جاهای دیدنی بوشهر در عید نوروز

بوشهر میتواند یک مقصد گردشگری ۴ فصله باشد و بدلیل آب و هوای گرمی که دارد میتواند حتی در زمستان هم مقصد مناسبی جهت گشت و گذار کوتاه و بلند مدت باشد.

قلعه بردستان

قلعه بردستان در شرقی ترين بخش و در يك زمين مسطح درمدخل روستای بردستان بنا شده و بر اثر توسعه روستا بخش هائی از آن تخريب شده است.روستای بردستان در 5 كيلومتری شرق بندر دير واقع شده است. از ظاهر بنا پيداست كه اين قلعه در طول حيات خود چندين بار مورد بازسازی قرار گرفته و شايد آخرين بار در زمان محمد خان دشتی در عهد قاجار مرمت شده باشد.در هيچ نقطه ای از اين قلعه٬كتيبه يا تاريخی كه قابل خواندن باشد هويدا نيست.
اما ويژگيهای معماری آن ٬ از قبيل گچ بری ها٬ نوع گوشواره ها٬ غرفه ها٬ ديوارهاي قطور و بلند و نهايتا” ظرافتی كه در انحنای برج سازی و تاق سازی آن به كار رفته ٬ تاريخ اين بنا را قطعا” به قبل از دوره قاجار منتسب می سازد.اين ويژگی ها با مختصات معماری قديمی جنوب ايران و با سبك ديوار سازی ساسانی در شاه نشين ريشهر در بوشهر و پيرهداف زير راه و ساير بناهای ساسانی متاثر از معماری ايلامی هماهنگی و شباهت زيادی دارد.

منطقه حفاظت شده مند

منطقه حفاظت شده مند با وسعت ‪ ۴۶‬هزار و‪ ۵۰۰‬هكتار با دو اكوسیستم آبی و خشكی در كنار بخش بردخون از توابع شهرستان دیر واقع در ‪ ۱۸۰‬كیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر قرار دارد.منطقه مند از جاذبه های بردخون، از سمت شمال به قریه زیرود و دلتای خور زیارت، از سمت جنوب به جزیره نخیلو، گرم و پوزه ماشه ، از سمت غرب به دماغه خان و از جانب شرق در امتداد جاده اصلی بردخون به سمت عسلویه به شهر بردخون و روستاهای بردخون کهنه ،شیبرم، مل سوخته، زیدون، نره کوه، مل گنزه محدود می‌شود.

جزیره نخیلو

جزیره نخیلو بهشت پرندگان در استان بوشهر از نادرترین جزایر جهان و بی‌نظیرترین جزیره خاورمیانه در زمینه زادآوری پرندگان مهاجری دریایی است.این جزیره از جاذبه های بردخون، تحت حفاظت محیط زیست استان بوشهر قرار دارد و به دلیل پوشش مناسب گیاهی، بستر ماسه‌های صدفی و خالی از سکنه بودن، محل ایده‌آلی برای تخم‌گذاری پرندگان تابستان گذر است.

کاخ بردک سیاه

کاخ بردک سیاه یکی از آثار تاریخی و دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است و در حاشیه رودخانه دالکی قرار دارد.در شهرستان برازجان آثار و بقایای 3 کاخ هخامنشی به نام‌های کاخ چرخاب، کاخ سنگ سیاه (که در بین اهالی به کاخ نظرآقا شهرت دارد) و کاخ بردک سیاه وجود دارد. کاخ بردک سیاه، بعد از کاخ چرخاب بنا شده و فاقد ظرافت‌ها و ترکیب خاص رنگ‌های سیاه و سفید کاخ‌های برازجان و پاسارگاد است.در ساخت کاخ بردک سیاه از دو نوع سنگ سیاه و روشن استفاده شده و جنس و رنگ سنگ‌های استفاده شده در ساخت این کاخ در نوع خود منحصر به فرد است.

چشمه آب گرم اهرم

چشمه آب گرم اَهرَم واقع در استان بوشهر یکی از پنج چشمه معدنی برتر کشور است.آب چشمه‌های آب گرم که به دلایلی همچون شکست یا لغزش زمین و معمولا در نزدیکی آتشفشان‌ها ایجاد می‌شوند، به خاطر برخورداری میزان بالایی از مواد معدنی محلول در آن‌ها مانند گوگرد و سایر املاح معدنی، خاصیت درمانی زیادی دارند و حتی می‌توانند به یک منبع درآمد خوب هم تبدیل شوند؛ زیرا مردم از گذشته دور از چنین جاذبه‌های گردشگری استقبال خوبی کرده‌اند.

چشمه آب گرم اهرم  از جاذبه های اهرم، که ساختمان جدید آن در سال ۱۳۸۰ توسط شهرداری در محل کنونی آن ساخته شد، در سال ۱۳۸۶ از بین ۴۰۰ چشمه معدنی کشور، در جمع پنج چشمه برتر قرار گرفت و عنوان دهکده نمونه آب درمانی را از آن خود کرد.

خانه و موزه رئیس‌علی دلواری

خانه و موزه رئیس‌علی دلواری در شهر دلوار به فاصله ۴۵ کیلومتری جنوب بوشهر واقع شده است.خانه و موزۀ شهید از جاذبه های شهر دلوار،امروزه نماد ایستادگی و مقاومت در برابر استعمار انگلیس بوده و روز شهادت وی در تقویم رسمی کشور با عنوان روز مبارزه با استعمار انگلیس نامگذاری شده است.این موزه پس از بازدید حضرت آیت الله خامنه ای در سال راه اندازی شد.

در این موزه 94 جنگ افزار و سند تاریخی مربوط به حماسه های مردم استان بوشهر در دفاع از مرزهای میهن اسلامی و خلیج فارس به نمایش در‌آمده است. این موزه دارای 23 اتاق به مساحت سه هزار و 750 متر مربع و قدمت بیش از 110 سال می‌ باشد که در آنها 17 فضا برای حفاظت از اسناد و اشیای تاریخی ایجاد شده است.

منطقه حفاظت شده تالاب حله

این تالاب درسال ۱۳۴۲ براثر طغیان رودخانه حله بوجود آمد و از آن سال به بعد به عنوان تالاب و منطقه حفاظت شده زیر نظر محیط زیست استان بوشهرقرار گرفت. تالاب حله از جاذبه های بوشهر،به عنوان یکی از گنجینه‌های ارزشمند حیات وحش و پرندگان بومی و مهاجر کشور در فاصله ۱۰کیلومتری شمال شرق بوشهر قرار دارد و مساحت آن ۴۲۶۰۰ هکتار است.

آب این تالاب از سرریز جریان رودخانه دالکی و شاپور، بارندگی زمستانه و تا حدودی جزر و مد خلیج فارس تامین می گردد.

گورستان شقاب

این قبرستان در جنوب شهر بوشهر قرار دارد و اخیراً توسط اداره میراث فرهنگی کشف شده‌است.در این قبرستان از جاذبه های بوشهر،اسکلت اموات در داخل خمره‌های بزرگ و کوچک نخودی‌رنگ مدفون شده‌اند که روی برخی از خمره‌ها نوشته‌ای نیز نقش بسته‌است.لازم است ذکر شود براساس دین زرتشت، جسدها را در داخل صخره‌های سنگی، خمره، تابوت‌هایی از جنس سنگ و سفال می‌گذاشتند تا طبق اعتقاد آن‌ها، خاک آلوده نگردد. اشیاء کشف‌شده‌ی دیگر این قبرستان که در خمره‌های بزرگ و کوچک قیراندود قرار گرفته‌اند مشتمل بر تابوت‌های سنگی مکعب شکل و مهره‌های عتیق تزیینی است.این قبرستان به عیلامی‌ها تعلق دارد.

گور دختر

«گوردختر» آرامگاهی سنگی از دوره‌ی هخامنشیان است که برخلاف ظاهر قابل توجه‌اش، در طول دهه‌های گذشته، کمترین توجه از سوی مسوولان و گردشگران به آن شده است.این اثر تاریخی که شباهت زیادی به آرامگاه کوروش در پاسارگاد (استان فارس) دارد، در دشت «میانکوهی پشت پَر» شهرستان دشتستان قرار دارد و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است.گوردختر در میانه‌ی دهه‌ی ۱۳۸۰ مرمت شد؛ ولی اکنون وضعیت مناسبی ندارد. این بنا  از جاهای دیدنی بوشهر،در تنگ ارم در بخش مرکزی شهرستان دشتستان در استان بوشهر و در جاده‌ی برازجان – کازرون قرار دارد.

تنگ ارم

تنگ ارم شهری است در استان بوشهر در جنوب ایران. شهر تنگ ارم مرکز بخش ارم از توابع شهرستان دشتستان است. این شهر ضمن برخورداری از آب و هوایی نسبتاً مناسب، با داشتن مکان‌های تاریخی چندی از جمله آبشار فاریاب، کوه شتری، سدهای ارم وکوشک اردشیر و گور دختر در پشت پر (بزپر) گردشگران زیادی را جذب می‌نماید.

گنبد نمکی جاشک

گنبد نمکی جاشک در استان بوشهر واقع است. گنبد نمکی جاشک دشتی در فاصله ۱۴۴ کیلومتری جنوب شرق بندر بوشهر در فاصله ۵۵ کیلومتری شهر خورموج و ۱۵ کیلومتری شهر کاکی قرار دارد. وسعت کوه نمک مطابق با نقشه ۳ هزار و ۶۶۶ هکتار است و یکی از جاذبه‌های طبیعی استان بوشهر به شمار می‌رود. گنبد نمکی جاشک حد فاصل دو شهرستان دشتی و دیر است که تشکیل گنبد شمال غربی به جنوب شرقی بوده از سمت غرب به روستای گنخک و روستای جاشک کشیده شده و از سمت شرق از روستای باغان تا روستای درویشی در بخش کاکی ادامه دارد و راه دسترسی به گنبد نمکی جاشک از سمت شرقی از فاصله ۳ کیلومتری بعد از روستای گنخک از طریق جاده خاکی معدن قدیمی سنگ نمک که در منطقه فعالیت می‌کرده است و از سمت شرقی گنبد بعد از پل روستای کردلان جاده‌ی خاکی را به سمت گنبد پیش گرفته تا به پای کوهپایه‌های گنبد برسیم.

بندر کنگان

بَندَر کَنگان مرکز شهرستان کنگان در استان بوشهر در جنوب ایران واقع شده‌است، و در ۶ کیلومتری شمال شرقی روستای بنک قراردارد. مساحت شهر کنگان ۷۳۸هکتار می‌باشد.شهرستان کنگان نیز در کنار شهرستان عسلویه محل اجرای پروژه‌های پارس جنوبی است. سایت ۲ پارس جنوبی (سایت کنگان) که بزرگی آن ۲ برابر سایت عسلویه است در ۱۰ کیلومتری بندر کنگان قرار دارد.