تومانیانس، عمارت و کلیسای بی نظیر آذربایجان شرقی

معرفی کلیسا

در ایران شهری نیست که زیبا نباشد و جذابیت نداشته باشد. ایران جزء کشورهای زیبای جهان است. آذربایجان شرقی نیز نمونه بارز استان‌های زیبای ایران است. تک تک شهرها و روستاهای این استان از اهمیت و زیبایی خاصی برخوردارند، مخصوصا روستای وینق که در دل خود عمارت یا کلیسای تومانیانس را دارد.

 

 

تاریخچه کلیسا

در غرب روستای وینق عمارت زیبایی وجود دارد که به عمارت « تومانیانس » مشهور است و متعلق به «سرکیس تومانیانس» ارمنی بوده است. سرکیس حدود یک صد آبادی در دهستان «منجوان» و «کیوان»  را از امپراطوری روسیه خریداری نمود و از بزرگترین مالکان منطقه شد.

 

 

عمارت تومانیانس، عمارت قدیمی کوشکی است و بیش از صد سال قدمت دارد و در دوره ی قاجار بنا شد. این بنا روی تپه ای سنگی که همانند قلعه است قرار گرفته و یک ساختمان مرکزی دارد که در زبان محلی به نام کانتور شناخته می شود و جهت کنترل منطقه بنا نموده شد.

 

 

 

معماری کلیسا

به سبب آنکه سرکیس تومانیانس یک شخص ارمنی بود، از سبک معماری اسلامی برای ساخت بنای خود بهره نبرد و ترجیح داد تا از سبک عمارت های قرن نوزدهم اروپا و روسیه برای طراحی این عمارت استفاده کند.
این ساختمان در دو طبقه با سنگهای تراشیده و بخش هایی مانند ایوان سراسری و شش برج مانند قلعه های قدیمی فرانسه، ساخته شده است.

 

 

کلیسای تومانیانس دارای دو حیاط جداگانه، درب ورودی و درب پشتی است که درب پشتی به گورستان ارامنه گشوده می شود. این عمارت می تواند با آثار تاریخی مجاور خود مثل «قلعه بابک» و «برج فرخی» به عنوان یکی از محورهای گردشگری تاریخی آذربایجان به شمار رود.