد که روی آن ها را درختانی بلند پوشانده است، به سمت جنوب جنگل که بروید و به مناطق روستایی نزدیک شوید چیزی که بیشتر دیده می شود پوشش گیاهی تنک است.