جاذبه گردشگری/سی سخت منطقه ی رویایی

به گزارش فرادید؛ هوای پاک و دل انگیز شهر سی سخت، با هنر نقاش طبیعت درآمیخته شده و فضایی رؤیایی را برای مسافران و گردشگران رقم زده است. بهار این منطقه، سرشار از بوی شکوفه‌های سیب و گیاهان چویل و آویشن است و در تابستان نیز سرسبزی تاکستان‌ها و باغ‌های آن، کم نظیر است قله‌های پربرف دنا، سرچشمه جویبا‌ها و چشمه‌های پرآبی است که دامنه‌های پایین دست آن را به خوبی سیراب می‌کند. چشمه‌های دائمی که از کوه‌های پر برف دنا سرازیر می‌شوند، باعث شده تا این منطقه از نظر آب، تأمین و در فصل گرما نیز آب و هوایی معتدل و خنک داشته باشد.

این منطقه زیبا، در فاصله ۸ کیلومتری شرق سی سخت و ۴۴ کیلومتری شهر یاسوج، یعنی مرکز استان قرار دارد. منطقه کوه گل از سه مجموعه: دریاچه زیبای کوه گل، دشت‌های لاله‌های واژگون و آبشار زیبای تنگ نمک، با نمای بسیار طبیعی و آب و هوای مطبوع تشکیل شده‌است دریاچه کوه گل، دارای وسعت نیم هکتاری و عمقی ۱۵ متری است که به واسطه وجود گیاهان و گل‌های فراوان در اطراف آن، در فصل بهار و تابستان از زیبایی خاصی برخوردار است. رودخانه کوه گل نیز از جاذبه‌های دیگر این مکان است.

رشته کوه دنا بلندترین رشته کوه از مجموعه رشته‌کوه‌های زاگرس در غرب ایران است. بیشترین ارتفاع در این رشته کوه، ۴۴۰۹ متر است که در ۳۵ کیلومتری شمال غربی شهر یاسوج و در شهر سی سخت قرار دارد. به دلیل وجود قله دنا، نام شهرستان دنا بر این منطقه گذاشته شده‌است مهمترین قلل مرکزی رشته کوه دنا، لوکوره‌های مرکزی و جنوبی، کل گردل، موروگل، قاش مستان، برج آسمانی و ماش هستند. بلندترین قله رشته کوه دنا، قله “قاش مستان” با ارتفاع ۴۴۵۰ است که راه صعود به این قله‌ها از روستای خفر شهرستان سمیرم، می‌گذرد.

شهر سی سخت مکانهای تفریحی بسیاری دارد که چشمه میشی، چشمه سه(چشمه سیاه)، بن رود، تنگ را، اشکفتوی، چشمه زنگویی، آبشار بریدون، لهوس، دریاچه نمک کوه گل، تپه قلات، تپه اسپیدو، دریاچه کوه گل، منطقه برف کرمو، قله قلم، دشتک آبشار دره ناری بن رود و روستای کوخدان، کریک، تنگ کلنجه، کوه گل، تنگ حراء، توفال، آبشار بلیو، قله دنا، مورگل، قزل قله وگردنه بیژن، چشمه سرداب، گردنه بز کش، روستای دهنو و آبشار نول از زیباترین مناطق گردشگری این شهر هستند.

بزرگ‌ترین و پرآب‌ترین چشمه شهر سی سخت که هر ساله مسافران بسیاری را راهی این شهر می کند، چشمه میشی نام دارد که به چشمه بشو نیز معروف است و نام این چشمه برگرفته از داستان کیخسرو و تن سپردن او به آب در این چشمه است.

چشمه میشی در نقطه ای در پائین گردنه بیژن قرارگرفته، آب چشمه در هر فصلی از سال گوارا، سرد و دلپذیر است و منظراه ای بسیار زیبا را در پائین گردنه بیژن پدید آورده است.

در هر نقطه از شهر سی سخت و در اتفاعات دنا چشمه ای از دل کوه می جوشد و مردمان این دیار را جانی تازه می بخشد.چشمه بی آیی، چشمه توف چشمه سیاه و چشمه سرد از دیگر چشمه‌های این شهر زیبا است.

چشمه سرد در منطقه کوه گل از دل زمین می‌جوشد و اطراف این چشمه سبزینه ها و گلها قد کشیده و زمین را چون پیراهنی گلدار می آرایند.چشمه توف شاه در تمام فصول سال دارای آبی گوارا و خنک است و در مسیر صعود به قله قرار دارد.

چشمه تاگی نیز در این شهر برای آبیاری باغات انگور و سیب و گردوی منطقهٔ کلنجه استفاده می‌شود.یکی دیگر از جاذبه های بسیار زیبای این شهر دریاچه کوه گل است که در شمال شهرستان بویراحمد و در شمال شرقی شهر توریستی سی سخت در دهانه انبری گردنه بیژن و تپه‌های کوه گل قرار دارد و فاصله این دریاچه با شهر یاسوج ۳۲ کیلومتر است.

تنگ کوه گل از نظر پوشش گیاهی و جانوری غنی‌ترین منطقه‌ی دنای شرقی محسوب می‌شود. در طول تابستان می‌توان پرندگان مهاجری همچون مرغابی، اردک کله سبز، درنا، لک لک، حواصیل، چنگر، خروس کولی و پرندگانی بومی دیگر را در اطراف آن به تماشا نشست. چشمتان را ببندید، خود را در تنگه‌ای میان قله‌های پوشیده از برف تصور کنید. خورشید گرمایش را بدون وقفه بر محیط اطراف می‌تاباند. در وسط این تنگه دریاچه‌ای کوچک و زیبا وجود دارد. اطراف این دریاچه را گیاهان کوهی متنوع و بسیار معطری فرا گرفته است. صدای پرندگان، قورباغه‌ها با صدای وزش نسیم ملایم به گوش می‌رسد. تنگه کوه گل چنین فضایی را فراهم آورده‌ که در کمتر جایی می‌توان مشابه آن را را پیدا کرد. دریاچه‌ی کوه گل و محیط زیبای اطراف آن بدون اغراق بهشتی زمینی را برای هر انسان طبیعت دوستی تداعی می‌کند.