تفاوت کلاس های پروازی مختلف

تفاوت کلاس های پروازی و انواع بلیط هواپیما

اگر تا به حال با هواپیما سفر کرده باشید حتما با اصطلاحات خاصِ این سفر مواجه شده اید که برخی از آن ها ممکن است برایتان گیج کننده باشد. از جمله متداول ترین اصطلاحات بلیط هواپیما، کلاس های پروازی است که عموما به فرست کلاس، پرمیوم اکونومی، بیزینس کلاس و اکونومی دسته بندی می شوند؛ هرچند ممکن است هر ایرلاین و شرکت هواپیمایی دسته بندی خاصی برای خود داشته باشد. آیا می دانید این کلاس ها (به جز قیمت بلیط) چه تفاوت هایی با هم دارند؟ در پرواز فرست کلاس چه امکانات و خدمات ویژه ای به مسافران ارائه می شود؟ خوشبختانه شما از طریق وبسایت های فروش آنلاین بلیط هواپیما مثل آوای اروند می توانید بلیط های مختلف به مقصد مورد نظرتان را به راحتی با یکدیگر مقایسه کنید و بعد مناسب ترین و بهترین بلیط را خریداری کنید. در این مطلب قصد داریم برای روشن شدن این موضوع تفاوت کلاس های پروازی مختلف را برای شما توضیح بدهیم تا دفعه بعد که قصد خرید بلیط هواپیما ماهان یا دیگر ایرلاین ها را داشتید مطمئن تر و آگاه تر خرید کنید. با ما همراه باشید

کلاس اکونومی | Economy Class

پرواز اکونومی که با نام های پرواز اقتصادی و بلیط استاندارد هم شناخته می شوند رایج ترین و متداول ترین نوع بلیط هواپیماست و اکثر مسافران با استفاده از این نوع کلاس پروازی سفر می کنند. به طور کلی، در کلاس اکونومی شما یک صندلی رزرو می کنید که شما را از مبدا به مقصد می رساند و خدمات و امکانات فوق العاده ای به شما ارائه نمی شود. فاصله بین صندلی ها زیاد نیست و شما خیلی امکان دراز کشیدن یا قدم زدن در هواپیما را ندارید. البته بسته به نوع شرکت هواپیمایی ممکن است خدمات ویژهای مثل صندلی تاشو، فضا برای قرار دادن پاها، غذا، اینترنت وای فای، مانیتور و امکان تماشای فیلم و موزیک را هم در اختیار مسافرانشان قرار بدهند. بلیط هواپیمای اکونومی از همه بلیط ها ارزان تر است و همین موضوع باعث اقبال گسترده مسافران به آن شده است.

کلاس پرمیوم اکونومی | Premium Economy Class

بعد از این که با کلاس اکونومی آشنا شدیم به پرمیوم اکونومی می رسیم که اگرچه هنوز نام اکونومی را یدک می کشد اما امکانات و خدمات بیشتری به مسافران ارائه می کند. در توضیح تفاوت کلاس های پروازی باید بگوییم که این دو کلاس بسیار شبیه به هم هستند و تفاوت آن ها در هر شرکت هواپیمایی متفاوت و متغیر است. در واقع اگر بخواهیم پرمیوم اکونومی را به صورت ساده توضیح بدهیم باید بگوییم که این پرواز همان کلاس اکونومی است با امکانات و سرویس های بیشتر! با این حال هنوز امکانات آن به پای خدمات فوق العاده بیزینس کلاس نمی رسد. در پروازهای پرمیوم اکونومی مسافران می توانند از سالن های استراحت ویژه ایرلاین در فرودگاه استفاده کنند و در کابین هواپیما هم صندلی های پرمیوم اکونومی در بخشی جداگانه و ویژه قرار گرفته است.

صندلی ها در مقایسه با اکونومی بزرگ تر و راحت تر است و فضای بین صندلی ها هم بیشتر است. مانیتورهای بزرگ تر، غذای بهتر و گاهی امکان انتخاب نوع غذا و نوشیدنی و میزان بار مجاز بیشتر از جمله خدمات این نوع پرواز هستند. قیمت بلیط هواپیمای پرمیوم اکونومی از پرواز اکونومی بیشتر است اما در مقایسه با بلیط بیزینس و فرست کلاس همچنان قیمت پایین تری دارد.

پرواز بیزینس کلاس | Business Class

در بین مسافرانی که دائما از هواپیما استفاده می کنند مَثَل مشهوری وجود دارد که می گوید: اگر فقط یک بار از پرواز بیزینس کلاس استفاده کنید دیگر نمی توانید خودتان را به پرواز اکونومی راضی کنید!  هرچقدر که کلاس های اکونومی و پرمیوم شبیه به هم هستند، اما بیزینس کلاس کاملا با آن ها متفاوت است و تجربه ای کاملا متفاوت و منحصر به فرد را به مسافران ارائه می کند.

جالب است بدانید که پروازهای بیزینس کلاس معمولا آن قدر خوب و با کیفیت هستند که بسیاری از ایرلاین ها پرواز فرست کلاس خود را کنار گذاشته و تمرکزشان را روی بلیط بیزینس کلاس قرار داده اند!

برای تو ضیح کلاس های پروازی و تمایز بیزینس کلاس باید این طور بگوییم: در این نوع پرواز همه چیز بهتر و عالی تر است:

نوشیدنی های خوشامدگویی که در بدو ورود به مسافران داده می شود؛ کیفیت غذا و سرو آن ها در ظروف چینی و قاشق و چنگال های استیل به جای ظروف پلاستیکی؛ صندلی های تختخواب شو که کاملا به عقب خم می شوند؛ سیستم سرگرمی و مانیتورهای بزرگ و امکان انتخاب از بین صدها فیلم و موزیک و بازی تنها گوشه ای از خدمات ویژه پرواز بیزینس کلاس هستند. پرواز بیزینس کلاس در برخی از ایرلاین ها مثل امارات و قطر ایرویز خدمات رویایی و بسیار لوکسی را به مسافرانش ارائه می کند.

پرواز فرست کلاس | First Class

در آخر به بهترین و ممتازترین نوع پرواز می رسیم که به پرواز ویژه افراد مشهور و سلبریتی و پولدارها شهرت پیدا کرده است. در این نوع پرواز، کلیه خدمات و امکانات بیزینس و پرمیوم به صورتی بسیار لاکچری و مجلل تر و همراه با خدمات و سرویس های دیگر به مسافران ارائه می شود. در این نوع پرواز، فضایی بسیار بزرگ و اختصاصی برای هر مسافر وجود دارد (حتی در برخی ایرلاین ها کابین اختصاصی با درب وجود دارد). صندلی ها بسیار بزرگ و جادار و راحت هستند و بیشتر به یک مبل راحت شبیهند تا صندلی ساده هواپیما! به همین جهت در بخش فرست کلاس تعداد صندلی های بسیار کمی وجود دارد. منوی غذای فرست کلاس بسیار متنوع و شامل چندین غذاست که توسط سرآشپزهای مشهور بین المللی تهیه می شود. همچنین مسافران می توانند هر زمان که دلشان خواست غذایشان را سفارش بدهند و میل کنند.

سیستم سرگرمی فرست کلاس هم یکی دیگر از نقاط قوت و بارز آن است. مانیتورهای بسیار بزرگ و صفحه تخت یا سیستم های شنیداری پیشرفته، امکان انتخاب از صدها و هزاران فیلم و موسیقی جدید و روز دنیا و حتی بازی های کامپیوتری در خدمت مسافران قرار می گیرد.

در ادامه توضیح تفاوت کلاس های پروازی باید بگوییم که فرست کلاس بهترین، لوکس ترین و راحت ترین نوع پرواز و بلیط هواپیما و البته گران ترین آن هاست. اما با این حال، افراد مرفه و ثروتمند به دلیل امکانات خاص فرست کلاس فقط با آن سفر می کنند.