با کشیت، قلعه تاریخی 6 هزار ساله در کرمان آشنا شوید!

معرفی قلعه کشیت

کرمان همیشه مقصد خوبی برای گردشگری بوده است، گرچه این روزها به واسطه شیوع ویروس کرونا، پذیرای مهمانان تازه‌ای نیست. در کرمان و در توابع بخش گلباف روستای قدیمی کشیت قرار گرفته است که در آن قلعه تاریخی قرار دارد که قدمت آن به 6 هزار سال قبل می‌رسد: قلعه کشیت! زمانی که به ماقبل دوره سلجوقیان برمی‌گردد و توجه تاریخ‌شناسان زیادی را به خود جلب کرده است. این قلعه، افسانه‌های شنیدنی زیادی دارد که مردم این روستا آن‌ها را نسل به نسل برای یکدیگر تعریف کرده‌اند.

 

 

ماجرای سنگ بزرگ آسمانی چیست؟

اعتقاد اهالی روستا این بوده است که در گذشته سنگی بزرگ از آسمان در وسط این قلعه افتاده است که هنوز هم باقی است و این سنگ آنقدر بزرگ است که ورودی قلعه را مسدود کرده است. مردم عقیده دارند اگر تکه‌ای از این سنگ را بکنند و با خود ببرند، حاجت خود را می‌گیرند. می‌گویند در گذشته این سنگ بسیار بزرگ‌تر بوده و به‌دلیل اینکه مردم با عقیده به اینکه حاجت می‌گیرند سنگ را کنده و با خود برده‌اند، اکنون کوچک‌تر شده است.

 

 

 

تاریخچه قلعه کشیت

تاریخچه‌ی ساخت قلعه را به دوره سلجوقیان مربوط دانسته‌اند. کشیت می تواند یکی از بهترین نقاط گردشگری کرمان باشد. قلعه کشیت که اقتباسی از ارگ بم و ارگ راین می باشد، نشان از تاریخ کهن این سرزمین داشته و بد نیست بدانید که از جمله اولین سکونتگاههای بشر نیز بوده است!

 

 

وقتی وارد قلعه می‌شوید، سمت چپ خود برج و بارو را می‌بینید که به‌نظر می‌رسد برای نگهبانی از قلعه ساخته شده بوده است. اگر به پشت آن برج‌های نگهبانی بروید، روستای کشیت را که در حال حاضر محل اسکان اهالی است، خواهید دید و همچنین درختان نخل سر به فلک کشیده‌ای را می‌بینید که زیبایی کویر را چندبرابر می‌کند.
امیدواریم که بزودی امکان سفر برای تمامی مردم فراهم شده و اگر تا به حال این قلعه را از نزدیک ندیده‌اید، به بازدید از آن بروید!