جاذبه های طبیعت گردی آذربایجان شرقی

روستای زنوزق

زنوزق از تاریخی‌ترین روستاهای پلکانی ایران است که بین کوه‌ها محصور شده. حتی بعضی خانه ها مربوط دوران صفوی و ایلخانی است. زنوزق از نظر آب و هوایی جزو مناطق سردسیر ایران محسوب می‌شود که تابستان های معتدل و مطلوبی دارد. ده‌ها چشمه جوشان در آنجا وجود دارند.

چشمه‌هایی که بیشتر آنها در باغات می‌جوشند و موجب استمرار سرسبزی می‌شوند. اواخر بهار و تابستان فرصت خوبی برای دیدن حاشیه‌های روستاست. آبشار دامجی قیه یکی از جاذبه‌های دیدنی این منطقه است. در تابستان حاشیه جاده پوشیده از سایه سار باغ های سیب‌ و زردآلو و گردواست و منظره اسرارآمیزی را خلق می کند. امتداد روستا به ییلاق “ماهار” می‌رسد، دشت وسیع و سرسبزی که اهالی از سبزی‌های تازه و وحشی اون بهره می برند.


اسب فروشان

اطراف کوه بزقوش روستایی به نام اسب فروشان وجود دارد که در نزدیکی آبشاری فوق العاده واقع شده است که اسم آن هم آبشار اسب فروشان است. این آبشار از تجمیع چند چشمه با آب زلال شکل میگیرد.این مکان در زمان ولیعهدی عباس میرزا، محل تفریح و شکارگاه رجال حکومت ایالتی آذربایجان بوده است. در شرق روستا، تپه‌ای معروف به کول تپه وجود دارد که از  آتشکده‌های باستانی آذربایجان است اطراف آبشار محل بی نظیری برای پیک نیک های تابستانی است

اینانلو

اینانلو از بکرترین و خنک ترین‌ مناطق ارسباران است. اقلیم این منطقه معتدل و کوهستانی است و مه جذابی اطراف منطقه چنبره زده است. در طول بهار و تابستان میی سود از سرسبزی و طروات اینانلو لذت برد. پوششجنگلی از تنوع چشم نوازی برخوردار است:بلوط، ممرز، افرا، گیلاس وحشی، سرخدار، بارانک، نارون، ارس، گردو، گلابی وحشی، زالزالک، انار تنها بخشی از درختان قشنگ اینجا هستند. متاسفانه در اینانلو امکان اجاره‌ اتاق وجود ندارد ولی به هرحال مکان‌هایی برای کمپ زدن در کنار عمارت طومانیاس تعبیه شده است. به خاطر داشته باشید مکانی برای خرید خوراکی وجود ندارد بنابراین هر آنچه را که نیاز دارید در کلیبر تهیه کنید.

 آغمیون

این منطقه به واسطه همجواری با دامنه‌های سبلان آب و هوایی خنکی دارد . وجود رودخانه آغمیون چای که از کوه سبلان نشات گرفته و از روستاهای سهزاب و آغمیون جاری می شود، موجب سرسبزی این منطقه با پوشش گیاهی یک‌دست شده است، دامنه‌های منطقه و حواشی رودخونه تا روستای آغمیون بافت جنگلی دارد. درختان خودرو و باغ های میوه، زیبایی وصف‌ناپذیری را در منطقه حاکم کرده. سیب، گلابی، زردآلو و عسل طبیعی تولید شده در باغ‌ها و دشت‌های این بهشت زمینی بسیار معروف هستند.

اهر

 از آنجایی که اهر همجوار اقلیم ارسباران است طبیعت دلفریبی دارد و برای سفر تابستانی بسیار مناسب است. سد ستارخان اهر، منطقه گردشگری هوراند، پارک ملی کنتال، کوه کمتال یا کنتال، ارتفاعات قوشاداغ و تالاب قوچ گلی اهرفقط بخش کوچکی از جذابیت های اهر است.
یک نوع درخت ارزشمند به صورت پراکنده فضای کوه کمتال ر پوشانده  است که بسیار شبیه کاج معمولی است، در دامنه های این کوه نوعی لاله وحشی وجود دارد که بسیار زیباست.

آبشار آسیاب خرابه

این آبشار یکی از جاذبه‌های بی‌نظیر و رسمی استان آذربایجان شرقی است. آب این آبشار از کوه کیامکی، یکی از کوه‌های بلند منطقه ارسباران، سرچشمه گرفته و بعد از جاری شدن در مسیر دره، از بالای این آبشار زیبا سرریز می‌شود. آب آبشار بعد از سرریز شدن به‌صورت جویبار به هم پیوسته به سمت شمال امتداد پبدا می کند. وجود درختان انجیر در اطراف چشمه آسیاب خرابه، صدها آبشار کوچک و بزرگ به وجود آورده است، صدای یکنواخت ریزش آب  آرامش بینظیر و چشم انداز فوق العاده ای دارد. از نکته‌های جالب توجه در مورد آب و هوای منطقه این است که با وجود آب و هوای گرم و خشک جلفا، محوطه آبشار از هوای خنک و دلپذیری برخوردار می باشد.

آبشار عیش‌آباد

در ۲۰ کیلومتری شهرستان مرند و کنار روستای عیش آباد یک آبشار زیبا وجود دارد آبشار در دره‌ای به نام گوزل دره قرار گرفته، برای رسیدن به آبشار دو مسیر به چشم می آید، یکی مسیر سطح مسیل رود‌خونه و دیگری گذر از تپه‌های غرب دره و باغ‌های سرسبز و جنگلی؛ که راه دوم بسیار دل انگیز است. آبشار دارای دو طبقه است که بیشتر قسمت دوم به چشم می‌خوردو با توجه به ارتفاعش طراوت و زیبایی خاصی داره.

دژ بابک

قلعه بابک  ر که همه می شناسند، در ارتفاعات غربی شاخه‌ای از رود بزرگ قره‌سو در ۳ کیلومتری جنوب غربی کلیبر قلعه رازآلود بابک قرار گرفته است. دسترسی به دژ تنها از سه راه امکان پذیر است: راه اول، عبور از گذر‌گاه دژ دره‌سی بوده که در جنوب دژ وجود دارد و راه دشواری نیز هست، راه دوم که از کنار روستا و مناطق ییلاقی میگذرد و بسیار باصفاست. آنجا طبیعت و خنکی و تاریخ و غرور در همجواری جذابی قرار دارند.

چپرلی

چپرلی  مرتعی سبز و با طراوت است که با نهرهای کوچک آبیاری می شود بخش اعظم صفای این ییلاق بخاطر حضور عشایر است تا اواخر دهه پنجاه خورشیدی حدود چهل خانوار در ییلاق چپرلی چادر زده و فصل گرم سال رو اینجا سپری می کردند. شما می توانید در کنار لذت بردن از آب و هوا از کوچ تابستانی عشایر هم لذت ببرید.

مکیدی

جنگلی مکیدی از قلعه درسی تا جنگلهای آینالو در کنار ارس را در برگرفته است. وجود میوه‌های مختلف  مثل گردو، فندق، تمشک و ذغال‌اخته و همچنین زمزمه پرنده ها  از جاذبه های این مکان است و در ارتفاعات این تفرجگاه انواع  گیاهای دارویی روییده می شود، گیاهای جالبی مثل آویشن، کهلیک اوتی، شیرین بیان، بومادران و …  در این سرزمین می روید که عطر مست کننده ای به این ناحیه بخشیده است.