آثار باستانی رشت/میرزاکوچک خان جنگلی

رشت یکی از شهرهای بزرگ و زیبای شمالی ایران است. این شهر مرکز استان گیلان است. شهر رشت سومین شهر گردشگر پذیر ایران است. بماند که پر باران ترین شهر ایران نیز به شمار می‌رود. در واقع مرکزیت این شهر در زیباترین و دلکش ترین استان ایران زمین، یعنی گیلان دلربا، خود به تنهایی بیان‌گر زیبایی و درجۀ اهمیت این شهر است و جایی برای بیان توضیح و آوردن دلیل باقی نمی‌گذارد. به همین دلیل میزبون همراهان همیشگی خود را به این شهر زیبا دعوت می‌کند. امیدوارم در سفر به پر باران ترین شهر کشور, راهگشا و راهنمای شما عزیزان جان باشد میرزا کوچک خان جنگلی، سردار نهضت جنگل بود. این مرد بزرگ در سال ۱۲۷۵ در یک خانۀ زیبا و گرم در محلۀ استاد سرای رشت به دنیا آمد. شاید باورتان نشود ولی متأسفانه آنچه می‌خواهم بگویم حقیقت دارد؛ خانۀ میرزا کوچک خان جنگلی، این مرد بزرگ، برای ۸۵ سال خالی از سکنه بود و در واقع به یک مخروبه تبدیل شده بود. در سال ۱۳۸۲ با کمک‌های مردمی باز سازی شد، به همان صورتی که ۸۵ سال پیش بود. این موضوع از جهتی مایۀ تأسف است و از طرفی امید بخش است. ترجیح می‌دهم فقط در مورد امیدبخشی آن بنویسم. این ماجرا ثابت می‌کند هرگز برای ترمیم و باز سازی دیر نیست. همیشه می‌شود خرابه‌ها و ویرانه‌ها را دوباره ساخت و از نو شروع کرد. نکتۀ دیگر اینکه ثابت می‌کند اتحاد و انسجام مردم، همیاری و پشتیبانی مردم, چقدر می‌تواند مثمر ثمر باشد.

میرزا کوچک خان جنگلی از مبارزان انقلاب مشروطه و از سرداران استان گیلان بود که تلاش او در آزادسازی بخشی از گیلان که در اشغال روسیه بود منجر به نهضت جنگل گردید. او در نهایت در راستای اهداف خود از دنیا رفت.
خانه او پس از مرگش تبدیل به موزه گردید که در خیابان استاد سرا، خیابان سهیل دبیری قرار گرفته. برای پارک خودرو باید در کنار خیابان یا کوچه های اطراف اقدام کنید. این موزه در دو طبقه شکل گرفته که شامل تصاویری از دوران مشروطه، اشیا و وسایل قدیمی آن دوران همچون اسلحه، اسناد و مدارک و … می باشد البته در این موزه اشیا قدیمی استان گیلان نیز آورده شده است.
ساعت بازدید از این موزه در زمستان صبح ها ساعت 9 الی 13 و عصر ها 15 الی 20:30 می باشد و هزینه بازدید از آن نیز 3،000 تومان می باشد.
به یاد داشته باشید که عکس برداری از اسناد تاریخی در این موزه ممنوع می باشد.
این موزه نسبت به سایر موزه هایی که تا کنون رفته بودم از وسعت کمتری برخوردار بود اما به عنوان یکی از معدود موزه های رشت شناخته شده می باشد.
از جاذبه های اطراف اینجا می توانم به باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی، سبزه میدان، پیاده راه رشت، میدان شهرداری، بازار رشت، پارک دانشجو و تالاب عینک اشاره کنم خانه ميرزا كوچك خان جنگلي از ان جاهاييست كه پيشنهاد ميكنم در سفر به شهر رشت حتما از آن ديدن كنيد.
هرچند كه اين خانه كمي مهجور واقع شده و بخوبي در موردش تبليغ نشده وممکنه در پيدا كردن اين خانه كمي با مشكل مواجه شید ولي ديدنش بسيار با ارزش است /*