تفاوت بین هواپیمای ایرباس و بوئینگ را میدانید؟

چطور هواپیمای بوئینگ را از ایرباس تشخیص بدهیم؟

ایرباس و بوئینگ دو نام آشنا برای دوستداران پرواز و سفر هوایی است. این دو شرکت آنقدر شهرت دارند که حتی کسانی که تا به حال با هواپیما سفر نکرده اند هم اسم ایرباس و بوئینگ را شنیده اند. شرکت های هواپیماسازی بوئینگ و ایرباس هر دو از بهترین شرکت ها در این زمینه هستند و از امنیت و کیفیت بسیار بالایی برخورداند. با این حال این دو نوع هواپیما با یکدیگر تفاوت هایی هم دارند. آیا شما هم دوست دارید تنها با نگاه کردن به هواپیما تشخیص بدهید که مدل هواپیما بوئینگ است یا ایرباس؟ البته برخی تفاوت های ایرباس و بوئینگ در تجهیزات و ساختار داخلی آن هاست اما بعضی دیگر از تفاوت ها را می توان به راحتی از ظاهر هواپیماها تشخیص داد و نیاز به تخصص و تبحر خاصی ندارد. در ادامه برخی از مهم ترین تفاوت های ایرباس و بوئینگ را به شما معرفی می کنیم تا از این به بعد بتوانید نوع هواپیما را با نگاه کردن به آن تشخیص بدهید. با آوای اروند همراه باشید تا با تفاوت های ایرباس و بوئینگ آشنا شویم.

ایرباس و بوئینگ، دو غول صنعت هواپیمایی

از زمانی که برادران رایت اولین هواپیما را با موفقیت آزمایش کردند تا به امروز هواپیما یکی از جالب ترین پیشرفت های بشریت بوده است. هواپیما به ما اجازه می دهد به طور لغوی در آسمان پرواز کنیم و امکان سفر به نقاط دوردست را برای ما فراهم می کند. از زمان آغاز صنعت هواپیمایی و مسافرت های هوایی مدل های مختلف هواپیما به بازار آمده است، اما بوئینگ و ایرباس در بین این همه مدل از همه مشهورتر هستند و بر صنعت هواپیمایی حکمرانی می کنند. هواپیماهای ایرباس و بوئینگ از جمله پرطرفدارترین هواپیماها هستند و ایرلاین های معتبر و مشهور تلاش می کنند با خرید این هواپیماها ناوگان هوایی خود را تجهیز کنند. مسافران نیز هنگام رزرو بلیط هواپیما سعی می کنند با این هواپیماها سفر کنند و امنیت و کیفیت سفر خود را تضمین کنند. اما این دو هواپیما با هم تفاوت هایی دارند که برخی از آن ها مربوط به تفاوت های ظاهری و برخی دیگر به موتور و ساختار داخلی بستگی دارد. بسیاری از خلبان ها به دلیل این تفاوت ها ایرباس یا بوئینگ را ترجیح می دهند و از دید آن ها هدایت هواپیماهای بوئینگ و ایرباس با یکدیگر کاملا متفاوت است. با این حال، برای ما که به عنوان مسافر عادی سوار هواپیما می شویم تفاوت در نحوه هدایت و تجهیزات داخلی هواپیما چندان مشهود نیست و نمی توانیم به راحتی آن ها را تشخیص بدهیم. در ادامه تاریخچه مختصری از این دو شرکت هواپیماسازی را به شما معرفی می کنیم و بعد مهم ترین تفاوت های ایرباس و بوئینگ را توضیح می دهیم.

شرکت ایرباس

ایرباس یک کارخانه هواپیماسازی بسیار محبوب است که در شهر بلیناک فرانسه قرار دارد و زیرمجموعه شرکت هوافضای اروپایی EADS محسوب می شود. ایرباس کارش را با اتحاد چند تولید کننده هوافضا شروع کرد و بعدها در سال ۲۰۰۱ به شرکت هلدینگ EADS پیوست. اولین هواپیمایی که توسط این شرکت تولید شد ایرباس ای ۳۰۰ بود. اگرچه بیشتر ما ایرباس را به دلیل هواپیماهای مسافربری و تجاری اش می شناسیم، اما این شرکت هواپیماهای نظامی و قطعات و تجهیزات دفاعی نیز تولید می کند.

شرکت بوئینگ

شرکت بوئینگ یک شرکت چندملیتی هوافضاست و دفتر مرکزی اش در ایالات متحده قرار دارد. این شرکت در سال ۱۰۹۱۶ و توسط فردی به نام ویلیام بوئینگ راه اندازی شده است. در سال ۱۹۹۷، شرکت بوئینگ به منظور توسعه بازار و کسب و کار با مک دانل داگلاس ادغام شد. شرکت بوئینگ از بخش های مختلفی تشکیل شده است: هواپیماهای تجاری بوئینگ، هوافضا و دفاع بوئینگ، مهندسی، عملیات و تکنولوژی و گروه خدماتی بوئینگ. بوئینگ یکی از بزرگ ترین سازنده های هواپیما در جهان است.

تفاوت های ایرباس و بوئینگ

هردو این شرکت ها بیشتر با هواپیماهای مسافربری شان شناخته می شوند و اکثر ایرلاین های بزرگ دنیا با استفاده از هواپیماهای ایرباس و بوئینگ به جابجایی مسافران می پردازند. با این حال، در عین مشابهت هایی که بین این دو شرکت وجود دارد تفاوت هایی بین هواپیماهای بوئینگ و ایرباس وجود دارد. برخی از این تفاوت ها محسوس هستند و به عنوان یک مسافر عادی هم می توانید با کمی دقت نوع هواپیما را تشخیص بدهید.

نام شرکت سازنده روی بدنه هواپیما:

آسان ترین راه برای تشخیص نوع هواپیما بررسی نیمه پایینی بدنه هواپیماست؛ یعنی جایی که نام شرکت نوشته می شود. به طور کلی معمولا در این قسمت نوشته می شود که هواپیما متعلق به شرکت بوئینگ است یا ایرباس.

تفاوت در طراحی دماغه هواپیما:

یکی دیگر از تفاوت های ایرباس و بوئینگ در شکل و طراحی دماغه هواپیما نمود پیدا می کند. هواپیماهای ایرباس دماغه ای گرد و منحنی دارند، در حالیکه دماغه هواپیماهای بوئینگ معمولا گرد و کمی نوک تیز است. بنابراین با نگاه کردن به ظاهر هواپیما می توانید تشخیص بدهید که هواپیما بوئینگ است یا ایرباس. در تصاویر هواپیماهای بوئینگ و ایرباس هم می توانید این تفاوت در طراحی دماغه هواپیما را مشاهده کنیم.

طراحی پنجره خلبان

علاوه بر این، پنجره جلوی هواپیما که متعلق به کابین خلبان است هم یکی دیگر از تفاوت های ایرباس و بوئینگ به شمار می رود. پنجره ایرباس مربع شکل است و مستقیما در راستای بدنه هواپیما قرار گرفته است. اما هواپیماهای بوئینگ پنجره ای به شکل عدد ۷ دارند و گوشه های پنجره کمی به سمت بالا مورب شده است.

محل نصب موتور

  • تفاوت دیگر در محل قرارگیری موتور هواپیماست: موتور هواپیمای ایرباس معمولا زیر بال ها قرار می گیرد، در حالیکه در هواپیماهای بوئینگ، موتور جلوی بال نصب می شود. با این حال، نصب موتور و محل قرارگیری آن ممکن است بسته به طراحی هواپیما کمی تغییر کند

تجهیزات الکترونیکی:

یکی از مهم ترین تفاوت های ایرباس و بوئینگ تجهیزات الکترونیکی استفاده شده در هواپیماست. هواپیماهای ایرباس توسط سکان جانبی یا ساید استیک (sidestick) کنترل می شوند. سکان جانبی تقریبا مشابه جوی استیک (joystick) است که در بازی های کامپیوتری استفاده می شود! هواپیماهای بوئینگ از فرمان یا یوک مرکزی (yoke) استفاده می کند که طراحی چرخشی دارد و به عنوان کنترل کننده اصلی استفاده می شود.