تا چه اندازه درباره کشور عمان اطلاعات دارید؟

عمان کشوری واقع در منطقه جنوب شرقی شبه جزیره عربستان است و با کشورهایی همچون عربستان سعودی، امارات متحده عربی و یمن همسایه می باشد. این کشور به طور رسمی به عنوان سلطان نشین عمان شناخته می شود و یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در خاورمیانه است. در این مقاله قصد داریم تا برخی از حقایق این کشور را برای شما بازگو کنیم.

هیچ ورزشکاری تا به حال از کشور عمان در المپیک مدالی کسب نکرده

ورزشکاران کشور عمان تا کنون در هشت دوره از بازی های المپیک تابستانی شرکت کرده اند. نخستین بار آنها به سال 1984 در لس آنجلس ایالات متحده باز می گردد. با این حال ورزشکاران این کشور هیچ مدال المپیکی به دست نیاورده اند. عمان در طول بازی های المپیک تابستانی 1984 که بیشترین تعداد ورزشکاران در آن حضور داشتند، 16 نماینده در رشته های مختلف داشت.

عمان قدیمی ترین دولت مستقل در جهان عرب

عمان در طول تاریخ خود، چندین بار توسط قدرت های بزرگ خارجی اشغال شده بود. نخستین کشوری که برای اشغال و استعمار عمان به این کشور حمله کرد پرتغال بود. این کشور در حدود 143 سال یعنی بین سال های 1507 تا 1650، شهر مسقط (پایتخت فعلی کشور عمان) را به اشغال خود در آورده بود. البته بعدها امپراطوری عثمانی متجاوزان پرتغالی را از این کشور بیرون راندند و سپس قبایل محلی عمان، در سال 1741 حکومت را به دست گرفتند. به همین دلیل می توان آن را قدیمی ترین کشور مستقل در جهان عرب دانست. در قرن نوزدهم، بریتانیا تلاش های بسیاری برای ایجاد مستعمره در عمان انجام داد ولی در نهایت ناکام ماند و موفق نشد. اما در مقابل نیز، سلطان عمان مستعمراتی را در امتداد سواحل شرقی آفریقا ایجاد کرد. این مستعمرات از سواحل شمالی کنیا تا ساحل شمال موزامبیک امتداد داشتند.

ساخت کشتی در کشور عمان قدمت بسیار زیادی دارد

با توجه به اهمیت عمان در تجارت دریایی، در طول چندین قرن گذشته، در این کشور عمارتی بزرگ برای ساخت کشتی ها ساخته شده. شهر سور (Sur) در شرق عمان، در این زمینه شهرت جهانی دارد. موقعیت مکانی این شهر به گونه ای است که آن را تبدیل به  مکانی ایده آل برای نظارت بر فعالیت هایی که در اقیانوس هند و خلیج عمان انجام می شود، کرده است. کشتی های چوبی باستانی همچون غنجه (ghanjah) و سامبوک (sambuk) در این شهر ساخته شده بودند و قابلیت حرکت به سوی شرق آفریقا، چین و هند را نیز داشتند. بسیاری از کشتی های کوچکتر دیگر نیز در این شهر ساخته شده اند و جالب است بدانید، این کشتی ها برای ماهیگیری و به دست آوردن مروارید سنتی از اعماق آب ها مورد استفاده قرار می گرفتند.

عمان یک کشور بسیار جوان است که تقریبا نیمی از ساکنان آن کمتر از 15 سال سن دارند

جمعیت کل عمان بالغ بر 4.5 میلیون نفر است و حدود 2.08 میلیون نفر مهاجر هستند و تنها بیش از 2.46 میلیون نفر آنها شهروندان اصلی عمانی هستند. اکثریت جمعیت این کشور در پایتخت آن، یعنی مسقط، متمرکز شده اند که این شهر دارای 630 هزار نفر جمعیت می باشد. ترکیب سنی جمعیت این کشور، نشان می دهد که جوانان بسیاری داشته و 43 درصد جمعیت آن، زیر 15 سال سن دارند.

عمان، بیست و پنجمین کشور در لیست دارندگان ذخایر نفتی در جهان

مقدار کل ذخایر نفتی عمان در حدود 5.5 میلیارد بشکه تخمین زده می شود و عمان دارنده رتبه بیست و پنجم ذخایر نفت در جهان است. بنابراین، نفت در کشور عمان، تاثیر بسزایی در اقتصاد آن دارد بطوریکه 61 درصد از کل صادرات این کشور را به خود اختصاص داده است. میانگین تولید روزانه نفت در عمان 930 هزار بشکه می باشد. جالب است بدانید از سال 2000 تا 2007 این  میزان به 7 میلیون و 143 هزار بشکه در روز افزایش پیدا کرده است. اکتشاف نفت و ایجاد زیرساخت های نفتی در عمان، توسط وزارت نفت و گاز این کشور در اولویت قرار دارد. البته نفت عمان به صورت خام و یا به عنوان دیگر فرآورده های نفتی تصفیه شده و صادر می شود.