برج خلیفه، بلندترین شاهکار دبی

در سفر به دبی انتظار تماشای عجیب ترین و بلند ترین سازه ها و ساختمان ها را داشته باشید. همین سازه های فوق مدرن دلیلی برای محبوبیت دبی میان گردشگران عادی و افراد مشهور در دنیا شده اند. یکی از این بناها برج خلیفه است که ساخت آن حدود یازده سال پیش یعنی سال ۲۰۰۴ شروع شد و در سال ۲۰۱۰ به پایان رسید. در روز افتتاح برج شیخ محمد بن راشد آل مکتوم این برج رو به بهره برداری رساند و به احترام او نام خلیفه را برج گذاشته شد. با آوای اروند همراه باشید تا بیشتر از این برج بدانیم.

اگر بخواهیم برج خلیفه را از نظر معماری بررسی کنیم باید بگوئیم برج چیزی حدود ۸۰۰ متر ارتفاع داد و با ۱۶۰ طبقه سر به آسمان کشیده است. هزاران آپارتمان مسکونی و اداری همراه با استخر و کتابخانه ای مخصوص اهالی برج ویژگی های آن هستند. یکی دیگر از ویژگی های برج خلیفه، وجود هتلی با ۱۶۰ اتاق در طبقه پایین آن است.

دبی را بعنوان مهد رکورددارها می دانند، سرزمینی که بلندترین ها و بزرگترین ها را در خود جای داده است، که مهم ترین آن را می توان؛ برج خلیفه دانست.

برج خلیفه در دانتاون دبی واقع شده است ، آسمان خراشی که نگاه میلیون ها بازدیدکننده را به خود جلب می کند و افراد مهم و ثروتمند بسیاری برای اقامت یا حتی خوردن یک غذای ساده به هتل و رستوران لوکس واقع در این برج می روند. بلندترین برج جهان بعنوان نماد دبی شناخته شده است. کمی بیشتر درباره این برج بدانید.

درباره برج خلیفه دبی «ترین» های زیادی وجود دارد. داشتن بزرگ ترین بالکن، بیشترین طبقات، بلندترین آسانسور باربری، بلند ترین برج در دنیا و …همگی از ترین های این برج هستند که آن را در دنیا معروف ساخته اند. این برج توسط شرکت آمریکایی سام با ترکیبی از معماری اسلام و صحرا طراحی شده است، در این طراحی ار گل صحرایی استفاده شده است. علاوه بر ظاهر زیبایی که این طرح دارد نیرویی که باد در طبقه های فوقانی وارد می کند را نیز مهار می کند. نکته محیط زیستی که در مورد این برج مورد توجه است، سیستم خنک کننده پیشرفته آن است، رطوبت به همراه هوای گرم دبی وارد این سیستم می شود  و حجم بسیاری از بخار آب از راه کندانسور وسیله های خنک کننده به مایع مبدل می شود. حجم این آب بسیار است و در سال برای موارد مختلفی مصرف می شود.
معماری مدرن و شگفت انگیز برج خلیفه آن را نسبت به دیگر سازه های دبی متمایز کرده است، سازه ای که هر بیننده ای را مات و مبهوت خود می کند.

نکات جالبی درباره برج خلیفه

  •  برای مقابله کردن برج با باد در ارتفاع هشتصد متری ۴۰ بار تست تونل باد روی آن انجام شده است.
  • از آنجائیکه برج خلیفه بسیار بلند و بزرگ است چیزی حدود ۲۶ هزار شیشه برای پنجره هایش را داراست که تمیز کردن آنها شاید دو ماه زمان ببرد! برای تمیز کردن شیشه ها از بالابرهای مخصوصی استفاده می کنند.
  • در برج خلیفه چندیدن آسانسور وجود دارد که با ورود به آنها می توانید نمای بیرون را ببینید و نکته ی جالب آن سرعت ده متر بر ثانیه اش می باشد.
  • برج خلیفه دارای  ۵۸ آسانسور و چندید پله برقی است که دائما بارهای سنگین را به طبقات برج می برند.
  • آسانسور باری برج می تواند وزنی حدود شش هزار کیلوگرام را بالا ببرد.
  • برج خلیفه از ۳ بخش ساخته شده است و تمامی بخش های آن در برابر بادهای شدید و تغییرات بالای دما و فشار مقاوم هستند.