آشنایی با بهترین شهرهای ارواح جهان

خیابان های ساکت و ساختمان های متروک، نگاهی اجمالی به زندگی جوامع پر رونق گذشته را نشان می دهند. شهرهای متروکه با خیابان های ساکت و بناهای خالی خود، منظره ای تاثیرگذار از زندگی جوامع پر رونق گذشته را نشان می دهند. “زل زدن به ویرانه”، اصطلاحی ابداع شده برای توصیف شیفتگی مردم از اماکن خالی از سکنه می باشد، که به یک پدیده توریستی تبدیل شده است. بازدید کنندگان در جستجوی خاطرات افتخارآمیز و قدرت زمان، به طرف شهرهای ویرانه و بناهای تاریخی سرنگون شده جذب می شوند. در ادامه با این ده شهر برتر ارواح در سراسر دنیا، از یک معدن قدیمی دورافتاده در نامبیا گرفته تا یم مجتمع بومی متروکه در نیو مکزیکو آشنا شوید.

1. بلچیت، اسپانیا (BELCHITE, SPAIN)

بلچیت محل نبرد وحشیانه ای در مدت جنگ داخلی اسپانیا (1939-1936) بود که در سال 1937 توسط نیروهای فرانکو اشغال شد و مورد حمله ارتش جمهوری خواهان قرار گرفت. محاصره، بلچیت را ویران کرد اما ساختمان های ویران شده آن به عنوان یادگار ارواح از خشونت شدیدی که شاهد آن بودند، باقی مانده اند.
نکته مسافرتی: بقایای شهر قدیمی در فاصله هشتصد متری از بلچیت مدرن، در جنوب شرقی شهر ساراگوزا است.

2. کولمانسکوپ، نامیبیا (KOLMANSKOP, NAMIBIA)

کولمانسکوپ در میان تپه های شن و ماسه کویر نامیب واقع شده و به عنوان خانه ای برای کارگران یک معدن الماس در این نزدیکی ساخته شد. این شهر تا اواسط دهه 1950 متروکه بود و از آن زمان بود که کویر آن را پر از شن کرده است. تقریبا بسیاری از خانه های بزرگ اینجا را نیز با شن پر شده. با این حال، فضای داخلی چند ساختمان در وضعیت مطلوبی قرار دارد.
نکته مسافرتی: شهر مجاور لودریتز (Lüderitz) پایگاه خوبی برای کاوش کولمانسکوپ و سایر شهرهای معدنی متروکه در منطقه است.

3. بودی، کالیفرنیا (BODIE, CALIFORNIA)

در سال 1879، بودی یک شهر پرهیاهوی استخراج معدن طلا بود و در آنجا 8500 نفر که به اسلحه کشی و درگیری معروف بودند سکونت داشتند. طی یک دهه، معادن به طور گسترده تخلیه شدند و جمعیت آن روند کاهشی پایداری را آغاز کرد که در نهایت با ترک کامل آن پایان یافت. 150 ساختمان باقی مانده به اندازه ساکنانشان آن ها را رها کردند.
نکته مسافرتی: بودی یک پارک تاریخی ایالتی کالیفرنیا است که در ده کیلومتری جنوب شهر بریج پورت (Bridgeport) قرار دارد

4. هرکولانیوم، ایتالیا (HERCULANEUM, ITALY)

در تابستان سال 79 پس از میلاد، کوه وزوو یا وزوویوس فوران کرد و تفریحگاه ساحلی رومی کوچک و ثروتمند هرکولانیوم را در زیر خاکستر و سنگ مدفون کرد. کاوش های باستان شناسی ویلاهای خصوصی، مغازه، حمام و طیف جذابی از اشیاء روزمره را در اینجا کشف کرده اند.
نکته مسافرتی: با اتوبوس یا قطار (از ایستگاه ارکولانو) می توانید به هرکولانیوم بروید، که در فاصله هشت کیلومتری جنوب ناپلی قرار دارد

5. کایاکوی، ترکیه (KAYAKÖY, TURKEY)

با پایان یافتن جنگ یونان و ترکیه در سال 1923، تقریبا یک میلیون یونانی ساکن ترکیه مجبور به بازگشت شدند و کایاکوی، یک دهکده یونانی با جمعیتی تقریبا 2000 نفری در غرب ترکیه، متروکه شد. امروزه بقایای روستا، از جمله صدها خانه ویران شده و دو کلیسای ارتدکس یونانی، به عنوان یک مکان تاریخی نگهداری می شوند.
نکته مسافرتی: فتحیه، تقریبا در فاصله پنج کیلومتری شمال کایاکوی، نزدیکترین شهر است.

9. پیرامیدن، نروژ (PYRAMIDEN, NORWAY)

پیرامیدن واقع در دایره قطب شمال در مجمع الجزایر نروژی سوالبارد (Svalbard)، یک شهر معدن زغال سنگ اتحاد جماهیر شوروی از سال 1927 تا زمان تعطیل شدن آن در سال 1998 بود. شهرک اتحاد جماهیر شوروی شامل کمپ های کارگران، یک مرکز ورزشی، یک مجسمه نیم تنه از لنین، یک کتابخانه، یک تئاتر و یک سالن موسیقی با شمالی ترین پیانوی بزرگ جهان است که همه آن ها همانند وقتی که شهر متروکه شد، باقی مانده اند.
نکته مسافرتی: در لانگیربین (Longyearbyen)، بزرگترین شهر سوالبارد اقامت کنید و یک تور روزانه سفر با قایق به پیرامیدن بگیرید. تورهای راهنما در دسترس هستند.

10. بنگار، هند (BHANGARH, INDIA)

هنگامی که بنگار، پایتخت محلی در شمال غربی هند، توسط راجای جیپور در دهه 1720 فتح شد، این شهر به سرعت متروکه شد. گفته می شود ویرانه های این شهر، از جمله معابد و غرفه های مخروبه، قلعه و یک بازار قرون وسطایی، که قدمت آن ها به قرن هفدهم و قبل از آن می رسد، شبح زده هستند و افسانه های هولناکی ظهور و افول سریع این شهر را فرا گرفته اند.
نکته مسافرتی: بنگار در 26 کیلومتری شمال شرقی جیپور واقع شده است. تورهای شهر “شبح زده” در دسترس است.