اقامتگاه‌های‌ جدید و خاص در ایران

در ایران اقامتگاه‌های متنوعی در حال ساخت است؛ اقامتگاه‌هایی که دیگر از شکل سنتی هتل و هتل آپارتمان و مهمانپذیر خارج شده و قرار است از مهمانانش در فضایی متفاوت از یک اتاق با همه امکانات پذیرایی کند. مسافران مشتاق برای تجربه‌های جدید هم از این طرح‌ها و ایده‌ها استقبال می‌کنند مانند همان زمان که برای اولین بار مسافران از هتل‌ها خارج شده و به سمت بوم گردی‌ها رفتند تا تجربه ساده زیستی و آشنایی با فرهنگ روستایی را در بوم گردی‌ها تجربه کنند. حالا شکل دیگری از این اقامتگاه‌ها نیز در حال ایجاد شدن است که در این متن به بعضی از آن‌ها می‌پردازیم.

1. مجموعه پازارگاد، اقامتگاه لوله‌ای و شناور

مجموعه گردشگری پازارگاد در روستای شیرینو شهرستان عسلویه است که اقامتگاه‌های متفاوت و جالبی در آن کنار هم قرار داده شده‌اند؛ از آن جمله اقامتگاه‌های لوله‌ای شکل به نام ویولا، اقامتگاه‌های چوبی شناور و اقامتگاه‌های سیمانی شبیه به کلبه اسکیموها هستند. این مجموعه، یکی از شرکت‌های زیرمجموعه صنعت پتروشیمی است که برای اقامت در آنها باید یا جزئی از پرسنل آنها باشید یا مجوز اقامت بگیرید.

در روستای «شیرینو» جایی که تنها با نام پتروشیمی و سازه‌های بزرگ نفتی و کارکنان پارس جنوبی آن را می‌شناسند، سرمایه گذاران از لوله‌های بزرگ صنعتی GRP استفاده کرده‌اند. این ۲۱ لوله زمانی به عنوان ضایعات صنعتی روی دست پتروشیمی مانده بود تا اینکه به اینجا آورده شده و با تغییراتی درون آنها به مرکز اقامتی با همه امکانات مورد نیاز مسافر تبدیل شدند. اسم این اقامتگاه‌های لوله‌ای را «ویولا» گذاشته‌اند.

 

 

 

کمی آن طرف تر از ویولاها، کلبه‌های درختی وجود دارد که گردشگران و مسافران از آن بالا رفته و چای و غذا سفارش می‌دهند، یا اگر خواستند به سبک اسکیموها داخل اقامتگاه‌های می‌شوند که فضای سیمانی نیم دایره‌ای شکل دارد ایده اولیه این اقامتگاه‌ها چادرهای ترکمنی بود اما بعدها به تقلید از کلبه اسکیموها تغییر شکل پیدا کرد.جالب‌تر از آنها اقامت روی آب است. شناورهایی که در واقع یک کلبه چوبی هستند و روی آب به آرامی حرکت می‌کنند این اقامتگاه‌ها هیچ امکاناتی کمتر از یک هتل ندارند با این تفاوت که در طول چند ساعت تغییر مکان می‌دهند.

 

 

2. هتل سنتی کپری، کپرنشینی با سبک لوکس

نوع دیگری از اقامتگاه، برگرفته از فرهنگ ساخت خانه در شهرهای کویری است. شهرستان قلعه گنج یکی از اولین‌ها در ایجاد اقامتگاه سنتی کپری بود. ایجاد هتل سنتی کپری با استفاده از طرح خانه‌های کپری همان منطقه، ایده‌ای بود که با استقبال مواجه شد، چون یک تجربه نو بود. این اتاق‌ها دقیقاً با مصالحی که مردم برای ساخت کپر استفاده می‌کردند، یعنی حصیر و آجر و… ساخته شد. منتها به آن یک کپر کوچک به عنوان حمام و دستشویی هم اضافه کردند. این مجموعه نیز اگر چه از معماری کپر ساخته شده ولی یکی از گران‌ترین اقامتگاه‌ها برای گردشگران به حساب می‌آید.

حالا در خیلی از شهرهای دیگر از این نوع کپرها در حال ساخته شدن است. مانند استان سیستان و بلوچستان که با استفاده از حصیر نخل، سیمان یا آجر کپر اقامتی می‌سازند. چون هم زیباست هم مصالح کمتری برای ساخت می‌خواهد و هم تجربه متفاوت‌تری است.

 

 

3. هتل بارین شمشک، هتلی به سبک اسکیموها

از تصاویر زیر هم طراحی ویژه این اقامتگاه مشخص است. اقامتگاه بارین شمشک به سبک اسکیموهای قطب ساخته شده و طراحی برف گونه‌ و قرار گرفتنش در دل کوه و میان برف، همخوانی جالبی با محیط آن دارد. ایده این هتل از بلوک‌های یخی کلبه‌های اسکیموها می‌آید که روی هم قرار می‌گیرد، امّا به جای یخ، سعی شده با طراحی خاص، یادآور آن اقامتگاه‌ها باشد. این طراحی خاص، فقط به فضای بیرونی محدود نمی‌شود و داخل آن هم شامل می‌شود؛ فضایی با چیدمان و طراحی متفاوت.

 

 

 

 4. کاروانسرای زین‌الدین، تنها کاروانسرای مدوّر

کاروانسرای زین‌الدین مهریز یزد، اصلش به دوره صفویه بازمی‌گردد. البته که بیشتر کاروانسراهای ایران به عصر صفویان میرسد امّا ویژگی این کاروانسرا، طراحی زیبا و مدوّر آن است که در میان کاروانسراها بی‌سابقه بوده است و وجودش در جاده ابریشم، لطف بزرگی به شمار می‌رفته است. این کاروانسرا 36 واحد اقامتگاهی به همراه رستوران و پشت بام دارد که اقامت ویژه‌ای را برای مسافرانی که شیفته چنین فضاهای سنتی هستند، فراهم می‌کند.

 

 

5. اکوکمپ عشایری دورنا، خانه‌ای به سبک هابیت‌ها

در ۵ کیلومتری جنوب مشکین شهر، در دامنه سبلان، اکو کمپ عشایری دورنا با ترکیب معماری سنتی آمیخته با مدرنیته ساخته شده است. این اکوکمپ عشایری با مصالح بومی و سنگی و با الهام از تاریخ و فرهنگ ترکان آذری و عشایر شاهسون به بهره برداری رسیده تا کمترین آسیب را به محیط زیست بزند. حالا هر کسی که می‌خواهد در دامنه سبلان یک شب در اقامتگاه‌هایی که نصفش زیر زمین است اقامت کند، به این مکان می‌رود و در اتاق هابیت‌ها شب را می‌گذراند.