تجربه ی عجیب و تکرار نشدنی جاذبه صفر در زمین ممکن شد!

خبر خوب اینکه اگر می‌خواهید بی‌وزنی کامل را تجربه کنید، نیازی نیست که فضانورد باشید. خبر بد اینکه برای اینکار شما باید تا فلوریدا بروید. در حال حاضر در فرودگاه بین المللی لادردیل-هالیوود (Lauderdale-Hollywood) می‌توانید در یک بوینگ ۲۰۰-۷۲۷ جاذبه صفر را تجربه کنید، بدون اینکه مجبور باشید از زمین خارج و به فضا وارد شوید.

نام کامل این هواپیما جی- فورس وان (G-Force One) است که متعلق به شرکتی به نام جاذبه صفر (Zero Gravity) است و پروازهای نیم ساعته خود را به مکان نامشخص به فروش می‌رساند. در این پرواز خلبان در سرعت بسیار بالا پرواز می‌کند و محیط بی‌وزنی داخل کابین ایجاد می‌شود. داخل کابین نه دستشویی وجود دارد نه صندلی و نه هیچ چیزی که معلق شوند و در زمان پرواز به سمتی پرتاب شوند.

ایده اولیه کار

این هواپیما ایده ری کرونوس (Ray Cronus,) مهندس ناسا، بایرون لیختنبرگ (Byron Lichtenberg) فضانورد و دکتر پیتر دیماندیس (Dr. Peter Diamandis) بود. آنها سال‌ها شاهد بودند که فضانوردان ناسا چطور بی‌وزنی را تمرین می‌کردند، برای همین می‌خواستند این تجربه را در دسترس عموم قرار دهند.

مدیرعامل شرکت جاذبه صفر، مت گود (Matt Gohd) می‌گوید: «مردم رویای فضانورد شدن را دارند.» ری کرونوس فکر می‌کرد تحقیقاتی وجود دارد که می‌توان بدون رفتن به فضا در هواپیما بی‌وزنی را تجربه کرد.

پس از هشت سال و صرف ۱۰ میلیون دلار برای خرید، تعمیر و آزمایش هواپیما، سرانجام «جی-فورس وان» موافقت FAA را برای پرواز با جاذبه صفر  بدست آورد. این شرکت از سال ۲۰۰۵ شروع به فروش پروازهای تجاری کرده و از آن زمان به بعد بیش از ۱۵ هزار نفر برای سوار شدن و تجربه بی‌وزنی به این شرکت درخواست داده‌اند.

او همچنین افزود که: در این پروازها شاید فقط یک درصد از مردم دچار حالت تهوع شوند

تجربه گرانش صفر در فاصله نه چندان دور از زمین

دلیل اینکه مردم در پرواز حالت تهوع نمی‌گیرند این است که جاذبه در هنگام پرواز روی شما تاثیر ندارد (به علت گذاشتن چیزی داخل گوش‌هایتان)، در عوض بر روی هواپیما بسیار تاثیر می‌گذارد و باعث می‌شود یک سری فراز و نشیب در آسمان داشته باشد، در حالی که شما مانند یک کودک پنج ساله در صبح کریسمس در اطراف خود شناور هستید.

پرواز هواپیما با خواباندن مسافران در داخل بدنه خالی ۷۲۷ شروع می‌شود. همانطور که گفته شد فضای داخلی هواپیما فاقد دستشویی و صندلی‌های معمولی که هر هواپیما دارد، است. داخل کابین هواپیما تقریبا شبیه یک استودیو یوگا است که به معنی واقعی کلمه تنها کمی توسعه یافته است. جت شلیک می‌کند و هواپیما سرعت می‌گیرد، سپس با زوایه ۵۰ درجه پرواز می‌کند. برای مقایسه، یک پرواز تجاری معمولی حداکثر ۱۵ درجه طول می‌کشد، بنابراین شروع کمی ناگهانی است.

شروع تجربه بی‌وزنی

با صعود و بالا رفتن در حدود ۱.۵ تا ۱.۸۵ گرم جاذبه را احساس می‌کنید گویا کسی کوچکتر از شما بالای سرتان قرار گرفته است.

هنگامی که هواپیما به اوج خود می‌رسد، شروع به پایین آمدن می‌کنید و در همین حین احساس بی‌وزنی شروع می‌شود و این اولین تجربه بی‌وزنی شما خواهد بود. این اتفاق به این دلیل می‌افتد: زمانی که نوک هواپیما به سمت پایین است، شما به آرامی از نظر جاذبه از هواپیما جدا می‌شوید.

گود توضیح می‌دهد که: «در حالی که هواپیما به اوج خود ادامه می‌دهد شما این جدایی از کف هواپیما را تجربه خواهید کرد. در این لحظه گویی هیچ جاذبه‌ای وجود ندارد. در واقع جاذبه روی هواپیما کار می‌کند نه روی شما. شما دراین زمان نمی‌دانید و حس نمی‌کنید که هواپیما به سمت بالا می‌رود یا پایین و در نقطه که به «قطع مکانی» مشهور است، شما از هواپیما جدا شده‌اید. شما برای یک مدت در فضای کابین شناور هستید.»

مدت زمان بی‌وزن بودن 

هر مانور برای «قطع مکانی» حدودا ۳۰ ثانیه طول می‌کشد و وقتی هواپیما به عقب برمی‌گردد، گرانش زمین شما را به سمت هواپیما می‌رساند و شما برمی‌گردید بر روی کف کابین. خلبانان آموزش‌دیده (هر کدام گواهی ویژه از اداره هوانوردی فدرال را دریافت کرده‌اند) این مانور را ۱۵ بار تکرار می‌کنند و در مجموع شما هفت الی هشت دقیقه بی‌وزنی را تجربه می‌کنید. گود بدون هیچ‌گونه اغراقی می‌گوید: «مردم می‌گویند این رویایی است که در زندگی واقعی آن را تجربه می‌کنند.»

با وجود فراز و نشیب‌های مکرری که هواپیما تجربه می‌کند، اما پرواز اصلا چیزی شبیه یک ترن هوایی نیست. زمانی که در حال فریاد کشیدن از یک نیروی قوی هستید (مثلا در ترن هوایی) در واقع بخش عظیمی از هیجان‌ها به علت افزایش گرانش یا جاذبه زمین است. اما در هواپیمای جی- فورس وان هیچ جاذبه‌ای روی شما کار نمی‌کند. بنابراین تجربه شما بیشتر شبیه غواصی است، جایی که در آن شما کاملا بی‌وزن هستید و در یک محیط آرام شناور هستید و قادر به حرکت به شیوه‌های که در زمان وجود جاذبه داشتید، نیستید.

بیشتر پروازها در جاذبه صفر انجام می‌شوند، اگرچه این پروازها در موقعیت قطع مکانی، جاذبه‌ای در حدود جاذبه ماه (تقریبا یک ششم نیروی جاذبه زمین) دارند. هنگام سوار شدن به هواپیما اجازه گرفتن هیچ تصویر و عکسی را ندارید.

چند قانون و پول زیاد

​​​​​​​گود می‌گوید که اکثریت قریب به اتفاق کسانی که داخل هواپیما جی- فورس وان استفراع می‌کنند، از قوانینی که از قبل وضع شده‌اند پیروی نمی‌کنند. برخی از قوانین شامل این موارد است که: شب قبل نوشیدنی الکلی نباید مصرف کنید، صبحانه‌ای که برای پرواز بدون جاذبه برای شما ارائه شده را بخورید و گوشی خود را در جیبتان قرار دهید.

 اگرچه این قانون آخر می‌تواند سخت باشد به ویژه اگر پول زیادی صرف کرده‌ باشید تا حسادتی میان کاربران رسانه‌های اجتماعیتان ایجاد کنید.

برای پرواز با جاذبه صفر دقیقا چقدر باید هزینه کرد؟

گود می‌گوید هزینه میانگین هر پرواز در حدود ۶ هزار دلار برای هر نفر است. این در حالی است که در سریع‌ترین هواپیماهای تجاری بوینگی که تاکنون ساخته شده، ۳۶ نفر را در خود جای می‌دهد. همچنین هواپیما‌های خصوصی را می‌توانید با ۱۶۵ هزار دلار (به علاوه مالیات) رزرو کنید که این هواپیماها نیز می‌توانند تا ۳۴ نفر را در خود جای دهند. شما همچنین می‌توانید یک مراسم عروسی در جاذبه صفر را رزرو کنید، گرچه احتمالا باید کیک را روی زمین (خارج از هواپیما) رها کنید.

اگر این عددها برایتان خیلی عجیب و رقم بالایی به نظر می‌رسد، باید به یک دانشمند تحقیقاتی که در زمینه جاذبه فعالیت می‌کند، تبدیل شوید. حدود ۴۰ درصد از افرادی که این پروازها را انجام می‌دهند، محقق هستد و همه چیز را از آزمایش‌های پزشکی گرفته تا علوم مادی را، برای کاهش هزینه انجام پروازها در ایستگاه‌های فضایی بین‌المللی آزمایش می‌کنند. گرچه ممکن است هزینه دریافت دکترا بیش از رزرو این هواپیمایی شخصی باشد.

تجربه جاذبه صفر در سفر

تورهای این هواپیما (معمولا در تابستان) پروازهایی را در شهرهای کل کشور برگزار می‌کند. به شرطی که برای پرواز باند مناسب برای فرود و اوج گرفتن هواپیما وجود داشته باشد.  

یا اگر می‌خواهید تجربه جاذبه صفر را در یک سفر (در منطقه شنگن) داشته باشید، فرانسه تجربه مشابه‌ای را در نووسک (Novspace) توسط شرکتی به نام Air Zero G برگزار می‌کند. این پروازها از فرودگاه Bordeaux-Merignac شروع می‌شود اما تنها تعداد معدودی از پروازهای این شرکت در دسترس عموم قرار دارند زیرا بخش عمده‌ای از پروازهای آنها برای تحقیقات علمی انجام می‌شود.

بنابراین اگر می‌خواهید اثرات نبود جاذبه را احساس کنید، مجبور نیستید منتظر یک سفر فضایی تجاری بمانید تا این رویایتان به واقعیت تبدیل شود. فقط راه خود را به سمت یکی از این دو مکان گفته شده، تغییر دهید. لباس مناسب را بپوشید و آماده باشید تا برای چند دقیقه باشکوه حس یک فضانورد را تحربه کنید. شاید این تجربه زندگی شما را تغییر دهد یا ممکن است هیچ تاثیری نداشته باشد اما مطمئن باشید احساسی به شما می‌دهد که هیچ‌کس قبلا تجربه نکرده است.